rahimhastaliklari.com https://www.rahimhastaliklari.com Rahim, Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, rahimhastaliklari.com Mon, 08 May 2017 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Adet Kanaması Dışında Rahimden Kan Gelmesi https://www.rahimhastaliklari.com/adet-kanamasi-disinda-rahimden-kan-gelmesi.html Sun, 30 Sep 2018 03:13:00 +0000 Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi; normal adet kanaması 25-35 günde bir olur ve 2 veya 7 gün sürer. Adet başlamasından sonuna kadar ortalama 60 ml. kadar kan kaybetmek normaldir. Bu kanama düzeni dışındaki kanamalara dü Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi; normal adet kanaması 25-35 günde bir olur ve 2 veya 7 gün sürer. Adet başlamasından sonuna kadar ortalama 60 ml. kadar kan kaybetmek normaldir. Bu kanama düzeni dışındaki kanamalara düzensiz kanama denir. 

Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi nedenleri:
 • Gebelik,dış gebelik, düşük
 • Doğum kontrol haplarına bağlı
 • Rahim içi spiral kullanımı
 • Myomlar
 • Polipler
 • Rahim iltihabı
 • Pıhtılaşma bozukluğu 
 • Rahim kanserleri
 • Kronik troit ve şeker hastalığı
Adet kananaması dışında rahimden kan gelmesi, şikayeti olan hastaya doktor tarafından doğru teşhis konulabilmesi için bazı tahliller ve tetkikler yapılması gereklidir. Öncelikle uzman bir doktora başvurulmalıdır.
 • Hormon düzeyi
 • Ultrason: Bu aletle rahim içi organları görüntüleme ve inceleme yapılır.
 • Endometrial biyopsi: rahim içinden parça alınması ve mikroskop altında inceleme yöntemidir.
 • Sonohisterografi: Rahim içine steril sıvı verildikten sonra vajinal yolla yapılan ultrason yardımı ile görüntüleme yöntemi kullanılarak inceleme yöntemidir.
 • Histeroskopi: Teleskoba benzer ince bir alet yardımı ile vajen ve rahim ağzından girilerek gözle incelenmesidir.
 • Dilatasyon ve küretaj: Rahim ağzından girilerek rahim içinden vakumla parça alınması işlemidir.
 • Histerosalpingografi: Rahim içine ve tüplere verilen kontrast maddenin röntgen ile görüntüleme yöntemidir.
 • Laparoskopi: Karından küçük bir kesiden girilerek karın içine bakılası işlemidir.
Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi tedavisi; 

Yapılan tahliller sonucunda doktor tarafından teşhis konur ve uygulanacak uygun tedavi yöntemi seçilir. Doğum uzmanının belirleyeceği tedavi yöntemlerinden ilaç tedavisi veya gerek görülmesi durumunda rahim ile birlikte rahim içi organlarının cerrahi yöntem ile çıkarılması işlemi tedavi için uygulanacak bir başka yöntemdir.
]]>
Rahim Duvarı Kalınlaşması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-duvari-kalinlasmasi.html Sun, 30 Sep 2018 07:17:37 +0000 Rahim Duvarı Kalınlaşması; Kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması ile bilinen bir çeşit rahim hastalığı olmaktadır. Rahim duvarı kalınlaşması kadınların ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar her ay d Rahim Duvarı Kalınlaşması; Kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması ile bilinen bir çeşit rahim hastalığı olmaktadır. Rahim duvarı kalınlaşması kadınların ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak yaşadıkları adet döneminde oluşan kanama ile birlik de vücut içerisinden dışarı atılan bir dokudur. Bu dokuya tıp alanında endometrium denilmektedir. Rahim kalınlaşması rahim organının iç kısmında bulunan iç tabakanın anormal bir şekilde büyüyerek kalınlaşma ile oluşan durumdur. Ayrıca rahim duvarı kalınlaşması hafife alınacak bir durum değildir. Bilinmelidir ki rahim kanserlerinin çoğu rahim içerisinde bulunan bu kokunun kalınlaşması sonucu ortay çıkmaktadır. Rahim içerisinde bulunan endometrium olarak bilinen dokunun kadınların adet döneminde yumurtalıklarda salgılanan hormona yanıt vermek görevi ile çalışmaktadır. Rahim duvarında kalınlaşmaya neden olan östrojen hormonudur.  

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması yumurtlama dönemlerinde yaşanan sıkıntılar sonucunda progesteron hormonu salgısı oluşmaz ve bu arada da östrojen hormonları hızlı ve kontrolsüz biçimde salgılanarak rahim duvarı olumsuz yönde etkileyerek rahim duvarında kalınlaşmaya neden olur. Yani endometrium dokusu sürekli olarak östrojen hormonuna maruz kalarak rahim duvarında kalınlaşmaya neden olmaktadır. Rahim duvarı kalınlaşması zaman içerisinde kişinin rahminde kanser oluşmasına sebep olur. Kişide görülen rahim duvarı kalınlaşması hastaların adet kanamalarında zamansız ve düzensiz kanamalar oluşmasına neden olur. Adet döneminde yaşanılan bu olumsuz durum özellikle çok aşırı kilolu ve 40 yaş üzeri bayanlarda fazla görülür.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Teşhis

Rahim duvarı kalınlaşmasının teşhisi için yapılması gereken ilk öncelikle uzman hekim tarafından yapılacak olan ultrason ile teşhis konulabilir. Rahim duvarı kalınlaşmasının teşhisi için yapılan ultrason bazı durumlarda kesin teşhis için yeterli olmayabilir. En etkili yol ise hastanın rahminden alınan bir parçanın patolojik birimlerinde çeşitli testler uygulanarak yapılan incelemeler sonucunda kesin teşhis konulur. Ultrason ile yapılan rahim duvarı kalınlaşması teşhisi sonrasında patolojik inceleme yöntemi uygulanır. Bu uygulamalar arasında kürtaj veya tam kürtaj pipelle biyopsi yöntemi uygulanır. Rahim duvarı kalınlaşmasında uygulanan tam kürtaj ile rahim içi dokusu temizlenir. Bu uygulama genellikle genel anestezi ile uygulanır gerek görüldüğü durumlarda ise lokal anestezi ile de yapılmaktadır. Ayrıca pipelle yöntemi olarak biline yöntemde rahim duvarı kalınlaşması özel bir alet ile biyopsi yapılmasıdır. Bu yöntemde genel anestezi kullanılmaz. Çünkü çok kolay ve hasta için ağrısız olan bir yöntemdir.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Tedavi

Harim duvarı kalınlaşmasında tedavi yöntemi olarak ilk öncelikle rahim duvarının kalınlaşma boyutuna ve hastanın yaşına bakılır. Ve en önemlisi rahim duvarı kalınlaşan hastanın tedavisine başlanmadan bir daha çocuk sahibi olmak isteyip istememesi araştırılmalı ve uygulama bu yönde olmalıdır. Çok ilerlememiş rahim duvarı kalınlaşması tedavileri genellikle 100-120 gün süreli ağız yolu ile ilaç tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Çok riskli rahim duvarı kalınlaşması durumunda kanser riskinin yüksek olması söz konusu olacağından uzman cerrah tarafından hastanın rahmi cerrahi operasyon ile tamamen alınarak rahim duvarı kalınlaşması tedavisi uygulanır.

]]>
Rahim Zarı İncelmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-zari-incelmesi.html Sun, 30 Sep 2018 21:26:55 +0000 Rahim zarı incelmesi; Rahimde bebeğin sağlıklı bir şekilde kalabilmesi bakımından belirli bir kalınlığa sahip olan rahim zarı bazı durumlarda incelme gösterebilir. Rahim zarı incelmesi bazen doğal olarak değerlendirilebilirke Rahim zarı incelmesi; Rahimde bebeğin sağlıklı bir şekilde kalabilmesi bakımından belirli bir kalınlığa sahip olan rahim zarı bazı durumlarda incelme gösterebilir. Rahim zarı incelmesi bazen doğal olarak değerlendirilebilirken bazı durumlarda ise oldukça ciddi bir durumun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Rahim zarı birtakım doğal durumlarda inceldiğinde sonradan eski durumuna yeniden döner. Ancak bazı kadınlarda rahim zarı olması gerektiği kadar kalınlaşma göstermez ve zaman içerisinde rahim zarı incelenmesi durumu ortaya çıkar. Bu durumda kadınlarda bir takım olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olur. 

Rahim zarı incelmesi nedenleri, 

Rahim zarı incelmesi kadınlarda adet günlerinde, menopoz döneminde ve doğum yapılması durumunda doğal olarak incelmeye gösterir. Bu durum geçici olduğu için kişide herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak bazı durumlarda aşırı tiroid hormonu problemleri, bir takım genetik problemleri, aşırı yorucu egzersizler nedeniyle vücudun yorgun düşmesi, bazı ilaçların yan etkisi, östejen içeriği olmayan bazı doğum kontrol haplarının aşırı kullanılması ve yağ açısından eksik beslenilmesi durumunda ortaya çıkacak östrojen yetmezliği rahmin zarının incelmesi neden olabilir. Rahim zarı incelmesi aynı zamanda rahim fibroidleri, rahim atardamarının daralması, hareketsiz yaşam tarzı, rahim yapısının anormal olması nedeniyle ortaya çıkan kan dolaşımı yetersizliği ile beraber bazı rahim zarı problemleri nedeniyle de kaynaklanabilir. 

Rahim zarı incelmesi tedavisi, 

Tedavide kan dolaşımının sağlanması için aşırı egzersiz yapmaktan kaçınılması ve yaşam tarzının değiştirilmesi oldukça önemlidir. Bununla beraber öncelikle östrojen hormonu seviyesini doğal yöntemlerle yükseltilmesi ve kansızlık problemine dikkat edilmesi gerekir. Rahim zarı incelmesinin östrojen hormonu eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda ise, östrojen içeriğine sahip olan ilaçların kullanılması ile rahim zarı incelmesi tedavi edilebilir.
]]>
Rahim Duvarı İncelmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-duvari-incelmesi.html Sun, 30 Sep 2018 23:44:20 +0000 Rahim duvarı incelmesi sadece kadınlarda meydana gelen hastalıklardan biridir. Genellikle uzun zamanlarda etkilerini ortaya çıkaran bu rahatsızlık, bebeğin anne karnında büyüyüp geliştiği bölgede meydana gelmektedir. Kadınlarda Rahim duvarı incelmesi sadece kadınlarda meydana gelen hastalıklardan biridir. Genellikle uzun zamanlarda etkilerini ortaya çıkaran bu rahatsızlık, bebeğin anne karnında büyüyüp geliştiği bölgede meydana gelmektedir. Kadınlarda bebeğin ana rahminde kalabilmesi için rahim duvarının standart kalınlıklarda olması gerekmektedir. Ancak birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan rahim duvarı incelmesi durumunda hem anne için hem de bebek için olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. İnsanlarda rahim duvarı incelmesi durumunda bazen normal olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak sürekli ve aşırı incelme durumları daha çok bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar ve sorunlara neden olur. 

Rahim duvarı incelmesi nedenleri nelerdir
 • Doğum sonrasında ve menopoz dönemlerinde kadınlara bu durum ortaya çıkabilmektedir. Özellikle doğum sonrasında yenilenmesi ve gelişmesi gereken rahim duvarı belli bir süre sonra kendisini toplayacaktır. Bu nedenle rahim duvarı incelmesi sorununun en büyük nedeninin doğum olduğu söylenebilir. 
 • İnsanlarda rahim duvarı incelmesi sorununa neden olan bir diğer etken ise östrojen yetmezliğidir. Kadınlarda rahim duvarının kalınlaşmasını sağlayan temel etkenlerden biri östrojen hormonudur. Bu hormon eğer azalırsa bu durumlarda rahimde incelmeler olabilmektedir. Bu durum ise daha çok doğum kontrol hapları kullanımı, aşırı egzersiz, stres vb. gibi durumlardan kaynaklanır. 
 • Kan dolaşımının yetersiz olması en büyük nedenlerden biridir. Kadınlarda rahmin ihtiyaç duyduğu kan dolaşımı sağlanamazsa bu durumlarda rahim gerekli olan beslenmeyi sağlayamaz ve bu nedenle zamanla rahim duvarı incelmesi problemi ortaya çıkar.
 • Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık kadınlarda rahim duvarında bakteriyel sorunlara neden olarak rahim duvarı incelmesi sorununa neden olabilir. 
 • Sezeryan ile doğum yapan kadınlarda da kan dolaşımı başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle rahim duvarında incelme görülebilir. 
Rahim duvarı incelmesi tedavileri nelerdir

Rahim duvarı üzerinde meydana gelen sorunlarda sadece tıbbi olarak değil aynı zamanda bitkisel olarak da bazı tedavilerin yapılması olumlu etkilerin ortaya çıkmasını hızlandıracaktır. Özellikle yaşı daha ileri olmayan hastalar için yapılacak olan tedaviler çok önemlidir. Bu nedenle yapılması gereken müdahalelerin sağlanması için elden gelen işlemin zamanında yapılması gerekmektedir. 

Egzersiz: Kadınlarda rahim bölgesinde kan dolaşımını arttırmak için egzersizler yapılabilmektedir. Ne kadar kan dolaşımı yapışırsa rahim duvarındaki incelmenin o kadar rahat bir şekilde önüne geçilebilmektedir. Sürekli yatan ya da hareketsiz kalan insanlarda bu sorun daha çok örüldüğü için günlük olarak egzersizler eksik olmamalıdır. Ancak ağır egzersizler yerine daha net tedaviler tercih edilebilir. 

Hormon artışı: Daha çok doğal yollarla hormon artışının sağlanması rahim duvarı incelmesi sorununun önüne geçmede büyük önem taşıyacaktır. Bunun için bol bol arı sütü, bal, maca kökü, yam kökü ve kızıl yonca gibi doğal ürünler kullanılabilir. Bunların düzenli olarak kullanılması durumunda son derece olumlu etkiler görülebilir. 

Östrojen hapları: Tıbbi olarak da östrojen hormonu tıbbi ilaçlarla arttırılarak bu şekilde rahim duvarının kalınlaşması sağlanabilir. Genellikle son aşamada eğer sorun giderilemiyorsa bu işlem uygulanmaktadır.
]]>
Rahim İçi Kalınlaşması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ici-kalinlasmasi.html Mon, 01 Oct 2018 07:39:10 +0000 Rahim İçi Kalınlaşması: Kadınların belirli dönemlerde rahim kanseri yada rahimde gelişebilecek diğer hastalıkların önleminin alınabilmesi için doktor kontrolünde olması her zaman önerilen ve hatırlatılan bir konudur. Rah Rahim İçi Kalınlaşması: Kadınların belirli dönemlerde rahim kanseri yada rahimde gelişebilecek diğer hastalıkların önleminin alınabilmesi için doktor kontrolünde olması her zaman önerilen ve hatırlatılan bir konudur. Rahim içi kalınlaşması sorunu içinde aynı durum geçerlidir. Bir çok kadın hayatının belli dönemlerinde kadın hastalıkları ile ilgili sorunlar yaşar. Bu sorunların erken teşhis edilmesi ve tedavi sürecine girilmesi için rutin kontroller en sağlıklı çözüm olarak önerilmektedir. Kadınların vücudunda çok önemli yere sahip olan kadınlık hormonlar,ı rahim duvarı ve rahim içi kalınlaşmada önemli rol oynar. Menopoz süreci, şeker hastalığı, safra kesesi sorunları yada yumurtalıklarda meydana gelen tümörlerden kaynaklı, hormon dengesizliği rahimde rahim içi kalınlaşmaya neden olur. Önlem alınmadığında rahim kanserine neden olabilen bu durum erken teşhisle tedavi edilebilen ve durdurulabilen bir süreçtir.

Rahim İçi Kalınlaşmasının Belirtileri Nelerdir:

Rahim içi kalınlaşması rahim duvarındaki hücrelerin normalden daha fazla büyümesiyle oluşan tablodur. Bunun devamında adet döngüsünde meydana gelen kanamanın yoğunlaşması ve çok uzun sürmesi sürecin ilk belirtileri arasındadır. Adet döngüsü 21 günde bir tekrarlar. Eğer ki adetlerinizin arasında ki süreç kısaldıysa, adet kanaması dışında kanamalarınız oluyor yada lekelenme problemi yaşıyorsanız, gün içinde tansiyonda meydana gelen değişiklikler sizi sıkıntıya sokuyorsa yada ateş basması, terleme gibi şikayetler bu tabloya eşlik ediyorsa rahim içi kalınlaşma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. 

Rahim İçi Kalınlaşmasında Kimler Risk Altındadır:

Menopoz öncesi dönemde bu sorunla karşılaşmanız normal olarak kabul edilebilir. Çünkü kadınların hormon dengesizliğini yaşadığı en önemli süreçlerden biri menopoza girme dönemidir. Bunun dışında sigara kullanımı ve sürekli kilo problemi yaşamakta süreci tetikleyen faktörler arasında gösterilebilir. Östrojen içerikli ilaçların kullanımı, polikistik over sendromu, adetler arası dönemi uzun yaşayanlarda risk altında ki kişiler olarak değerlendirilir.

Rahim İçi Kalınlaşmanın Tedavisi Nedir:

Rahim içi kalınlaşmanın en önemli nedeninin, hormon dengesizliği olduğuna değinmiştik. Vücutta ki östrojen ve progesteron dengesinin sağlanması sürecin durdurulmasını ve tedavi edilmesini sağlar. Bu nedenden dolayı hormon replasmanı, vitaminler ve diğer ilaçlar süreci tedavi etmek için yeterlidir. Bazı ender durumlarda rahmin alınması gündeme gelebilir ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir.
]]>
Rahimde Siğil https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-sigil.html Mon, 01 Oct 2018 12:38:09 +0000 Rahimde siğil; HPV virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan ve sıklıkla cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların başında rahimde siğil gelmektedir. Rahim siğilleri tedavi edilmezse rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok ciddi ra Rahimde siğil; HPV virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan ve sıklıkla cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların başında rahimde siğil gelmektedir. Rahim siğilleri tedavi edilmezse rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Kişi kesinlikle kendi başına siğile müdahale etmemelidir. Rahimde siğil kendini vajinal bölgede de gösterebilir. Genital çevrede ortaya çıkan siğil ara ara tekrar eden tek bir siğil olabildiği gibi birkaç ay içinde tüm bölgeye yayılan birçok siğil olarak da ortaya çıkabilir. Çıplak elle siğile dokunmak, koparmaya çalışmak siğilin vücudun farklı bölgelerine yayılmasına da yol açabilir. Bazı durumlarda özellikle kamuya açık tuvaletlerde virüs herhangi bir cinsel temas olmasa bile tuvalet kağıdından ya da klozet temasından vajinal bölgeye yerleşebilir. Erken teşhis edildiğinde ilaç yolu ile kolayca tedavi edilebilecek bir rahatsızlık olup geç dönemde cerrahi müdahale gerektirebilir. 

Rahimde siğilin belirtileri

Kuluçka süresi değişebilen HPV vürüsü uzun süre kendini siğil olarak göstermeden varlığını sürdürebilir. Bazı durumlarda rahim içinde gelişimini sürdüren siğil genital çevrede hiçbir zaman gözle görülmez. Hpv virüsü siğil oluşturmadan da bölgeye yerleşebilir. Bu aşamada genital bölgede sürekli tekrar eden kaşıntı ya da huzursuzluk hissi en önemli belirtilerden biridir. Cinsel birliktelik sırasında acı duyma, vajinal bölgede yanma hissi, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda hiç belirti görülmeyebilir. 

Rahimde siğilin varlığı

Yukarıda belirtildiği gibi bazı durumlarda rahimde siğil varlığı yıllarca kendini saklayabilir ve hiçbir belirti vermeden varlığını sürdürebilir. Erken teşhis edilmeyen rahimde siğil varlığı rahim duvarını tahrip ederek kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu açıdan düzenli doktor kontrolü hayati önem taşımaktadır. Siğillerin varlığı doktorun uygun göreceği bir ya da birkaç yöntemle teşhis edilebilir. İlki koloskop adı verilen bir büyüteç yardımıyla rahim içinin gözle kontrolüdür. Rahim içi siğiller koloskop ile rahatça gözlenebilir. İkincisi rahim ağzı kontrolünü içeren rahim duvarı hücreleri kontrol edilerek yapılan pap testidir. Doktor eğer gerekli görürse biyopsi ya da rahim ağzı tarama testi olan smear testini isteyebilir. Testlerin hepsi çok kısa sürede yapılan ağrısız testlerdir. Kolayca rahimde siğil varlığını tespit ederek en hızlı tedavi yöntemi için fikir verebilir. 

Rahimde siğil tedavisi nasıl yapılır

Rahimde siğil erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilen bir yapıdadır. Genital bölgenin temizliği bu aşamada çok önemlidir. Siğili etrafa yaymadan doktorun uygun gördüğü bir vajinal sabun yardımıyla bölge temizliği gerçekleştirilebilir. Kremler, spreyler, ağız yoluyla alınacak haplar gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Siğillerin rahim içine yerleştiği durumlarda cerrahi operasyon ya da siğilli bölgeyi yakma işlemleri uygun görülebilir. Hiçbiri korkulacak tedavi yöntemleri değildir. Bazı durumlarda kişiler muayene olmaktan utanmakta ya da tedavi süreci ile ilgili korkular yaşamaktadır. Lütfen utangaçlığınızı ve korkularınızı bir köşeye bırakın, tedavisi çok kolay olabilen bir hastalık için hem kendinizi hem de başkalarını riske atmayın. 
]]>
Rahim Ve Yumurtalıkların Alınması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ve-yumurtaliklarin-alinmasi.html Tue, 02 Oct 2018 00:26:52 +0000 Rahim ve yumurtalık alınması, sık yapılan cerrahi operasyonlardan bir tanesidir. Özellikle rahim içerisinde görülen tümörün tedavisi için uygulanır. İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan rahimde tümörün yumurtalığa Rahim ve yumurtalık alınması, sık yapılan cerrahi operasyonlardan bir tanesidir. Özellikle rahim içerisinde görülen tümörün tedavisi için uygulanır. İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan rahimde tümörün yumurtalığa doğru ilerlemesi halinde nohut büyüklüğünde pembemsi renkli tümör oluşumuna sebebiyet verir. Ayrıca bu bölümde meydana gelen miyomlar cerrahi operasyonla tedavi edilerek tümörün ilerlemesi engellenir. Bu süreç içerisinde yayıldığı alanında rahim ve yumurtalık alınması işlemi ile temizlenmesi için çıkartılması gerekir.  Histerektomi uygulaması yapılarak hastada bulunan rahimin çıkartılması gerekir. Hastanın gerekli kontrolleri yapılarak, yumurtalıkta bulunan hasarında dikkate alınması önemlidir. Kanama düzensizliği, rahim sarkması, bu bölgede bulunan kanser, yumurtalığa yerleşen iyi huylu miyomların tedavisinde de etkili olarak kullanılır. Rahime alma işlemi esnasında hastalığın büyüklüğü ve yumurtalara verdiği hasarı göre işlem gerçekleştirilir. Laparoskopi denilen alet ile ameliyat gerçekleştirilir. Küçük bir kesik sayesinde göbek çevresinde işlem gerçekleştirilir.

Rahim ve Yumurtalık alınması uygulaması, 

Adet kanamasının arasında düzensiz adet kanaması, kansızlık, şiddetli ağrılar yaşanması gibi problemlerin yanı sıra kasık ağrılarına neden olur. Kabızlığın oluşmasına neden olan bu problemde hastada bulunan şikayetlerin giderilmesi için gerekli tedavi yapılır. Rahim içerisinde bulunan miyom veya polipler hastadan alınırken, patolojik sonuca göre olumsuz çıkması rahim ve yumurtalık alınmasına neden olur. Bu süreç içerisinde histerektomi ameliyatı kullanarak işlem gerçekleştirilir. Özellikle rahim kanseri sebebiyle ortaya çıkan problemlerde kanser yumurtalık, rahim ağzı gibi bölgelere yayılma yaptığı için histerektomi yöntemi kullanılarak rahimle birlikte yumurtalığın çıkartılması sağlanır. 

Ameliyat öncesinde hastanın gerekli şekilde bilgilendirilmesi önemlidir. Bu süreç içerisinde Rahimin ve yumurtalıkların alınması ile birlikte özellikle genç hastalarda sıkıntı yarattığı belirtilir. Bundan sonraki süreçte hastanın çocuğunun olmaması psikolojik açıdan probleme neden olur. Doktorun gerekli şekilde aydınlatması hasta da bulunan sıkıntıların en aza indirilmesini destekler. Hastanın bundan sonraki yaşamında cinsel ilişkisinin nasıl olacağının belirtilmesi gerekir. Cinsel anlamda bir şeylerin kaybedilmeyeceği anlatılır. Cinsel ilişkiyi sağlayan vajina bölgesidir. Bu süreç içerisinde vajinanın zarar görmeden içerisinde bulunan bölümlerin çıkartılması ile işlem gerçekleştirilir. Yapılan operasyon oldukça hassastır. Bu süreç içerisinde uzman ekipleri ve doğum uzmanlarının katılacağı operasyonla rahim ve yumurtalık alınması işlemi gerçekleştirilir. Hastanın kanserden kurtulması öncelikli amaçtır. İşlem sonrasında hastada yapılan işleme göre bir kaç gün hastanede kalınması ile tedavi gerçekleştirilir.
]]>
Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ve-yumurtalik-ameliyati.html Tue, 02 Oct 2018 11:31:58 +0000 Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı, genellikle jinekolojik sıkıntılar histerektomi yöntemi ile giderilmektedir. Rahim ve yumurtalık ameliyatı için günümüzde gelişen tıp sayesinde artık açık cerrahi yerine kapalı cerrahi yöntemi d Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı, genellikle jinekolojik sıkıntılar histerektomi yöntemi ile giderilmektedir. Rahim ve yumurtalık ameliyatı için günümüzde gelişen tıp sayesinde artık açık cerrahi yerine kapalı cerrahi yöntemi daha sık olarak kullanılmaktadır. Kapalı rahim ve yumurtalık ameliyatı hastalara alternatif bakımdan büyük olanak sağlamaktadır. Rahim ve yumurtalıklarda ortaya çıkan rahatsızlıklar, kanser, rahim sarkması, anormal kanamanın olması, endometriozis, iyi huylu miyomlar ve uzun süreli tedavi uygulanmasına rağmen sonuç alınmayan durumlarda ameliyata başvurulmaktadır. Rahim ve yumurtalık ameliyatı işlemi esnasında hastanın tüpleri bazen alınırken, bazen de alınmayabilir. Ama çoğunlukla rahim ile yumurtalıkta oluşan hastalık sebebi ile çoğu zaman her ikisininde alınması gerekmektedir. Ameliyat tipi genellikle hastanın rahatsızlığının belirtilerine, ameliyat için uygulanılacak yönteme ve hekimin seçimi ile alakalı olarak değişkenlik göstermektedir.

Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı Nasıl Yapılır,

Eğer ameliyat karından çıkarılacaksa, öncelikle lokal veya genel anestezi verilir. Daha sonra hastanın karın altı bölgesinde büyük bir kesi açılarak hem rahim hem de yumurtalığın çıkarılması işlemi gerçekleştirilir. Vajinal yöntemde ise, kesi özellikle vajen içerisinde açılır ve buradan yumurtalık ile rahim çıkarılma işlemi gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat seçeneğinde ise, hastanın karın bölgesinde açılan küçük kesilerden içeriye girilen özel aletler ile cerrahi müdahale yapılır. Rahim ve yumurtalık ameliyatı için gerçekleştirilen bu farklı yöntemler genellikle hastanın durumu ile alakalı olarak değerlendirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre hastanede kalış süresi farklılık gösterebilir. Ameliyat sırasında ya da sonrasında eğer herhangi bir sorun yaşanmaz ise, hastanede kalış süresi 7 ile 15 gün arasında olabilmektedir. Ancak rahim ve yumurtalık ameliyatı kapalı yöntem ile yapılmışsa, hasta ameliyattan sonra bir gün hastanede misafir edilir ve ertesi gün taburcu edilebilir. 
]]>
Rahim Ağrısı Neden Olur https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agrisi-neden-olur.html Tue, 02 Oct 2018 21:10:37 +0000 Rahim ağrısı neden olur, sorusunun en yaygın sorulduğu dönem gebeliktir. Kadınların hayatlarını yaşanmaz bir hale sokan bu durum yapılan araştırmalar eşliğinde bir takım tedavilerle minimalize edilmeye çalışılmaktadır. R Rahim ağrısı neden olur, sorusunun en yaygın sorulduğu dönem gebeliktir. Kadınların hayatlarını yaşanmaz bir hale sokan bu durum yapılan araştırmalar eşliğinde bir takım tedavilerle minimalize edilmeye çalışılmaktadır. Rahim ağrısı kadınlarda farklı şekillerde de kendini gösterebilmektedir. Örneğin bir kasık ağrısı veya bel ağrısı, rahim ağrısının başka kısımlarla etkileşimi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrılar kişinin günlük rutinlerini bozabilecek kadar şiddetli bir hal alabilmektedir. Önemli olan ağrılar bu noktaya gelmeden bir uzman doktora başvurmaktır. Önemsiz gibi görünen rahim ağrısı tahmin bile edilemeyecek ağır sonuçlar doğurabilmektedir. Ağrının başlama şekli, türü, süresi, yayılımı gibi olgular tanı ve tedavi için bilinmesi gereken hususlardır. O yüzden kadın kendi muayenesini yapmayı bilmeli ve gerek olduğu takdirde doktora gitmesi gerektiği bilincine varmalıdır. 

Rahim ağrısı neden olur
 • Genital bölge iltihabı
 • Üreme sistemi iltihabı
 • Apandisit şişmesi, patlaması, büyümesi
 • İdrar yolları iltihabı
 • Yumurtalıklarda kist oluşumu
 • Rahim kisti
 • Serviks kisti
 • Zor gebelik
 • Dış gebelik
 • Endometriosis
 • Rahmin yanlış postürde olması
 • Zor doğumlar
Rahim ağrısının sebeplerinden biri olan zor doğum, uterusun doğum sırasında çok zorlanması ve zedelenmesi dolayısıyla ağrıya sebebiyet vermektedir. Bunu en aza indirgemek için gereksiz sezeryanlardan kaçınılmalı ve iki doğum arasını en az iki yıl tutmak gerekmektedir. Apandisit ağrısı da rahime yankı yapabilmekte dolayısıyla kaslarda ağrıya sebebiyet verebilmektedir. İdrar yollarında oluşabilecek her hangi bir iltihabi durumun da bağlantılı organlar olduğu gerekçesiyle rahimde ağrıya sebep olabildiği bildirilmiştir. Her kadında görülmeyen fakat %25 gibi büyük bir oranı kapsayan rahmin yanlış pozisyonu da rahim ağrısına sebep olmaktadır. Bu kadınlarda rahim ters dönüktür. Rahim kisti, serviks kisti gibi oluşumlar da rahme ve rahim kaslarına baskıda bulunabileceği için ağrı oluşturmaları olasıdır. 

Bu ağrıların tedavisi, rahim ağrısı neden olur, sorusunun cevabına bağlıdır. Çünkü tedavi planında etiyoloji çok önemlidir. Ağrıya sebep olan faktör üzerine yoğunlaşarak yapılan tedavi, bu bulguları ortadan kaldırabilmektedir. Kadınların hangi şartlarda olursa olsun kendi sağlığı hakkında bilinçlenmeleri, çoğu zaman hayat kurtarıcı olmaktadır. Bu yüzden yaşanılan ufak ağrıların bile bazen beklenmedik hastalıkların habercisi olduğu unutulmamalıdır. 
]]>
Rahim Ağzı Kanseri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-kanseri.html Wed, 03 Oct 2018 15:21:45 +0000 Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak da bilinir. Erken tanımlandığı zamanlarda iyileşmesi pek tabi mümkün olan bu hastalık kronik seyretmektedir. Dünyada kadınlarda en sık görülen kanserlerin ikincisidir. Her yaştan kadı Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak da bilinir. Erken tanımlandığı zamanlarda iyileşmesi pek tabi mümkün olan bu hastalık kronik seyretmektedir. Dünyada kadınlarda en sık görülen kanserlerin ikincisidir. Her yaştan kadının yaşamasının mümkün olduğu halde en sık kırk yaş üstü kadınlarda görülür. Ölüm oranları açısından da mortalitenin başlarında yer almaktadır. 

Rahim, kadın üreme organlarının temel elemanlarından biridir. Rahim ağzı yani serviks olarak da bilinen bu yapı ise, kadının vajinasıyla uterusunu birbirine bağlayan ve doğum benzeri olayların da gerçekleşmesinde rol alan bir yoldur. Bu yol zaman içerisinde gerek genetik faktörlerle gerekse çevresel etmenlerle dejenere olabilmektedir. Bu dejenerasyonlardan biri de rahim ağzındaki hücrelerin bölünme kontrolünü kaybederek yani kontrolsüz üreyerek kümeleşmeye başlamasıdır. Bu da tümör yani kanserleşen hücreler topluluğu demektir. 
Rahim ağzı kanseri insan papillomavirüsü adlı bir virüsten kaynaklı olarak gelişir. Bu virüsün yüz farklı türü bulunmaktadır. Bu virüs HPV olarak bilinmektedir. HPV'nin ancak çok az bir kısmı tehlike arz etmektedir. Onlar da kontrolsüz hücre bölünmesine sebep olduğu için kanser oluşumunu tetikler. Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV genellikle belirli iki tip HPV türüdür. Bunlar da genellikle cinsel temasla bulaşmaktadır. İnsan vücudu bu virüsleri sistematik bir şekilde yok etme özelliğine sahiptir fakat bu gerçekleşmezse hücreler fazla gelişir ve zamanla kanser olgusu gelişir. 
Rahim ağzı kanseri, her insanda farklı şekillerde gelişebileceği gibi her insanda farklı belirti ve bulguyla kendini gösterebilmektedir. Bu yüzden her kadının özellikle belirli bir yaştan sonra düzenli olarak muayene olması gerekmektedir. 

Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir
 • Pelviste hafiften şiddetliye doğru giden ağrılar
 • Sebepsiz vajina akıntısı
 • Vajinadan, adet dışında kan gelmesi
 • Ağrılı cinsel ilişki
Bu belirti ve bulgular vücudun verebileceği normal tepkiler değildir. Dolayısıyla her hangi birinin fark edilmesi halinde derhal uzmana baş vurulmalıdır. Bunlar zaman zaman kanserin ilerlediği anlamına da gelebilir. Yani erken tanı ve tedavi şansını kişi kendi kendine kaybetmiş olabilir. Bunun önüne geçebilmek için her yıl düzenli olarak kanser taramasına girilmelidir. Böylelikle kişi, hastalık daha belirti göstermeden önüne geçip iyileşme şansını yükseltebilir. 

Rahim ağzı kanseri, bulaşıcı değildir. Tanı aşaması da hastadan hastaya farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin henüz ilerleme göstermemiş ilk evrede bir serviks kanseri sadece smear testi yapılarak teşhis edilebilir. Yapılan bu smear testi sonucu kanseri düşündürüyorsa farklı bir takım testlerin yapılması da gerekebilir. Biyopsi bu testlerden biridir. Biyopsinin de kanseri işaret etmesi tanı koymak için yeterlidir. Ardından kanserin evresi saptanır ve uygun tedavi planı yapılır. Hasta gerekirse bu tedavi planı için ön hazırlık yapar. Kanser eğer ileri evredeyse rahmin alınması gibi cerrahi işlemler gerekebilir. Rahmin alınması işlemine histerektomi denir ve ardından kemoterapi-radyoterapi gibi tedaviler uygulanır. Bu tedavilerin amacı kanser oluşumuna sebep olan hücrelerin çoğalmasını baskılamak ve ameliyat sonrasında kalan kanser hücresi varsa bunları yok etmektir. 

Rahim ağzı kanseri evreleri:
 • Evre 1 
 • Evre 2
 • Evre 3
 • Evre 4
Bu evreler tedavi planının çizilmesi ve doğru girişimler yapabilmek için önemlidir. Doktor gerekli işlemleri bu evreleme yöntemine göre belirler. Rahim ağzı kanserinin ilk evrede olması tedavi sürecinin daha kısa sürmesi ve iyileşme olasılığının daha yüksek ihtimal olduğu anlamı taşır. Evreler ilerledikçe bu ihtimal azalır ve tedavi süreci uzar. Hatta yayılımlar yani metastazlar da gerçekleşmiş olmaktadır. Bu yüzden de söylenmektedir ki erken teşhis hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir. Yılda sadece]]> Rahim Ağzı Yarası Bitkisel Çözüm https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi-bitkisel-cozum.html Wed, 03 Oct 2018 17:30:50 +0000 Rahim ağzı yarası bitkisel çözüm, Rahim ağzı yarası günümüzde yüz bayandan 30'unda rastlanan bir durum olmaktadır. Kişilerin bu hastalık ile karşılaşması normal bir durum haline gelmiştir. Genellikle hijyen alınmadığın Rahim ağzı yarası bitkisel çözüm, Rahim ağzı yarası günümüzde yüz bayandan 30'unda rastlanan bir durum olmaktadır. Kişilerin bu hastalık ile karşılaşması normal bir durum haline gelmiştir. Genellikle hijyen alınmadığında, cinsel birleşmeler sonrasında temiz tutulmadığı zaman, iltihaplar yüzünden ve enfeksiyonlardan dolayı meydana gelmektedir. Halk arasında yaşanan bu duruma ise servisit adı verilir. Bu durum yaşla alakalı olmayıp 17 yaş üzeri herkeste yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Rahim ağzı yarası genellikle kendini kokulu akıntı, kasık ağrısı, anormal derecede kanama, kaşıntı, ilişki sırasında ağrı ve idrar yapılırken yanma ile göstermektedir. Ancak her bayandan bu şekilde gözlemlenmeyip vajinal muayene sırasında uzman tarafından anlaşılabilir. Ancak bu durum ile karşılaşıldığında mutlaka tedavi olunmalıdır. Aksi halde bu yara tüm rahim ağzını kaplayarak içeriye spermlerin girişini engeller ve hamile kalınmasının önüne geçer.

Rahim ağzı yarası bitkisel çözüm nelerdir

Bir çok rahim ağzı yarası için bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman bitkisel tedavi yöntemleri olumlu sonuç vermeyebilir. Rahim ağzı yarası bitkisel çözüm olarak sizlere bir kaç tavsiyeler vereceğim.
 • Meşe kabuğu rahim ağzı yaraları için oldukça fayda sağlamaktadır. Meşe kabuğunu suda kaynatalım ve süzelim. Daha sonra süzdüğümüz suyun içerisine badem yağı ekleyelim. Hazır olan karışımı bir leğene koyarak içerisine oturulmalıdır. Bu uygulamayı haftada iki defa yapmak yeterli olacaktır. 
 • Narın kabuğunu suda iyice haşlayalım ve süzelim. Süzdüğümüz sıvıya şeker koyarak koyulaşmasını sağlayalım. Hazırladığımız şerbeti günlük olarak 3 er fincan hastaya içirelim.
 • Bal macunu ile nar çiçeği karıştırılır ve koyu bir kıvama getirilir bu karışım günlük olarak bir kaşık içilir.
 • Bir demet sarmaşığı kaynatalım ve suyunu süzerek günde bir su bardağı içelim. Bu bitkisel yöntem ise oldukça faydalıdır.
 • Bir miktar suyun içerisine bir tatlı kaşığı mersin ağacının tohumu koyularak kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra bir su bardağı içilir.
 • Kudret narı ilk olarak güneşe bırakılır. Sonra zeytinyağı eklenerek koyu bir krem kıvamına gelmesi sağlanır. Bu krem kıvamına gelen karışımı rahime sürerek bir süre bekletilir. Daha sonra rahim iyice yıkanarak durulanmalıdır.
 • Kekik yağı bir pamuğa 2-3 damla damlatılarak rahime bırakılır. Ancak haftada 2 defa uygulanması yeterli olacaktır. Bu bitkisel tedaviler arasında ilk sırada yerini almaktadır.
]]>
Rahimde Batma https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-batma.html Thu, 04 Oct 2018 06:14:20 +0000 Rahimde Batma, bu problem bayanlarda sürekli olarak karşılaşılan bir problemdir. Genellikle vajinada ağrı, yanma hissi şeklinde belirir. Rahimde batma belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu durumun belirtileri baz Rahimde Batma, bu problem bayanlarda sürekli olarak karşılaşılan bir problemdir. Genellikle vajinada ağrı, yanma hissi şeklinde belirir. Rahimde batma belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu durumun belirtileri bazı bayanlarda şiddetli şekilde kendini gösterirken diğer bayanlarda böyle olmayabilir. Fakat bu durum sanıldığı kadar basit değildir. Rahimde batma belirtisi kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bu belirti cinsel ilişki esnasında daha sık görünür. Cinsel ilişki sırasında rahimde batmanın etkisiyle şiddetli yanmalar meydana gelir. Bu problemi yaşayan kişiler için kolay bir durum değildir. Bu durumun belirtilerini göstermesiyle kişide cinsel istikrarsızlığa kadar ilerleme gösterebilir. 

Rahimde Batma Neden olur

Rahimde batma belirtileri kendini yavaş yavaş gösterir. Fakat zaman içerisinde bu durum ciddi problemlerin habercisi olabilir. Vajinada iltihaplanmaya bağlı olarak gerçekleşen batma ciddi enfeksiyon oluşumlarına neden olabilir. Böylelikle vajinal rahatsızlıklar ilerleme gösterir ve bu durumdan daha fazla yakınırsınız. Bu durum bazen vajinanın dışarıdan herhangi bir hasar almasıyla da meydana gelebilir. Hasar sonucunda vajinada batma ve buna bağlı olarak ağrılar meydana gelir. Bazen duş alırken kullanılan duş jelleri içerisinde bulunan kimyasal maddeler de rahimde batma meydana getirebilir. Kullanılan duş jellerinin kalitesi oldukça önemlidir. 

Rahimde batma belirtisi kişilerin vajina bölgesini temiz tutmamasıyla ilişkili olabilir. Bayanların korunmasız cinsel ilişkiye girmesinden sonra vajina bölgesini temizlemeyerek bu durum vajinal enfeksiyonlara neden olacaktır. Bundan dolayı vajinada enfeksiyon oluşumuyla birlikte rahim bölgesi zarar görecek ve rahimde batma görülecektir. İdrar yolu enfeksiyonları da rahimde batmaya neden olan durumlardandır. Bayanların sıcak havalarda havuza girme isteği havuzu kullanan başka bayanlarda olan enfeksiyon durumunun ortak kullanım alanı olan havuzdan kişilere bulaşmasıyla görülebilir. Aynı şekilde havuza atılan klor da rahimde kasılmalar oluşturarak rahimde batmaya neden olabilir. Bu hususlarda dikkat edilmesi gerekir.

Rahimde Batma Tedavisi 

Rahimde batma tedavisi genel olarak rahimde oluşan enfeksiyonun nedenini öğrenerek başlanmalıdır. Teşhis edilen bu durum daha sonra gerekli görülürse ilaç tedavisiyle sonlandırılır. Rahimde batmaya neden olan enfeksiyonlar bazen mantar şeklinde belirir. Bu durumda enfeksiyonun daha fazla ilerleme göstermemesi için gerekli tedbir alınmalıdır. Uzman doktor aracılığıyla bu durum kontrol altına alınır ve gerekli görülen ilaç tedavisi hastaya uygulanarak rahimde batma son bulur.
]]>
Rahimde Kist Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-kist-ameliyati.html Fri, 05 Oct 2018 04:31:47 +0000 Rahimde kist ameliyatı. Hemen hemen bütün bayanlarda, yaşamlarının belirili dönemlerinde çeşitli büyüklüklerde rahim kistleri ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu rahim kistlerinin değişik tipleri bulunmakla beraber, bazı Rahimde kist ameliyatı. Hemen hemen bütün bayanlarda, yaşamlarının belirili dönemlerinde çeşitli büyüklüklerde rahim kistleri ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu rahim kistlerinin değişik tipleri bulunmakla beraber, bazı kist türleri genel olarak herhangi bir belirti göstermez ve tedavi gerektirmezler. Rahim kistlerin de sıklıkla rastlanan şikayetler ise, genel olarak kasık ağrıları, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrılar, rahimin de bulunduğu karın bölgesinde baskı yapılıyormuş hissi ve adet düzensizlikler olmaktadır.

Ameliyat gerektiren kistlerin belirtileri 

Rahimde ortaya çıkan hormon düzensizliklerine bağlı bazı kist türleri basit kistler olarak tanımlanır, fakat çeşitli sebeplerle ortaya çıkan hormon bozuklukları sebebi ile, yumurta taşıyan bu sıvı dolu kesecik çatlamadan sabit kalır veya büyüme sürecini devam ettirerek basit kist halini alır. Oluşan bu kistler aşırı büyüme göstermedikleri sürece ağrı gibi herhangi bir belirti vermezler ve çoğunlukla kendiliğinden kaybolurlar. Anormal büyüme eğilimi gösteren bazı kistlerin patlaması durumunda, karın ve kasık ağrılarına neden olabilirler. Genellikle aşırı büyüme eğilimi gösteren bu kistler boyutları 5 ile 6 santimetrenin üzerinde bir büyüme göstermeleri durumunda, sapları etrafında dönme riskleri fazlalaşır. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde, yumurtalığın alınabilmesi ihtimali de olabileceğinden dolayı, böyle bir duruma meydan vermemek açısından, hekimler ilk belirtiler ortaya çıkmadan tedaviyi tercih etmektedirler. Rahimde oluşan bu kistlerin boyutları normalin üzerinde büyümüşse ve ultra sonografi taraması sonucunda farklı bazı özellikler gösteriyorsa, ortaya çıkan bu kistlerin kötü huylu olma ihtimali de göz önünde bulundurularak, tedavi edilmeleri bir gereklilik haline gelmektedir ve bu tedavi yöntemlerinden biriside ameliyat seçeneği olmaktadır.

Rahim kist ameliyatı nasıl yapılır

Hekimlerin rahim tümörleri ameliyatında en çok tercih ettikleri yöntemlerden birisi laparoskopi yöntemidir. Bu ameliyat yöntemi ile ameliyatı gerçekleştirilen bireyin herhangi bir şeklide karın bölgesi kesilmeden, ameliyat yapılabilmesidir. Bu ameliyat yönteminin sağladığı avantaj ise, rahim kisti ameliyatı olan hastanın evine veya işine kısa bir süre içerisinde dönmesi ve ameliyat sonrasında ortaya çıkan şikayetleri en aza indirmesidir. Diğer taraftan ortaya çıkan kistin yüksek oranda kötü huylu olma ihtimalinin ortaya çıkması durumunda, açık rahim kisti ameliyatı tercih edilmektedir. Genellikle rahim kistinin bulunduğu yumurtalığın tamamıyla dokusundan alınabilmesinin belirleyicisi, ortaya çıkan bu kistin türü, yapısı ve rahim içerisinde bulunduğu yer olmaktadır. Basit oluşumlu yumurtalık kistleri çoğu defa çevresindeki sağlam yumurtalık dokularından kolaylıkla alınabilmektedir. Rahim kist Kist ameliyatları sırasında hastaya genel anestezi uygulaması ile yapılan ameliyatlar olup, genel anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek bütün riskler, rahim kist ameliyatında da ortaya çıkabilmektedir. Doğru bir ameliyat tekniği uygulanması halinde, ameliyata bağlı olarak ortaya çıkan riskler çok daha az görülmektedir
]]>
Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-sarkmasi-ameliyati-sonrasi.html Fri, 05 Oct 2018 21:26:07 +0000 Rahim sarkması ameliyatı sonrası,: Kadınlarda rahim sarkması, rahmi tutan bağların bulunduğ yerden sarkması ve yer değiştirme olayıdır. Rahim sarkması yalnızca rahim değil, idrar torbasını ve kalın bağırsağı da et Rahim sarkması ameliyatı sonrası,: Kadınlarda rahim sarkması, rahmi tutan bağların bulunduğ yerden sarkması ve yer değiştirme olayıdır. Rahim sarkması yalnızca rahim değil, idrar torbasını ve kalın bağırsağı da etkileyerek yerinden oynamasına sebep olur. Özellikle üç doğumdan fazla normal doğum yapan kadınlar, yalnızca rahim sarkması dışında, bağırsak fıtığı ve idrar kesesi fıtığı görülmektedir. Rahim sarkması ameliyatı, hastanın konumuna bağlı olarak ya vajinadan yapılır yada karın kesilerek gerçekleştirilir. Rahim sarkması ameliyatı sonrası, her şey yolunda gidebilir, bazen de tekrar sarkma gerçekleşebilir. Bu ameliyatı yapmadan önce hastanın, başka önemli hastalığı olup olmadığını araştırmak gerekir. Çünkü anestezi vermek çok sakıncalı olabilir.

Rahim sarkması ameliyatı sonrası, yaranın tamamen iyileşmesini beklemeden denize, hamama, saunaya girmek, enfeksiyon tehlikesinden dolayı, kesinlikle yasaktır. Rahim sarkması ameliyatı sonrası hastalar neler yaşar, ne tür şikayetleri olur, neleri yapmamalılar onları inceleyelim;
 • Ameliyat sonrası hastada yüksek ateş görülebilir.
 • İdrar yaparken karın bölgesinde ağrı hissedebilir.
 • Hastanın karnında şişlik ve gaz sıkışması yaşanabilir.
 • 4-5 gün ağrıları sürebilir, hatta ilaç alsa da geçmeyebilir.
 • Ameliyattan sonra ev işler, ağır kaldırma, egzersiz, uzanma ve oturup kalkmalara dikkat edilmelidir.
 • Yemek yerken katı gıdalardan uzak durmalıdır. Çünkü kabızlık, hastayı zorlayacağından yaraların açılmasına yada geç iyileşmesine neden olabilir.
 • Araba kullanmamalı
 • Rahim sarkması ameliyatı sonrası günde 1,5 litre su tüketilmeli
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesi için beyaz ve kırmızı eti  haşlama olarak yemelidir. 
 • Meyveleri haşlayarak komposto şeklinde yemek gerekir.
 • Gaz yapan yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir.
 • Doktor tavsiye ve tedavi kurallarına uyarak, kontrolleri aksatmamak gerekir.
]]>
Rahim Kisti Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kisti-ameliyati.html Sat, 06 Oct 2018 01:02:05 +0000 Rahim Kisti Ameliyatı, rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla farklı tiplerde mevcut olmaktadır. Hemen her kadın ömrünün farklı bir zaman diliminde rahimde kist teşhisi yapılmaktadır. Rahimde meydana gelen kistler genellikle her Rahim Kisti Ameliyatı, rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla farklı tiplerde mevcut olmaktadır. Hemen her kadın ömrünün farklı bir zaman diliminde rahimde kist teşhisi yapılmaktadır. Rahimde meydana gelen kistler genellikle herhangi bir belirti göstermezler, hatta herhangi bir tedaviye bile ihtiyaç duyulmaz. Ancak sıklıkla rastlanılan rahim kistleri şikayetlere neden olabilmektedir. Bu şikayetler arasında ilişki sırasında ağrının olması, kasıklarda ağrı şikayetleri, özellikle karın bölgesinde baskı şeklinde dolgunluk hissedilmesi ve mens dönemlerinde meydana gelen düzensizlikler sayılabilir. Rahimde oluşan kistler çoğunlukla hormonal düzensizliklerden dolayı meydana gelmektedir. Normal şartlarda her kadın adet döneminde iken yumurtalıklarının boyutları yaklaşık olarak 2-2,5 cm civarında folikül ismindeki basit kistler meydana gelmektedir. Ancak hormonal düzensizliği olan kişilerin yumurtayı taşıdıkları sıvı dolu olan keseler bazen çatlamaya'bilir ve olduğu yerde sabit kalır. Buna bağlı olarak bazen büyüme eğilimi göstererek basit bir kist halini alır. Rahim kistin de meydana gelen bu durum için çoğunlukla tedavi uygulanması gereklidir ve bu tedavide genellikle ameliyat olmaktadır.

Rahim Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır,

Rahim kisti ameliyatı için sıklıkla laparaskopik kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Rahimde kisti ameliyatı için kullanılan kapalı yöntem hastanın karın bölgesinden küçük kesiler açıldıktan sonra özel aletler ile içeriye girilerek uygulanmaktadır. Kapalı rahim kisti ameliyatında kullanılan aletler karın içerisini kamera ile rahat bir şekilde görüldüğü için cerrah işlemi daha rahat bir şekilde uygulamaktadır. Açık ameliyatta oluşabilecek riskler kapalı ameliyatta bu riskler görülmemektedir. Laparaskopik yöntem sayesinde özellikle hastanın karın alt bölgesinde büyük kesi açılmadığı için ameliyat çok rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Laparaskopik rahim kisti ameliyatının en büyük avantajlarından bir tanesi de hastanın ameliyat sonrasında oldukça kısa süre içinde normal hayatına devam etmesini sağlamasıdır. Özellikle kapalı rahim kisti ameliyatı sonrasında meydana gelebilecek olan şikayetler minimum düzeyde olmaktadır. Ancak rahimde mevcut olan kist eğer kötü huylu ihtimali varsa mutlaka açık rahim kisti ameliyatı uygulanması gerekmektedir. Genellikle rahim kistinin bulunduğu yumurtalık dokusunun tamamının alınabildiği durumlar özellikle rahimdeki kistin türü, yapısı ve bulunduğu yer ile alakalı olmaktadır. Rahim kisti ameliyatında hastalara çoğunlukla genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Bu sebeple bazen genel anesteziye bağlı olarak bir takım riskler meydana gelmektedir. Bayanlara uygulanan jinekolojik ameliyatlarda genital yapışıklık oluşumu riski oluşabilmektedir. Bu yapışıklık durumu çoğunlukla tüpler ve yumurtalık çevresinde meydana gelebildiği için bazen kadının hamile kalamamasına neden olabilmektedir. Eğer hasta için doğru bir ameliyat tekniği kullanılırsa meydana gelebilecek olan riskler en aza indirilmiş olacaktır. 
]]>
Rahim Kanseri 4 Evre https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kanseri-4-evre.html Sat, 06 Oct 2018 09:36:12 +0000 Rahim kanseri 4 evre, rahim kanseri diğer kanserlerden farklı olarak klinik evrelemenin tam olarak yapılabildiği kanser türlerinden biridir. Kadınlarda oluşan kanserlerin yaklaşık olarak %15'ini oluşturmakta ve 2. sırada y Rahim kanseri 4 evre, rahim kanseri diğer kanserlerden farklı olarak klinik evrelemenin tam olarak yapılabildiği kanser türlerinden biridir. Kadınlarda oluşan kanserlerin yaklaşık olarak %15'ini oluşturmakta ve 2. sırada yer almaktadır. Rahim kanseri daha çok az gelişmiş ülkeler de görülmekte olan bir türdür. Rahim kanseri başlangıç evresinde lokal yayılma ve büyüme hızına sahiptir. Önce uterus gövdesine, sonra pelvik katlantılara ve vajinaya doğru ilerler. Sık olarak 45-65 yaş aralığında görülen rahim kanseri daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı serviks kanseri tarama programları ile rahim kanseri 4 evre saptanabilmektedir.

Rahim kanseri 4 evre ve özellikleri nelerdir

Rahim kanseri 4 evre öncesi hastalık sırasında ortaya çıkan semptomları bilmek kişinin kendi kendine bilinçli olmasını sağlar. Hastaların yaklaşık %20'lik oranında asemptomatik olan bulgular, postkoital ve düzensiz kanamalar şeklinde kötü kokuya sahip vajinal akıntı, ağrı ve kilo kaybı olguları ortaya çıkmaktadır.

Rahim kanseri 4 evre;

 • Evre 1, servikste sınırlı olan tümörün uterus korpusuna yayılımına dikkat edilmelidir. Rahim kanserine Evre 1a1 ve Evre 1A2 tanısı konduğunda, konizasyon ile çıkarılan doku, mikroskop ile incelendikten sonra tanı koyulur.
 • Evre 1A, rahim kanseri tümörü sadece mikroskobik inceleme ile görülür. Kendi arasında Evre 1A1 ve Evre 1A2 olarak ayrılan

 Evre 1A1; Stromal invazyon 3 mm'dem küçük, tümör ise 7 mm'den geniş değildir

 Evre 1A2; stromal invazyon 3-5 mm arasında olup, yine tümör 7 mm'den geniş değildir.

 • Evre 1B'de; serviksle sınırlı klinik lezyonlar veya Evre 1a'dan daha büyük prekilinik lezyonlar gözlemlenir.  Görüntülenen tüm lezyonlar yüzeyel invazyon olsa bile bunlar Evre 1B kanser oluşumlarıdır.

Evre 1B1; 4 cm'den küçük olan klinik lezyonları Evre 1B2 se 4 cm çapından daha büyük klinik lezyonları ifade eder.

 • Evre 2; bu evrede tümör serviksi aşmış durumda olup, henüz pelvis duvarına ulaşmamış durumdadır. Yine bu evrede vajen tutulumu da olabilmektedir. Kendi arasında Evre 2A ve Evre 2B olarak gözlemlenen evrede 

Evre 2A'DA belirgin parametrial infiltrasyon bulunmaz. Vajinanın üst 2/3'üne kadar tutulum gözlemlenir. Evre 2B'de ise belirgin şekilde parametrial infiltrasyon gözlemlenmesine rağmen pelvis yan duvara ulaşmaz.

 • Evre 3; artık bu evrede tümör pelvik duvara kadar ulaşmış olup, yapılan rektal muayenede, tümör ve pelvis duvarı arasında serbest aralık bulunmaz. Tümör vajenin 1/3'ünü infiltre etmiş durumdadır. Tümörün yanı sıra hastalarda hidronefroz yada nonfonksiyonel böbrek bulguları bulunur.

Evre 3A'da tümör pelvis duvarına ulaşmamış olup,vajenin alt 1/3'ü ise infiltre durumdadır. Evre 3B'de  tümör pelvis duvarına kadar ulaşmış olup hidronefroz ve nonfonksiyonel böbrek söz konusudur.

 • Evre 4; tümör pelvisi aşmıştır yada mesane mukozasında tutulum vardır.

Evre 4A'da tümör komşu pelvik organlara yayılmış olup, Evre 4B'de artık uzak organlara da yayılım söz konusudur.  

]]>
Hamilelikte Rahim Ağzı Ağrısı https://www.rahimhastaliklari.com/hamilelikte-rahim-agzi-agrisi.html Sat, 06 Oct 2018 20:30:16 +0000 Hamilelikte rahim ağzı ağrısı, hamilelik sürecinde anne adaylarının karşılaştığı bir çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunlardan biride rahim ve rahim ağzı ağrılarıdır. Hamilelikte rahim ağzı ağrısı genellik
Hamilelikte rahim ağzı ağrısı, hamilelik sürecinde anne adaylarının karşılaştığı bir çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunlardan biride rahim ve rahim ağzı ağrılarıdır. Hamilelikte rahim ağzı ağrısı genellikle eklemlerin su tutarak gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte rahim ağzı ağrısı özellikle, gebeliğin 6 ile 8. haftaları arasında görülmektedir. Bu durum adet gecikmesinden sonraki iki haftaya gelmektedir. Bazı anne adaylarında bu durumun görülmesi, 3. aylarda rahmin genişlemesi ile de alakalı olabilir. Hamilelikte rahim ağzı ağrısı ilk gebeliklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Daha sonraki gebeliklerde rahim ağzı ağrısı genellikle hamileliğin son aylarında görülmektedir. Hamilelikte rahim ağzı ağrısı olduğunda pek çok anne doğumun yaklaştığını düşünmektedirler. Oysa bu durum rahmin genişlemesi ile kasların gerginleşip ortaya çıkması ile görülmektedir. Hamilelikte rahim ağzı ağrısının birden çok nedeni olabilir. Burada yapmanız gereken sakin olup, kadın doğum uzmanına görünmektir.

Hamileliğin son ayrına doğru rahim ağrısı hissetmek son derece normaldir. eğer ağrılar son derece keskin ise, rahim ağzında genişleme olduğunun göstergesidir. Hamilelikte rahim ağrısı doğumdan aylar, haftalar ve günler öncesinde başlayabilmektedir. Gebeliğin 36.hatfasında da rahim ağzı ağrısı hissetmek normaldir. Çünkü artık bebek yeteri derecede gelişmiş olup, rahmin tamamını kaplamıştır. Bu sebepten ötürü hareket ederek sizi rahatsız edici durumlar oluşturabilir. Bu durum genellikle rahim ağzında keskin yumruk atışları gibi ağrılara sebebiyet vermektedir. Eğer rahim alt karın ağrısı ve vajinal bölgede kanama görülüyorsa, bu durum hakkında doktorunuzu bir an önce bilgilendirmelisiniz.

Hamilelikte Rahim Ağzı Ağrısı Tedavi Yöntemleri
 • Yaşam Tarzına Yönelik Öneriler: Hamilelikte rahim ağzı ağrısını azaltmak için, ılık bir duş alarak, suyun sırtınızdan aşağıya doğru dökülmesine izin veriniz. Bunun yanında hamilelikten önceki dönemlerinize göre daha hareketli olmaya çalışınız. Bunun yanında eklem ağrılarınızı ve kas ağrılarınızı zorlayacak hareketlerden kaçınınız. Uyuyacağınız sıra dizlerinizin arasına yastık koyarak uyumaya çalışınız. Günde en az sekiz barsak su içmeye gayret ediniz. Bunun yanında düşük topuklu ve rahat ayakkabılar tercih ediniz. Bulunduğunuz her fırsatta ayaklarınızı uzatarak dinlenmeye önem veriniz.
 • Hamilelik Masajı: Hamilelikte rahim ağzı ağrısının azalması için hamilelik masajı yapınız. Bu sayede bel ağrılarınız azalacak, sinirlere yapılan baskılar hafifleyecek ve hormon seviyeleri dengelenecektir.
 • Uzak Durulacak Durumlar: Belden ve ani hareketlerden keskin dönüşlerden uzak durunuz. Bunun yanında ağır itmeyip, ağır şeyler kaldırmayınız. Zemine oturmayınız. Otururken rahminize baskı olacak kadar bükülmeyip, bacak bacak üzerine atmayınız.
 • Egzersiz Yapınız: Hamileliğinize uygun olacak düzenli egzersizler yaparak, ağrılarınızı azaltınız. Yere dizlerinizin üzerinde burarak başınızı aşağıya doğru indirip, sırtınızı yukarıya doğru kaldırınız. Bu hareket ile rahim ağzı ağrısını hafif belirtilerle atlatabilirsiniz.
 • Pelvik Destek Kemeri: Gebelik destek kemeri ya da hamilelik korsesi denilen bu ürün sayesinde rahim desteklenip, aşağı baskı yapınca ortaya çıkan ağrıları azaltır. Bu kemeri almak ve size uygun olanını bulmak için, eczanenize hamilelik ayınızı belirtmeniz yeterlidir.
]]> Gebelikte Rahim Ağrısı https://www.rahimhastaliklari.com/gebelikte-rahim-agrisi.html Sun, 07 Oct 2018 12:47:54 +0000 Gebelikte Rahim Ağrısı, Bu problem gebe bayanların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Rahim ağrısı belirtileri şiddetli şekilde seyretmiyorsa eğer herhangi bir önlem alınmasına gerek duyulmaz. Rahim ağrılarının ilk ne Gebelikte Rahim Ağrısı, Bu problem gebe bayanların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Rahim ağrısı belirtileri şiddetli şekilde seyretmiyorsa eğer herhangi bir önlem alınmasına gerek duyulmaz. Rahim ağrılarının ilk nedenleri vücudumuzda eklemler su toplamasıyla eklemlerin gevşeyerek ağrı oluşturmasıdır. Gebelik döneminde çoğu bayan gebeliğin 6. ve 8. haftasında rahim ağrısı hissedebilir. Bu durum gebelikten sonraki adet döneminin belirmesiyle birlikte adet gecikmesi durumunda belirti gösterir. Çoğu gebede adet gecikmesi bağlı olarak gebeliğin 3. ayında rahimde büyümeden dolayı gebelikte rahim ağrısı kendini gösterir. Gebelikte rahim ağrısı belirtileri kişinin ilk kez gebe kalmasında daha sık görülmektedir. Bu durum ilk aylarda daha fazla görülür ve şiddeti oldukça fazladır. Fakat önceden gebelik geçiren kişilerde rahim büyümesine bağlı olarak ve kişinin karnının ağırlaşmasıyla gebelikte rahim ağrısı sıklaşır. Gebeliğin son aylarına doğru beliren rahim ağrısı hamile bayanlarda doğum sancısı habercisi olarak görülmektedir. Bu durumun belirmesi rahim bölgesindeki kasların gerginleşmesiyle meydana gebe rahim ağrılarıdır. Elbette kişiler korkabilir. Yine de uzman bir doktordan yardım almaları daha iyi olacaktır.

Gebelikte Rahim Ağrısı Nedenleri:
 • Gebelikte rahim ağrısı ilk nedeni olarak gebe bayanın yapmış olduğu ani hareketler rahim ağrılarına neden olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı gebe bayanların hızlı şekilde hareket etmekten kaçınmaları, abi olarak oturup kalkmamaları dikkat etmeleri gereken durumlardandır. 
 • Gebelikte rahim ağrısı olarak görülen diğer bir durum ise ilk bebeğe gebe olan annenin bebeğin hareketlerini rahim ağrısı olarak görmesidir. Bu dönemlerde bebekler oldukça hareketidir ve anne karnında kasılmalara neden olur. Bu durum gebelikte rahim ağrısı meydana getirir. 
 • Yumurtalıklarda kist büyümesi gebe bayanlarda rahim ağrısı oluşturabilir. Bu durum gebelikte çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen yumurtalık kisti ters döner bu durumda gebelikte rahim ağrısı meydana getirebilir.
 • Gebelik sürecinde anne karnındaki bebek sürekli olarak büyüme gösterir. Gebeliğin 7. ve 8. aylarında iyice gelişen, ağırlaşan bebek anne karnında rahim kısmına baskı oluşturarak gebelikte rahim ağrısı meydana gelebilir.
 •  Bayanlarda gebelik sırasında sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu da gebelikte rahim ağrısına neden olmaktadır. İdrar yollarının enfeksiyon kapmasıyla birlikte bu ağrılar daha fazla kendini gösterir. 
Gebelikte rahim ağrısı problemiyle karşı karşıya kalan anne adayı ılık banyoda güzel bir duş alarak bu problemi en aza indirebilir. Rahim ağrısı ne zaman belirirse ılık duş bu ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır. Bu durum ılık suyla yapılan duşta da geçmese kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz saflık açısından önemlidir. Aksi taktirde gebelikte rahim ağrısı erken doğum nedeni olabilir.
]]>
Hamilelikte Rahim İçi Kanama https://www.rahimhastaliklari.com/hamilelikte-rahim-ici-kanama.html Sun, 07 Oct 2018 17:24:16 +0000 Hamilelikte rahim içi kanama; Hamilelik döneminde bazı anne adayları birtakım problemler yaşarken bazı anne adayları ise 9 ay boyunca fazla bir sıkıntı yaşamadan bebeğini dünyaya getirir. hamilelik döneminde ortaya çıkacak pr Hamilelikte rahim içi kanama; Hamilelik döneminde bazı anne adayları birtakım problemler yaşarken bazı anne adayları ise 9 ay boyunca fazla bir sıkıntı yaşamadan bebeğini dünyaya getirir. hamilelik döneminde ortaya çıkacak problemler den biri de rahim içi kanamasıdır. Hamilelikte rahim içi kanama hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın kesinlikle doktor kontrolü gerektiren bir durumdur. Çünkü hamilelikte rahim içi kanama bazı durumlarda anne adayının hayatını tehdit edici bir unsur olarak ortaya çıkabilir. 

Hamilelikte rahim içi kanama nedenleri,

Bu kanama döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşirken ortaya çıkabilir. Yerleşme kanaması olarak adlandırılan bu durumda kanama hafif olur ve genellikle 1-2 gün sürer. Hamilelikte rahim içi kanamasına neden olan yerleşme kanaması normal adet kanaması gibi olmaz bu kanama genellikle açık pembe ve kahverengi de görülür. Hamilelik döneminde oldukça yaygın görülen ve menstrüel döngü olarak adlandırılan ilerleme kanamaları da hamilelikte rahim içi kanamasına neden olabilir. Hamilelikte rahim içi kanamanın sürekli yaşanması ise düşük probleminden kaynaklanır. Düşükte yaşanan rahim içi kanama daha yoğun olur ve bu durumda anne adayında ağrı da ortaya çıkar. Ayrıca hamilelik döneminde salgılanan hormonlar nedeniyle rahim içi kanamalar oluşabileceği gibi dış gebelik ve plasentada bebeğin eşinin arkada olması gerekirken önde olması da hamilelikte rahim içi kanama nedenleri arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra hamileliğin son aylarında ortaya çıkan rahim içi kanamaları oldukça ciddi olması nedeniyle ve anne hatayı ve bebeğin sağlığını korumak adına mutlaka bu durumun nedeninin araştırılması gerekir.

Hamilelikte rahim içi kanama tedavisi, 

Rahim içi kanama genellikle kadın doğum uzmanlarının reçete edeceği bazı ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Bununla beraber genellikle anne adaylarına bol bol istirahat etmesi, ağır kaldırmaması ve aşırı yorucu hareketleri yapmaması söylenir. Hamilelikte rahim içi kanama durumunda aynı zamanda annelerin tedaviye destek vermek amacıyla bol sıvı tüketmesi de  kanamanın ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir. 
]]>
Ters Rahim https://www.rahimhastaliklari.com/ters-rahim.html Sun, 07 Oct 2018 19:22:11 +0000 Ters Rahim: Tıp dilinde retrovert uterus olarak adlandırılan ters rahim, normal durumdayken bu yapının tepesi rahim ağzından kıvrılıp ön karın duvarına eğik bir pozisyonda durur. Ancak bazı kadınlarda bu eğim öne ya da arkay Ters Rahim: Tıp dilinde retrovert uterus olarak adlandırılan ters rahim, normal durumdayken bu yapının tepesi rahim ağzından kıvrılıp ön karın duvarına eğik bir pozisyonda durur. Ancak bazı kadınlarda bu eğim öne ya da arkaya doğru olabilir. Rahmin öne doğru durması daha yaygın görülen bir durumdur. Ters rahim patolojik bir durum olmaması nedeniyle çoğunlukla bir hastalık olarak adlandırılmaz. Çünkü bu durum normal anatominin bir varyasyonu olarak ortaya çıkabilecek normal bir durumdur. Ters rahim genelde kişide hiçbir ağrı ya da farklı bir belirti ortaya çıkarmadığı için herhangi bir muayene sonucu tesadüfen fark edilebilir. Ancak  bazı durumlarda nadir de olsa ilişki esnasında ufak ağrı veya rahatsızlık durumu yaratabilirken bazı kadınlarda adet döneminde yaşanan adet sancılarının nedeni ters rahim olabilir. Ancak bu durum ancak  ters rahimde patolojik bir durumun söz konusu olduğu durumlarda görülebilir.
 
Ters Rahim Nedenleri, 

Ters rahim bazı durumlarda normal doğumdan kaynaklanan uterusda bulunan bağlarda gevşeme durumun söz konusu olduğu zaman ortaya çıkabilir. Çünkü bu durum uterusun arkaya doğru yönelmesine neden olur. Bununla beraber menopozdan sonra da bu nedenden dolayı ters rahim söz konusu olabilir. Aynı zamanda bu yapının anatomisinin bozulmasına yol açan bir takım hastalıklar rahmin geriye doğru çekilmesine neden olabilir. Özellikle de endometriozis ters rahime yol açan en büyük nedenler arasındadır. Tüplerde görülen enfeksiyon ile beraber pelvik iltihabı ve ameliyattan sonra ortaya çıkacak yapışıklıklar da ters rahim nedenleri arasında sayılabilirken bazı nadir durumlarda bu bölge içinde bulunan kitleler ters rahim durumunu ortaya çıkarabilir.

Ters Rahim Teşhisi, 

Hiçbir şikayete neden olmayan ters rahim ultrason ile oldukça kolay teşhis edilebilir. Belirtisi olmadığı için ters rahim genellikle jinekolog muayenesi esnasında fark edilen bir durumdur. 

Ters Rahim Tedavisi, 

Ters rahim durumunda uygulanabilecek herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak eğer kasık ağrısı söz konusu ise hekim tarafından vajinal pesser uygulaması yapılabilir. Fakat bu uygulama ters rahim konusunda kalıcı bir durum değildir. Çünkü rahmin öne ya da arkaya doğru döndürülmesi söz konusu değildir. Ameliyat ile rahmin normal durumuna getirilmesi kesinlikle hastanın zarar görmesine neden olan bir durumdur. Bu nedenle jinekolojide böyle bir ameliyatın yapılması tercih edilmez. Çünkü ameliyattan sonra aynı zamanda yapışıklık ortaya çıkabileceği için bu durum kısırlığa ve kasık ağrılarının daha da çoğalmasından neden olabilir.
]]>
Rahim Ameliyatından Sonra Kanama https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ameliyatindan-sonra-kanama.html Mon, 08 Oct 2018 15:13:40 +0000 Rahim ameliyatı sonrasında kanama, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Rahimin alınmasını gerektiren bazı durumlar bulunur. Bunların içerisinde aşırı adet sancıları, kişide bulunan aşırı adet kanamaları, Rahim ameliyatı sonrasında kanama, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Rahimin alınmasını gerektiren bazı durumlar bulunur. Bunların içerisinde aşırı adet sancıları, kişide bulunan aşırı adet kanamaları, rahim bölümünde meydana gelen ur veya kist oluşumu, rahim sarkması, rahimde kitle veya miyom oluşması sebebiyle rahim ameliyatı gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde ilaç tedaviye cevap vermeyen hastalarda rahim alınma işlemi uygulanır. Bu noktada rahimin içerisinde bulunan hasara göre gerekli işlem gerçekleştirilirken, Rahimde bulunan hastalığın yumurtalığa sıçraması ile birlikte rahimin yanında yumurtalığın alınması gerekebilir. Bu süreç içerisinde rahim tek başına alınır ise kanama gözlenebilir. Ancak yapılan uygulama ile birlikte yumurtalık alınmış ise rahim ameliyatı sonrasında kanama olması gözlenmez. Bu noktada anlatılan kanama adet kanaması olarak belirtilir. Yumurtalığın alınması ile birlikte kadında salgılanan östrojen hormonunun salgılanamaz olması adet kanamasının yaşanmasını engelliler. Zorunlu menopoz dönemi olarak belirtilen bu süreçte hastanın kanamasının artık yaşanmayacağı belirtilir. 

Rahim ameliyat sonrasında kanama şayet hasta da bulunan hastalığın rahimin belirli bir bölümünde bulunması bu noktada tedavi sağlanırken, gerekli alanın çıkartılması ile gerçekleştirilir. Miyom, polip gibi oluşumların cerrahi yöntemle rahimden alınması sonrasında hastanın kanamasının olması gözlenir. Bu kanama belirli süreçte tekrar eden adet kanamasıdır.  Rahim ameliyatı sonrasında kanama ameliyatın oluşturduğu yan etkiler içerisinde meydana gelebilir. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci içerisinde hasta da kanama meydana geliyor ise vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi önemlidir. Özellikle aşırı yaşanan kanamalarda kesinlikle müdahale gerekir.

Rahim ameliyatı sonrasında kanama nedenleri

Yapılan işlem sonrasında rahimin belirli bir bölümünün alınması hastanın iyileşme sürecinde kanama yaşamasına neden olabilir. Bu süreç içerisinde ilaç kullanımına bağlı olarak meydana gelen ağrı ile kanama birlikte gözlenebilir. Ayrıca hastanın karın alt bölümünde şiddetli ağrı, cinsel ilişki esnasında meydana gelen kanama veya hastanın iyileşme süreci içerisinde yaptığı herhangi bir hareketten dolayı zorlama sonucu kanama olması gözlenebilir. Bu süre içerisinde hastanın nefes alıp verişinde zorluk, yüksek ateş gözlenmesi gibi problemler birlikte gözleniyor ise vakit kaybedilmeden doktor ile görüşülmesi önemlidir. Rahim ameliyatı sonrası kanama olmaması için hastanın ağır ve yorucu işlerden uzak durması önemlidir. İyileşme süreci içerisinde kesinlikle cinsel ilişkiden kaçınması tavsiye edilir. İyileşme süreci içerisinde cinsel birliktelik yaşanması bu bölümde gerçekleştirilen operasyon yerinin hasar görmesine neden olarak kanama oluşmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca hastanın tuvalet ihtiyacını giderirken ıkınmaması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası oluşan herhangi bir kanama veya lekelenme de vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmesi önemlidir.
]]>
Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-kanseri-ameliyati.html Tue, 09 Oct 2018 04:17:03 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı: Rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında en yaygın olanıdır. Bu ameliyat rahimle beraber, kanser olan bölgenin etrafının da alınması gerektiği durumlar olur. Rahim ağz Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı: Rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında en yaygın olanıdır. Bu ameliyat rahimle beraber, kanser olan bölgenin etrafının da alınması gerektiği durumlar olur. Rahim ağzı kanseri 20 li yaş üstü başlayan ancak daha çok 35-45 yaşları arasında bayanlarda sık görülen rahatsızlıktır. Rahim ağzı kanseri kadınların en çok çekindiği, korktuğu hastalıklardandır. Rahim ağzı kanseri genellikle belirti gösteren hastalık değildir. 

Rahim Ağzı Kanseri Ameliyat ve Sonrası

Rahim ağzı kanseri ameliyatı, vajinadan veya  karından yapılmaktadır. Vajinadan yapılırsa yara ve dikiş fazla olamayacağı için hasta daha çabuk iyileşir ve ayağa kalkar. Karından yapılan ameliyatta, kesikler ve dikişler olacağından hasta daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Yoksa yaralar çabuk iyileşmez ve hastanın normal yaşama dönmesi uzun sürebilir. Rahim ağzı kanseri ameliyatı çoğunlukla karından yapılmaktadır. Her iki yöntemle de ameliyat  rahmi yerinde tutan bütün bağlar ve rahmi besleyen damarlar bulunur. Rahim ağzı kanser ameliyatı yapılırken, bu bağlar kesilerek itinayla dikilir. Bu işlemler yapılırken rahme yakın organlar olan, idrar kanalları ve bağırsakların zarar görmemesi için gerekenler yapılır. 
 • Ameliyat esnasında idrar kesesine örselendiğinden, hasta idrar yapmakta zorluk çekebilir. Bu yüzden idrar sondası takılı olmalıdır.
 • Bacaklarda kızarıklık ve şişmeler olabilir.
 • Sıcak basması, bunalma ve göğüste ağrı yaşanabilir. Nefes almada zorluk yaşanabilir.
 • Ameliyattan sonra hasta kesinlikle yemek yememelidir. Bağırsaklar harekete geçtikten sonra sıvı gıdalar alınabilir.
 • Her şey yolunda gidiyorsa yavaş yavaş, sindirimi kolay olan yiyeceklere başlanabilir.
 • Gaz yapıcı yiyecek ve içecekleri tüketmemeli, ameliyat yaralarının daha çabuk iyileşmesini sağlayan vitaminli gıdalar yemeli. 
 • Rahim ağzı ameliyatı sorası beslenme, haşlanmış ve yağsız tavuk ,hindi, balıketi olmalıdır. Kırmızı et kabızlığa neden olduğu için tüketilmemelidir.
 • Hasta zatürre ve damar tıkanıklığı riskine karşı, ameliyattan az bir süre sonra ayağa kaldırılır.
 • Hastanın ameliyat dikişleri, en az altı hafta geçtikten sonra sağlıklı duruma döneceği için bu sırada cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.
 • Rahim ağzı kanseri ameliyatı sonrası, tam iyileşme olmadan araba kullanmak kesinlikle yasaktır.  
 • Ameliyatla rahim alındıktan sonra, hastanın yorucu hareketlerden kaçınmalı ve ağır egzersizler yapmamalıdır.
 • Beslenmeye dikkat edilmeli, tuvalete çıkınca ıkınmamalı ve ateş kanama olursa derhal doktora baş vurulmalıdır.
 • Banyo yapılması zorunlu hale geldiyse, Osmanlı usulü dökme suyla yıkanmak gerekir.
 • Rahim ağzı ameliyatı olan kişilerin rahmi çıkarıldığından, artık adet görmezler. Bu durum cinsel yaşamlarını etkilemez ve sorun çıkmaz.
 • Rahim ağzı kanseri ameliyatında, yumurtalıkların da alınması sonucunda vajinada kuruluk meydana gelir. Doktor tarafından kuruluğu giderici jel tavsiye edilir.

]]>
Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-duvari-kalinlasmasi-ameliyati.html Tue, 09 Oct 2018 20:03:12 +0000 Rahim duvarının kalınlaşması ameliyatı, kalınlaşma sonucunda yapılan tedavilerin sonuç vermemesi ya da hastalığın ilerlemesi nedeni ile ortaya çıkan bir problemdir. Bu duruma ilerlememek için her kadının muhakkak dönemlik ji Rahim duvarının kalınlaşması ameliyatı, kalınlaşma sonucunda yapılan tedavilerin sonuç vermemesi ya da hastalığın ilerlemesi nedeni ile ortaya çıkan bir problemdir. Bu duruma ilerlememek için her kadının muhakkak dönemlik jinekolojik muayenesini yaptırması gerekmektedir.  Özellikle fazla kiloları olan kişiler ve polikistik over sendromu yaşayan kadınların dikkat etmedi gereken bu hastalık kansere dahi neden olabilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatının Sebepleri Nelerdir

Rahim belli bez ve dokulardan oluşan bir kadın organıdır. Bu sistem içerisinde kendini belli dönemlerde yinelemesi gereken bir döngü oluşmaktadır. Bahsedilen bu dokular her ay adet döneminde kendini dışarı atarak yeniler. Eğer kendini dışarı atamaz ise işte bu zaman da kalınlaşma meydana gelmiş olacaktır. Rahim duvarı kalınlaşması östrojen salgısı ile progestron hormonunun birbirlerini dengeleyememesi esansında ortaya çıkar. Ostrojen hormonu adet başlangıcı ile salgılanır ve bu bölgedeki hücrelerin çoğalmasını sağlar. Bu olay progestron hormonunun salgılanmasına kadar devam eder ki bu hormon östrojen hormonunun rahim duvarındaki hücreleşerek kalınlaşmasını yavaşlatır. Progestron ve östrojen hormonun yaratmış olduğu dengesizlik ile ortaya çıkan rahim duvarı kalınlaşması basit ilaçlar ile tedavi edilebilir yetersiz kaldığı zamanlarda ise cerrahi müdahalelere ameliyata ihtiyaç duyulur. 

Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı Nasıl Yapılır

Birkaç yöntem ile cerrahi müdahaleler yapılabilir. Rahim duvarı kalınlaşmasının rahim ağzının genişletilerek bir küret adındaki alet yardımı ile bu bölgenin kazınarak temizlenmesine dilatasyon ve küretajdır. Bu çok küçük bir operasyondur. Rahim duvarı kalınlaşması ilerlediği zaman kanser vakası oluşabilir bu durumda ise ameliyat sebebi görülebilir. Bu durumda rahim alma operasyonu yapılmaktadır. Özellikle rahim kanseri riskinin yüksek olduğu ve çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlara uygulanan ameliyat ise rahim alma ameliyatıdır. En iyi tedavi yöntemidir. İleride rahim kanseri riski azaltılmış olacaktır. Bu ameliyatın risk faktörleri ise 35 yaşını aşmamış olanlar henüz doğum yapmamış olan kadınlar, menopoz yaşına ilerlemiş olan kadınlar, sigara içen özellikle de aşırı kilolu olan kadınlar ve ilk adet yaşı küçük olan kadınlar risk grubu içerisinde sayılmaktadır. 
]]>
Rahimde Tümör https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-tumor.html Wed, 10 Oct 2018 08:56:11 +0000 Rahimde Tümör, Kadınların cinsel organı olan rahim alanında kitle oluşumuyla meydana gelen bir hastalıktır. İyi veya kötü huylu olabilen söz konusu bu rahatsızlık genellikle yetişkin yaşlardaki insanlarda birtakım nedenlerden Rahimde Tümör, Kadınların cinsel organı olan rahim alanında kitle oluşumuyla meydana gelen bir hastalıktır. İyi veya kötü huylu olabilen söz konusu bu rahatsızlık genellikle yetişkin yaşlardaki insanlarda birtakım nedenlerden ötürü görülür. Rahim boyundaki bağ dokusunda yer edinen bu yapılanma doktor muayenesi ile tespit edilebilir. Bununla birlikte rahimde kızarıklık, kaşıntı ve ağrı hissi gibi etmenler de rahimde tümör oluşumunun habercisidir. Diğer yandan adet döneminde düzensizlik, adet dönemi sonrasında akıntı, sıklıkla idrara çıkma isteği, idrarın az miktarda gelmesi, iltihaplanma ve kanama halleri de adı geçen rahatsızlığın belirtileri arasında yer alır. Rahimde tümörün baskısı sonucu vajina girişi cinsel birleşme aşamasında hasar meydana getirebilir. Öte yandan bu sağlık problemi kanser riskini de beraberinde getirir. Rahimde tümör sorunu ile birlikte enfeksiyon riskinin oluşumu yüksektir.

Rahimde Tümör Tedavisi

Sağlığı ciddi anlamda tehdit eden rahimde tümör problemi doktor tarafından birtakım tetkiklerin yapılması sonrasında cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılabilir. Bu hususta doktor tarafından önerilen ilk aşama ilaçlar aracılığıyla mevcut iltihaplanmanın giderilmesidir. Bahse konu olan bu rahatsızlığı taşıyan kadınlar ameliyata olumlu yönde bakmazlar. Fakat deneyimli ellerde yapılan cerrahi müdahale rahimde tümör oluşumunu ortadan kaldırmaya kaynaklık eder. Bu nedenle vakit kaybetmeden bu sağlık sorununun yetkili hekimlerce ele alınması sağlık bakımından önem teşkil eder. Tıbbi müdahale kapsamında rahimde tümör tedavi edildikten sonra da hastaya birtakım görevler düşmektedir. Bu noktada günlük olarak rahim temizliğinin yapılması ve dezenfekte edilmiş iç çamaşırlarını her gün kullanım önemlidir. Bununla birlikte bir müddet cinsel birliktelik yaşaması da tedavinin hız kazanması açısından son derece önem teşkil eder.
]]>
Rahimde Yara Yaktırma https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-yara-yaktirma.html Wed, 10 Oct 2018 08:56:32 +0000 Rahimde yara yaktırma işlemi kronik servist olarak bilinir. Ancak halk arasında bu  rahatsızlığı Rahim ağzı yarası denmektedir. Rahimde yara yaktırma jinekologların yaptığı bir işlemdir. Bayanların Jinekolojik muayenes Rahimde yara yaktırma işlemi kronik servist olarak bilinir. Ancak halk arasında bu  rahatsızlığı Rahim ağzı yarası denmektedir. Rahimde yara yaktırma jinekologların yaptığı bir işlemdir. Bayanların Jinekolojik muayenesinde rahimde yara sık karşılaşılan bir problem haline gelmiştir. Tıptaki bu rahatsızlığın diğer ismi ise servikal erozyon diye tabir edilmektedir. Servis kelimesinin türkçe anlamı rahimdeki iltihaptır. Rahimdeki yara rahim ağzını kaplayarak rahim kanalındaki endoservikal hücrelerinin dışarı alana doğru yayılmasıdır. Bu durum daha çok kendini enfeksiyon ve yaralar ile göstermektedir. Rahimdeki yara değişik mikrobik sebeplerden enfekte olmaktadır. 

Rahimde yara yaktırma ve simir testi

Rahim ağzı yarası rahmin dışındaki görünümü pembe renkli iken sonradan kırmızıya dönüşmüş halidir. Ancak bu durum rahmin iç kısmının dışarıya taşmış halidir.
Rahimde yara yaktırma genelde çoğu bayanın karşılaştığı bir durumdur bu rahatsızlığın En sık görülen sebepleri genelde nedensizdir Çünkü bu yaralar hiç bir sebep yokken bile durup dururken ortaya çıkabilmektedirler. Ancak bazı durumlarda (HPV) yani genital siğil virüsü rahimde yaraya neden olabilmektedir.  Bir diğer sebep ise rahimdeki enfeksiyon farklı virüslere neden olabilmektedir. Simir testi Rahim içi yaralarının erken teşhisi ve serviks kanserinin taramasında kullanılan bir çeşit test yöntemdir. Simir testi doğurganlık yaşını doldurmuş bütün bayanların en az yılda bir kez yaptırması gereken basit bir test yöntemidir. Rahim ağzında bir fırça yardımı ile alınan bir miktar salgı iki camın arasına konarak patolojiye gönderilir. Ve bu patoloji sonucunda rahim ağzında herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı anlaşılır. 

Rahimde yara yaktırma yöntemleri nasıldır

Rahimde yara yaktırma işlemi ülkemizde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Yara yaktırma işlemi  muayenehanelerde yapılabilen  Çok ucuz bir yöntemdir  lokal anestezi  veya genel anestezi gerektirmez yara yaktırma işlemi çok zor bir  işlem değildir. Ancak bazı hassas bayanlarda orta ve hafif şiddetinde kramplar oluşmaktadır.Rahimde çok büyük olan yaraların lezyonlarda ve şüpheli durumlarda zaman kaybetmeden ( kolposkopik )veya biyopsi ile rahim içerisinde küçük bir parça alınır. Rahimde yarası olan bayanların genelde kokusuz renksiz ve bol miktarda akıntısı olur. Eğer Rahimdeki yara büyükse cinsel ilişki sırasında yada ara kanamalar görülür. Hatta bazı durumlarda rahimdeki yaralar spermlerin döl yatağına ulaşmasını engelleyerek kısırlık yapabilmektedir. Electrokotor isimli cihaz rahim ağzı yarasına ışınsal olarak ısı verir. Ve bu işlem Ortalama olarak 5 dakika sürer. Rahimde yara yaktırma işleminden sonra yakılan kısmın bir yada iki aylık bir süre içerisinde iyileşerek yerini normal epitel yüze bırakır. Rahimde yara yaktırmanın bir diğer şekli ise küçük bir çubuk ile rahim ağzı yarasını bir kısım nitrous oksit gazı ile dondurup harap eder.  Yapılan bu işleme yara dondurma işlemidenmektedir. Lazer tedavisi çok büyük olan yaralar için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak bu yöntem biraz pahalı bir yöntemdir lokal anestezi ile ameliyathanelerde yapılan cerrahi bir işlemdir.

Rahimde yara yaktırma işlemi ve sonrası

Rahimde yara yaktırma işlemi muayenehanelerde yapılabilen çok ucuz bir yöntemdir. Rahimde yara yaktırma yöntemlerden sonra bir süre denize ve havuza kesinlikle girmemesi gerekir. En az bir ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bütün bu tedavi şeklinin başarı yüzdesi  yüzde 80 ile 90 dır. Rahim ağzındaki yaralar küçük ise hiçbir şekilde işlem gerektirmez
]]>
Rahimde Kitle Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-kitle-ameliyati.html Wed, 10 Oct 2018 12:01:13 +0000 Rahimde kitle ameliyatı; kadınların çoğunlukla yaşadığı rahatsızlıklardan biride yumurtalıklarda kitle meydana gelmesidir. Değişik türden hücre barındıran yumurtalık organı dokusu, embriyonik dönemden başlayarak bir Rahimde kitle ameliyatı; kadınların çoğunlukla yaşadığı rahatsızlıklardan biride yumurtalıklarda kitle meydana gelmesidir. Değişik türden hücre barındıran yumurtalık organı dokusu, embriyonik dönemden başlayarak bir çok hormonun etkisi altında bulunmaktadır. Bu değişik türden hücreler çeşitli etkenlerin etkisi ile büyüyebilir ve kitle haline gelebilirler. Kitleler içerisindeki hücre türüne bağlı olarak hormon veya benzeri meddeler salgılayabilirler. Bütün hücreler değişik miktar ve yapılarda sıvı salgılamaktadırlar. Bu sıvılar sürekli emilirler ve yeniden yapılırlar. Vücutta bulunan bütün dokularda kitle meydana gelebilir. Fakat yumurtalık dışındaki kitleler daha çabuk ve kolay belirti verebilirler. Bunun sebebi ise diğer organlarda meydana gelen kitleler, bu organların fonksiyonlarını bozmalarından kaynaklanmaktadır.

Jinekolojik muayene, rahimdeki kitlenin tanısı bakımından çok önemlidir. Jinekolog uzman tarafından rahimdeki kitlenin büyüklüğü, lokasyonu, kistik veya solid yapıda meydana gelişi, hareketli veya yapışık olup olmadığı çok önemlidir.

Rahimde kitle ameliyatı öncesi yapılması gerekenler;

Ameliyata hazırlık olarak bazı tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkikler; idrar, kan, kalp grafiği gibi. Ameliyat öncesi, rahim bölgesinden parça alınarak biyopsi yapılabilir. Enfeksiyonu engellemek için antibiyotik alınabilir.

Rahimde kitle ameliyatı nasıl yapılır;

Aşağı karın bölgesinden rahime erişebilmek için ciltte bir kesi yapılmaktadır. Rahmin büyüklüğü ve cerrahi müdahalenin sebebine bağlı olarak kesi yatay veya dikey olabilmektedir. Kesi açılarak rahimdeki kitle alınarak, tedavi sürecine geçilmektedir. Kesi yapılarak yapılan rahimde kitle ameliyatı diğer ameliyatlara göre iyileşme süreci daha uzundur. Kesi yapılarak yapılan ameliyatların bir çok avantajları bulunmaktadır. Uzman hekimin rahim, döl yatağı ve diğer bir takım karın bölgesi iç organlarını görüp daha iyi değerlendirmesini sağlayacaktır. Özellikle çok büyük kitlelerde ve kanser şüphelerinde çok güzel bir yöntem olmaktadır.

Rahimde kitle ameliyatı aynı zamanda kapalı operasyon ile de yapılmaktadır. Cerrahi müdahale kısmi olarak veya tamamı laparoskop ile yapılmaktadır. Laparoskop aleti, ışıklı, mercek sisteminden oluşan ince şekilli bir alettir. Çok küçük bir kesi ile alet karın kısmına sokulur. Uzman hekim hastanın karnındaki iç organlarının laparoskop yardımı ile büyütülmüş şekilde ekranda görülmektedir. Bu yöntem ile yapılan rahimde kitle ameliyatının iyileşme süresi daha kısadır. Hasta kısa zamanda iyileşir ve eski sağlığına kavuşmaktadır.
]]> Hamilelikte Rahim Ağrısı https://www.rahimhastaliklari.com/hamilelikte-rahim-agrisi.html Wed, 10 Oct 2018 19:58:51 +0000 Hamilelikte rahim ağrısı, ilk hamile kalan anne adaylarında daha sık görülmektedir. Hamilelikte rahim ağrısı anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle ilk bebeğine hamile kalan annede rahim Hamilelikte rahim ağrısı, ilk hamile kalan anne adaylarında daha sık görülmektedir. Hamilelikte rahim ağrısı anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle ilk bebeğine hamile kalan annede rahim ağrısı, daha erken aylarda başlar ve daha rahatsız edici olur. Bu sorunların büyük bir kısmı annenin, artık adet kanamasının gecikmesinden kaynaklanır. Hamilelikte rahim ağrısı, leğen kemiği dar olan annelerde, rahmi küçük olan annelerde hamilelik ayları ilerledikçe ağrılar çoğalır. Annelerin ağır işler yapmasından kaynaklanan ağrılar, çok tehlikelidir erken doğumlara neden olabilir. Annelerin bu dönemde son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir. 

Hamilelikte Rahim Ağrısı Nedenleri

 • Hamilelikte yürürken veya oturur pozisyonunda ayağa kalkarken rahim ağrısı fazlası ile hissedilir.
 • Hamilelikte rahim ağrısı, anne karnında bebeğin büyümesiyle kasıklardan ayaklara doğru baskı oluşmaktadır bu baskı ile ağrılar oluşmaktadır.  
 • Anne adayının rahimde ağrı hissetmemesi için hamilelik  döneminde ani hareketlerden kaçınmalıdır. 
 • Hamilelik döneminin sonlarına gelen anne adayının rahimde ağrı olmaması için yatma şekillerine özen göstermeli. 
 • Hamilelikte rahim ağrısı, yumurtalık kisti nedeniyle rahimde oluşan büyüme nedeniyle hissedilir.
 • Topuğu yüksek ayakkabılar giymekten kaçınmalı ve yürüyüşlerde fazla yorulmak rahimde ağrı sebebi olarak gösterilmektedir. 
 • Hamile bayanlar ayakta durmaları gerektiğinde tek ayak üzerinde bekleyerek durması rahimde ağrıyı tetikleyen etkenlerdendir.
 • Hamilelik döneminde bebeğin anne karnında gelişmesi halinde araba kullanması rahimde şiddetli ağrı olmasına sebep olmaktadır. 
 • Hamile kadınların idrar yolları rahatsızlığı yaşaması rahimde ağrıyı tetiklemektedir. 
 • Kadınların hamilelik yaşarken rahimde ağrı hissetmemesi için ağır kaldırmamalı, ağır eşya itmemeli ve zorlanmamalı.
 • Hamilelikte rahim ağrısı olmaması için yerlere oturmaktan kaçınılmalıdır. 
 • Eklemlerin hamilelik döneminde su tutarak yumuşaması ve gevşemesi rahimde ağrı oluşması nedenlerindendir.
 • Bebeğin gelişmesiyle karının büyümesi ve ağırlaşması sonucu oluşan kasılmalar hamilelikte rahim ağrısı olmasına etkendir. 
 • Doğuma yakın zamanda rahimde olan ağrılar rahmi tutan kasların gerginleşmesi ile olur.
 • Anne adayının doğumunun yakınlaşmasıyla oluşan su eksilmesi hamilelikte rahim ağrısı yapmaktadır.  
 • Gebelik yaşayan bayanda düşük tehlikesi yaşıyor olması rahimde ağrı oluşmasına neden olur.
 • Doğum bekleyen anne adayının erken doğum tehlikesi yaşaması rahimde şiddetli ağrı çekmesine sebeptir.
 • Hamile kadınlarda otururken bacak bacak üzerine atmaları rahim de ağrı oluşmasına etkendir.
 • Hamileliğin büyümesiyle karın içi organların sıkışması ve yer değişmesi sonucu rahimde ağrı oluşmaktadır.
 • Anne adayları hamileliğin ilk haftalarında rahim ağrısı çekerler. Bazı hamilelik yaşayan bayanlarda rahim büyümesi olması ağrının oluşmasına nedendir. 
 • Hamilelik yaşayan anne adayı rahimde ağrı ile birlikte kanama, bulantı, baş ağrısı, kusma rahatsızlığı yaşarsa mutlaka doktora gitmelidir.
]]>
Rahim Kanseri 3 Evre https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kanseri-3-evre.html Wed, 10 Oct 2018 22:30:42 +0000 Rahim kanseri 3 evre; yumurtalıklarda, rahmin çevresinde bulunan dokularda ve lenflere sıçramış, yayılmaya başlayan kanserli hücreler artık vücuda tehlike oluşturmaya başlamıştır. Rahim kanserinin Rahim kanseri 3 evre; yumurtalıklarda, rahmin çevresinde bulunan dokularda ve lenflere sıçramış, yayılmaya başlayan kanserli hücreler artık vücuda tehlike oluşturmaya başlamıştır.

Rahim kanserinin diğer bir adı olan endometrium kanseri olarak bilinmektedir. En sık karşılaşılan jinekolojik kanser çeşididir. Çoğunlukla yaşlı ve menopoz dönemi sonrası kadınlarda daha fazla görülmektedir. Rahim kanseri için bir çok risk faktörü bulunmaktadır. Bu risk faktörleri nelerdir; çok eşli olma durumları, rahimde tümör oluşmasına sebebiyet vermektedir. Cinsel ilişkiye 20 yaş altında başlamak ve çok sık tekrarlanması, maddi düzeyin düşük olmasından dolayı kişisel bakımların düzenli olarak yapılmaması, bakteri ve virüslere karşı hiç bir önlem alınmaması, çok fazla derecede sigara ve alkol kullanılması, bağışıklık sisteminin çok düşük olması en büyük etkenler arasındadır.

Yukarıdaki etkenler dışında bazı çeşitli durumlarda söz konusudur. Örneğin; şişmanlık, diyabet ve hipertansiyon ve hiç doğum yapmamış olma durumları da tümör oluşumunu tetiklemektedir.

Rahim kanseri 3 evre belirtileri nelerdir;

Kadınlarda meydana gelen düzensiz kanamaların tümü, bir risk faktörüdür. Rahim kanserinin belirtilerinde, kanamaların etkin olduğu mutlaka unutulmamalıdır. En önemlisi de menopoz döneminden sonra meydana gelen kanamalar, rahim kanserinin habercisi olabilmektedir. Bu sebeple mutlaka karşılaşılan düzensiz kanamalarda, uzman bir hekime başvurularak jinekolojik muayene yaptırılması gerekir. Ağrı, bu rahatsızlığın teşhisinde çok aktif rol almamaktadır. Rahim içerisinde iltihap derecesinin artması ile ancak ağrılar meydana gelmektedir. Ayrıca iltihap ile karışık kanamalarda çoğalacaktır. Böyle bir durumda iltihaptan alınan bir parça, patolojiye gönderilerek tanının konulmasına yardımcı olmaktadır. Patoloji yanında ultrason ve diğer yöntemler ile de tanı konulabilmektedir.

Rahim kanseri 3 evre tedavisi;

Bu evrede cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Rahim alınarak, tümörün daha fazla yayılması engellenmektedir. Yapılan cerrahi müdahale sonucunda hastalığın yayılmasının tam olarak teşhis edilmesini sağlanması amacı ile karın içerisindeki çeşitli bölgelerden de örnekler alınmaktadır. Aynı zamanda lenf bezlerinden de örnekler alınıp gerekli değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Cerrahi müdahaleden sonra bu alınan parçaların hepsi patolojik incelemeye gönderilerek, incelenir. Yapılan incelemeler sonrasında, hastalığın hangi bölgelere sıçradığı ve yayılma hızı belirlenerek, tedavi şekli belirlenir.

Tüm bu incelemeler sonrasında ihtiyaç duyulması halinde, kemoterapi, ilaç tedavisi ve hormonal tedaviler ile kanserin tekrar tekrarlamaması için gerekli önlemler alınmaktadır
]]>
Rahim Nakli https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-nakli.html Thu, 11 Oct 2018 00:17:12 +0000 Rahim nakli, Bayanlara özel bir organ olan rahim vücutta bir çok önemli işleri üstlenmektedir. Ancak bazen kadınlarda yaşanan kanser, sarkma vb hastalıklardan dolayı rahim alınabilmektedir. Rahim alındığı zaman kişi adet görem Rahim nakli, Bayanlara özel bir organ olan rahim vücutta bir çok önemli işleri üstlenmektedir. Ancak bazen kadınlarda yaşanan kanser, sarkma vb hastalıklardan dolayı rahim alınabilmektedir. Rahim alındığı zaman kişi adet göremez ve asla anne olamaz. Buda kişilerde en çok acı gerçek olarak gözlemlenir. Ancak günümüzde rahim nakli yapılarak bütün bu sıkıntılar ortadan kaldırılabilmektedir. Rahim nakli sayesinde çoğu kadın annelik duygusunu tadabilmekte ve sağlıklı bir şekilde adet görebilmektedir. Rahim nakli günümüzde bir kişinin ihtiyacı olan organın başka bir insana yerleştirilmesi durumudur. Ancak bu durumda nakledilen doku yada organ mutlaka canlı olmalıdır. Çok az rastlanan bir durum olsada doğuştan rahmi olmayan gençlere yada kürtajdan dolayı hasar görerek görevini yitirmiş olması durumunda en çözücü yöntem türü olmaktadır. Fakat rahim bir beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişiden alınarak sağlam olan kişiye nakledilebilir. Ancak rahim nakli yapılan kişi isteğine göre doğum yaptıktan sonra tekrar ameliyat olarak rahmi çıkarttırabilir.

Rahim nakli nasıl yapılır ve tedavi süreci nasıl ilerler

Genellikle kadındaki üremeyi gerçekleştiren organ 3 şekilde oluşmaktadır. Yani vajina, rahim ve rahim kanalı olmaktadır. Normalde bir patates büyüklüğünde olup uç kısmında ağzı yan taraflarında ise yumurtalıktan rahim içine gönderim sağlayan kanallar vardır. Genellikle rahim nakli yapılırken uzun bir süreye ihtiyaç duyulur yani yaklaşık 6 ile 7 saat kadar sürmektedir. Çünkü rahim nakli sırasında bir kişiden alınırken aynı anda diğer kişiye nakil yapılır. Rahim nakli sırasında kişinin yumurtaları dondurulmaktadır. Çünkü nakilden 1 yıl geçtikten sonra kişiler çocuk sahibi olabilmektir. Bu işlem ise dondurulan yumurtalar döllendirilerek nakil yapılan rahimin içerisine koyulur. 

Ameliyat sonrasında genellikle kişi hastahanede bir kaç gün kalabilmektedir. Bu durumda kişide herhangi bir sorunun oluşup oluşmadığı gözlemlenir. Yürümesi kişinin kan dolaşımını hızlandırır ve düzene sokar. Fakat bu sırada kişide pıhtı oluşmamasına oldukça önem gösterilir. Nakil sonrasında kişide ağrı hissi oluşabilir. Bu durumda hastanın yapması gereken tek şey bol bol dinlenmek olacaktır. Rahim nakli sonrası kişiler belli bir süre ağırlık kaldırmamalı, cinsel birleşme yaşamamalı, spor, koşma gibi durumlar yaşamamalıdır. Ancak nakil yapan doktorun kontrolü altında uygulamalar yapılabilir. Böylece nakilden bir kaç zaman sonra kişide hem vücut olarak hemde işlem olarak farklılıklar yaşanabilir.
]]>
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Siğil https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-kanseri-belirtileri-sigil.html Thu, 11 Oct 2018 05:20:08 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Siğil, Rahim ağzı kanseri 20 li yaş üstü başlayan ancak daha çok 35-45 yaşları arasında bayanlarda sık görülen rahatsızlıktır. Rahim ağzı kanseri kadınların en çok çekindiğ Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Siğil, Rahim ağzı kanseri 20 li yaş üstü başlayan ancak daha çok 35-45 yaşları arasında bayanlarda sık görülen rahatsızlıktır. Rahim ağzı kanseri kadınların en çok çekindiği, korktuğu hastalıklardandır. Kanserin oluş sebeplerinin başında virüs görülmektedir. Kadınlar HPV denilen virüs sebebiyle bu kansere yakalanmaktadırlar. HPV virüsüne halk arasında siğil virüsü, tıp alanında ise human papilloma ismi ile anılmaktadır. HPV virüsünün büyük bölümü vücut tarafından iki yıl içerisinde temizlemektedir. Ancak yıllar sonra tekrar kanser olarak ortaya çıkmaktadır. HPV virüsü kadınlara cinsel yolla bulaşmamaktadır. Hastalık sperm yoluyla değil karşı tarafa cinsel ilişki sırasında bacak arası temas sonucu bulaşmaktadır. Korunma yöntemleri bulaşıcı olan bu kanser hastalığının geçmesine engel olamamaktadır. Rahim ağzı kanseri genellikle belirti gösteren hastalık değildir. Hastalık ortaya çıktığında zaten kanser o bölgeye yayılmış oluyor. Anne veya kız kardeşte rahim ağzı kanserinin olması genetik olduğu için kişiye geçmektedir. Kişinin aşırı kilolu  olması, çok sayıda çocuk doğurmak kanserin oluşmasına etkendir. Korkulu günler yaşamamak için yılda en az bir kez muayene olmaları gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Siğil Oluşumu

 • Rahim ağzı kanseri belirtileri siğil, beklenmedik zamanlarda çok kötü kokulu vajinal akıntı olmasıyla kendini gösterir.
 • Rahim ağzında görülen siğillere HPV enfeksiyonu neden olur ve ortaya çıkan siğiller, karnabahar gibi toplu halde bulunurlar. 
 • Oluşan bu siğiller, en çok dış genital, makad, dış genital, iç dudak üzerinde, klitoris üzerinde, büyük dudaklarda ve rahim ağzında görülür.
 • Siğiller, küçük yaşta yoğun cinsel ilişkiden dolayı ağrılar ve lekelenme belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Ortak kullanılan iç çamaşırı ve havludan dolayı, bakire bir kişi bu hastalığa yakalanabilir. Ciltte lekelenme, kanama başlar ve sulu akıntılar şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 • Cinsel ilişki haricinde, hijyen ortamda çalışmayan ağdacılar, tıraş jiletleri, dövme ve umumi tuvaletleri kullananlarda bulaşma sonucu siğiller oluşur. Hastalık yerleştikten sonra kızarmalar başlar ve pullanmalar  arttığı görülmesi kanser habercisidir.
 • Bu hastalık bulaştıktan sonra 1-8 ay sonra belirtiler başlar. Deride kalınlaşma oluşur ve kahverengi üstü pütürlü kabarık siğiller oluşur.
 • Rahim ağzı kanser belirtileri siğil, çok eşlilik yaşamak, 20 yaş öncesi cinsel temasa başlanması nedeniyle oluşabilir. 
 • Kanser hastalığının bayanlarda fazla düşük yaşamış olması, bağışıklık sisteminin zayıflığı, enfeksiyon hastalığı yaşamış olması belirtiler arasında yer alır.
 • HPV virüsü bulaşıcıdır. Bu virüs eşlerden birbirlerine bulaşmaktadır. Kadınların uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımından uzak durmalı.
]]>
Rahim Dönmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-donmesi.html Thu, 11 Oct 2018 05:47:09 +0000 Rahim dönmesi, Rahim karın boşluğunda yer alır ve dik biR görünüme sahiptir. Rahim insanlar tarafından ters dönmüş bir armuda benzetilir. Rahim karnın ön tarafında eğik bir şekilde durur. Ancak her kadında bu durum böyle de Rahim dönmesi, Rahim karın boşluğunda yer alır ve dik biR görünüme sahiptir. Rahim insanlar tarafından ters dönmüş bir armuda benzetilir. Rahim karnın ön tarafında eğik bir şekilde durur. Ancak her kadında bu durum böyle değildir. Bazı kadınlarda rahim arkaya yatık bir şekilde durur. Bu duruma retrovert uterus diğer adı  rahim dönmesi veya ters rahim adı verilir. Kadınların %85'inde rahim önde yer alır. Rahim dönmesi doğumsal gelişmenin tamamen ön tarafta bitmesiyle gerçekleşir. Menopoz döneminde rahmi yerinde tutan dokularda  meydana gelebilecek bir rahatlama  rahmi arkaya doğru iter ve  ters dönmesine neden olur.

Rahim Dönmesi Belirtileri

Bazı kadınlarda adet döneminin şiddetli geçmesi rahim dönmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca rahim dönmesinin bir nedeni de bel ağrısıdır. Özellikle de adet dönemlerinde bel ağrısı çok sık yaşanır. Rahim dönmesinin en öncelikli belirtileri ise kasık ve bel ağrılarıdır ve nadiren de olsa bazı durumlarda kısırlık, baş ağrıları ve şiddetli adet kanamaları da görülebilir.

Rahim Dönmesi Tedavisi

Rahim dönmesi tedavisi şikayetlere göre farklılık gösterebilir. Eğer hiçbir şikayetiniz yoksa ağrı çekmiyorsanız tedaviye gerek yoktur. Belirtileri hafif bir şekilde hissediyorsanız doktorlar egzersiz önerirler. Bu egzersizde diz-göğüs alınıp rahim öne eğdirilerek orada bulunan kan boşaltılır. Eğer hiç bir yöntem işe yaramadıysa son yöntem ise rahmi ön tarafa itecek yani rahmi önde tutacak bir peser takılmasıdır. Jinekoloğunuz ameliyat olmanızı öneriyorsa ikinci bir doktorunda bilgilerini almalısınız. Ayrıca illada tedavi olmaya gerek yoktur. Birçok kadın rahim dönmesi yaşadığı halde çok sağlıklıdır. 

Rahim dönmesi bir hastalık değildir ve çok nadiren tedavi gerektirir. Eğer rahminiz dönmüşse ve hamile kalmışsanız rahim kendiliğinden düzelir. Bazı kadınlarda rahim doğumdan sonra düzeltirken bazı kadınlarda doğumdan sonra tekrar eski haline döner. Ayrıca doğun yapan bir çok kadının rahmi ters olur ve rahim dönmesi anormal bir durum değildir.
]]>
Rahimden Parça Alınması https://www.rahimhastaliklari.com/rahimden-parca-alinmasi.html Fri, 12 Oct 2018 01:46:16 +0000 Rahimde parça alınması, hemen hemen her kadında yapılan önlem amaçlı yada bir hastalığın teşhisi için yapılan bir çeşit işlemdir. Rahim kadındaki en güçlü organlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü doğum sürec Rahimde parça alınması, hemen hemen her kadında yapılan önlem amaçlı yada bir hastalığın teşhisi için yapılan bir çeşit işlemdir. Rahim kadındaki en güçlü organlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü doğum sürecine girmiş olan bir kadının rahmi kuvvetli bir baskı ile bebeği dışarı doğru çıkarır. Rahim kas gücü açısından en güçlü organlardan biridir. Kadının pubik kemiğinin arkasında bir armut büyüklüğünde olan rahim hamilelik boyunca büyük bir balon kadar büyüyerek tam olarak 1 kilo ağırlığına ulaşabilen muazzam bir organdır. İnsan vücudundaki hiçbir organda bu kadar büyüyüp sonra bu kadar küçülebilen bir organ yoktur.Rahim mesane ile rektum arasında döl yatağının hemen üstünde yer alır. 

Rahimde parça alınması nedir

Rahimde parça alınması anormal kanamaya neden olan birçok hastalığın teşhisi için ve tedavi yöntemleri için yapılan cerrahi bir küçük işlemdir. Ayrıca rahimde parça alınması bütün kanser hastalıklarını saptamaya yaramaktadır. Kadındaki doğurganlığa yarayan iki çeşit hormon vardır.Bunlar östrojen ve progesteron hormonudur. Bu hormonların aylık değişiklik göstermesi sonucunda kadında adet kanamaları oluşur. Ancak bu kanamalar çeşitli nedenlerden dolayı azalıp çoğalabilmektedir.Değişiklik gösteren bu kanama çeşitlerinin anlaşılması için rahimde parça alınır ve bu doku örneği patolojiye gönderilir.

Rahimden parça alınması nedenleri nelerdir

Rahimden parça alınması anormal kanamalar için yapılır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi rahimde alınmış doku örneği herhangi bir hücrenin anormal olup olmadığını anlamak için mikroskop altında incelenir.Çünkü düşüklerden sonra rahmin iç tabakasında parça kalabilir. Kalan bu parçayı almak için kürtaj yapılır. Çünkü rahim içerisinde kalan bir parça enfeksiyona sebep olabiliyorken aşırı kanamalarda sebebiyet vermektedir.

Rahimde parça alınması nasıl yapılır

Rahimde parça alınması işlemi rahmin içini gözlemlemek için ince Işıklı bir cihazın histeroskopi gibi farklı bir işlem ile yapılmaktadır. Bu işlem rahim ağzı etrafı uyuşturularak yapılan bir işlemdir. Rahimde parça alınması işlemi sırasında hasta sırt üstü yatar ve bacaklarını bacaklıklara yerleştirir. Rahim ağzı bir alet ile açılması ve bu şekilde durdurulması için ve genişletilmesi gerekmektedir. Rahim içerisindenki doku küret denilen bir alet yardımı ile bir miktar doku alınır. Ayrıca rahimde parça alınması endometrial biyopsi dediğimiz başka bir işlem ile yapılan farklı bir yöntemdir.  Bu işlem diğer işlemlere göre biraz daha ağrılı bir işlemdir.

Rahimde parça alınması işleminin riskleri

Çok nadir de olsa rahimde parça alınması işlemi sırasında bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu bahsettiğimiz komplikasyonlar olduğunda veya herhangi bir enfeksiyon olduğunda çok nadir de olsa rahimde delinme olabilir. Umarız ki bu durum kimsenin başına gelmez ancak. Rahim delinmesi olursa rahmin çevresindeki bütün organlar hasar görür ve çok acil bir şekilde ameliyat gerekebilir. Rahimde parça alınması işleminden sonra aşağıdaki sayacımız şikayetlerden herhangi birini görürseniz derhal doktorunuza başvurunuz. Vajinada aşırı bir şekilde kan boşalması, yüksek ateş ya da şiddetli karın ağrısı veya vajinadan gelen kötü kokulu akıntı bu şikayetlerin hepsi rahimde delinme olma ihtimalini gösterir.

Rahimden parça alınmasından sonra iyileşme süreci

Rahimde parça alınması işleminden sonra eğer o esnada herhangi bir sıkıntı yaşanmadı ise Genelde aynı gün içerisinde evimize gönderebilirsiniz. Evde bir iki gün fazla ağır iş yapmayarak istirahat etmelisiniz. Eğer siz genel anestezi aldıysanız uyandığınızda hafif bulantılarınız veya kusma olabilir. Bu normal bir durumdur kendinizi biraz sersemlemiş ve halsiz hissedebilirsiniz rahimde parça alınmasından sonra rahimde yeni bir doku oluş]]> Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi https://www.rahimhastaliklari.com/hamilelikte-rahim-agzi-incelmesi.html Fri, 12 Oct 2018 16:04:39 +0000 Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi, Gebelik döneminin ilk haftalarından itibaren bebeğin anne rahmine tutunabilmesi için rahim ağzındaki dokunun belli bir kalınlıkta olması gerekmektedir. Hassas yapıya sahip bu dokunun incelmesiyle Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi, Gebelik döneminin ilk haftalarından itibaren bebeğin anne rahmine tutunabilmesi için rahim ağzındaki dokunun belli bir kalınlıkta olması gerekmektedir. Hassas yapıya sahip bu dokunun incelmesiyle birlikte birtakım sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu hususta hamilelikle birlikte değişen hormonların varlığı bu durumu etkiler. Öte yandan aşırı yapılan spor faaliyetleri, beslenme programında yağlı besin maddelerine yer verilmemesi, genetik problemler, bazı ilaçların sürekli kullanımı, östrojen yetmezliği, kan dolaşımında oluşan sorunlar, hareketsizlik, ameliyatlar ve enfeksiyon rahatsızlıkların varlığı hamilelikte rahim ağzı incelmesi hastalığının neden olduğu etmenlerdir. Genellikle 30 yaş üstü gebe olan kadınlarda görülen rahim ağzı incelmesi yaş faktörünün yanı sıra kilo ve beslenme standartlarına bağlı olarak da yüz gösterebilir. Böyle bir sorunun önüne geçebilmek adına ihmale mahal vermeden doktora başvuru yapılması gerekir.

Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Hamilelikte rahim ağzı incelmesi doktor muayenesi eşiliğinde tespit edilir. Kesin tanının kaynağı belirlendikten sonra bu problemin ortadan kaldırılması mümkündür. Hassas bir dönem olarak gebelik kapsamında cerrahi operasyon ile bahsedilen bu sağlık sorununun tedavisinin yapılması risk taşır. Bunun dışında doğal yöntemlerle tedavinin doktorlar tarafından alınması sağlık bakımından önem teşkil eder. Bu konuya yönelik rahim ağzındaki dokuya kan ulaşımının sağlanabilmesi için hafif hareketliliğin belirli aralıklarla sağlanması gerekir. Bununla birlikte ağır egzersizlerden kaçınmak tedaviye yönelik önem teşkil eder. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından zengin olan besin maddelerinin tüketilmesi de bahse konu olan bu sağlık probleminin en kısa sürede giderilmesi hususunda fayda sağlar. Şunu da belirtmek gerekir ki vücut temizliğine özen gösterilmesi özellikle de vajina alanının günlük olarak temizlenmesiyle birlikte günlük iç çamaşırı değişikliğinin yapılması söz konusu hamilelikte rahim ağzı incelmesi tedavisinin olumlu yönde sonuçlanmasına kaynaklık eder.
]]>
Rahim Ağzı Hastalıkları https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-hastaliklari.html Sat, 13 Oct 2018 10:09:58 +0000 Rahim ağzı hastalıkları: Rahim ağzı 3 cm uzunluğunda olup, rahmin alt kısmında vajinaya açılan bölümüdür. Rahim bölgesinin tıptaki adı servikstir. Rahim ağzının asıl görevi  karın içi organları, tüpleri v
Rahim ağzı hastalıkları: Rahim ağzı 3 cm uzunluğunda olup, rahmin alt kısmında vajinaya açılan bölümüdür. Rahim bölgesinin tıptaki adı servikstir. Rahim ağzının asıl görevi  karın içi organları, tüpleri ve rahmi vajinadan gelen enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu koruyuculuğunu içindeki milimetrik kanalı koyu bir salgı salgılayıp kapatarak sağlamaktadır. Rahim ağzı hastalıkları genç kızlık döneminden yaşlılık dönemine kadar her evrede görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar bir çok etkene bağlı olarak gelişebildiği gibi nedensiz de oluşabilmektedir.

Rahim ağzı hastalıkları

Rahim ağzı kanseri: Dünya üzerinde kadınlarda en sık karşılaşılan ikinci kanser türüdür. Bu hastalık kısırlığa kadar varan bir çok sorun ortaya çıkarmaktadır.  Bu hastalığın oluşmasındaki en büyük etkenlerden  biri çok tehlikeli ve bulaşıcı olan HPV virüsünün rahmin ağzına yerleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığın belirtilerinde karın ağrısı, anormal kanama, ilişki sonrasında kanama olarak görülmektedir. Aşı ile rahim ağzı kanseri önlenebilmektedir. Ayrıca düzenli olarak yapılan pap-smear tarama testi ile erken teşhisi ve tedavisi mümkün olmaktadır.

Servikal polip: Halk arasında rahimde çıkan et parçası olarak bilinen bu rahatsızlık,  yaygın görülen ancak kötü huylu değildir. Menopoz dönemi, adet dışı kanamalar ve cinsel birleşme sonrası görülen kanamalar servikal polip rahatsızlığının göstergesidir. Bu hastalığın oluşmasındaki birinci etken, gebelik esnasında meydana gelen yoğun hormonsal değişimlerdir. Bu et parçaları az sayıdaysa lokal anestezi ile vücuttan alınır. Ancak çok sayıda ise, genel anestezi ile bir süre hastanede kalınması gerekmektedir.

Rahim ağzı enfeksiyonu: Özellikle doğurganlık döneminde sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazen belirti verdiği gibi bazen de hiç bir belirti vermemektedir. Çeşitli virüs ya da bakteri enfeksiyonları sebebiyle oluşabileceği gibi tampon veya spiral kullanan kadınlarda da rastlanmaktadır. Rahim ağzı enfeksiyonu, kokulu akıntı ya da lekelenme gibi kanamalarla kendini göstermektedir. Bu hastalık jinekolojik muayene ile teşhis edilir ve genellikle ilaç tedavisi yapılmaktadır.
]]>
Rahim Nedir https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-nedir.html Sat, 13 Oct 2018 21:11:51 +0000 Rahim Nedir, Bu organ hamilelik süresince bebeğin bu organa yerleşerek hamilelik süresi sonrasında bebeğin doğumunun gerçekleştiği organdır. Rahim bayanların en güçlü organlarından sayılabilir. Rahim mesane ve rektum orta kıs Rahim Nedir, Bu organ hamilelik süresince bebeğin bu organa yerleşerek hamilelik süresi sonrasında bebeğin doğumunun gerçekleştiği organdır. Rahim bayanların en güçlü organlarından sayılabilir. Rahim mesane ve rektum orta kısmında, döl yatağının ise üst kısmında yer alır. Yönleri farklı olan birçok kas yapısı üst üste gelmesiyle rahimi sarmaktadır. Rahim doğum esnasında anne karnından dışarı çıkmaya çalışan bebeği itme için muazzam bir baskı oluşturur ve bu baskı vücutta diğer organların yapabileceği baskıdan daha fazladır. 

Rahim Yapısı Nasıldır

Bu organ doğum yapmayan bayanlarda 5 ile 6 cm uzunlukta, 4 cm genişlikte ve 50-60 gram ağırlıktadır. Doğum yapan bayanlarda ise 6 ile 7 cm uzunlukta, 4 cm genişlikte ve 60-70 gram ağırlıkta olmaktadır. Yani bayan doğum yaptıktan sonra rahimde biraz büyüme olur. Bu durum bayanlarda menopoz başladıktan sonra değişmektedir. Menopoz sonrasında rahim tekrardan küçülür. Rahimin büyük bir kısmı kaslardan meydana gelmiştir. Rahim yapı itibariyle 3 tabakaya meydana gelir. Rahim dış kısmında ince bir zar tabakası bulunmaktadır. Rahim orta kısmında en kalın zar tabakası vardır. Rahim içerisinde ise rahimde hormonal değişiklikleri gerçekleştiren gebelik esnasında bebeğin yerleştiği tabaka iç tabaka olmaktadır. 

Orgazmik Rahim Nedir 

Bayan yapısı itibariyle orgazma ulaştığı zaman bu oluşum sadece vajina bölgesinde gerçekleşmektedir. Bu durum rahim kısmında ve pelvik adı verilen bölgede de gerçekleşir. Yani bu bölgelerde orgazma bağlı olarak kasılmalar meydana gelir. Cinsel ilişki esnasında erkek oranından üretilen spermler vajinanın içeri alınırken kasılmalar oluşur ve bu şekilde hamilelik oluşumunu meydana getirir. Bu şekilde meydana gelen kasılmalar ve yaşanan orgazmlar çoğu bayan tarafından vücudun rahatladığını belirtmektedir. Bu belirttiklerimiz rahimin orgazmik yapısını belirtir. 

Rahim, gebelik süresince bebeğin gelişmesine bağlı olarak gelişir ve hamileliğin son aşamasına doğru karın kısmında olan boşluğu dolduracak şekil alır. Rahim doğuma az bir süre kala aşırı derecede büyüme gösterir. Rahim büyüklüğü yaklaşık olarak 800-900 gram arasında olur. Fakat doğum sonrasında rahim eski boyutuna döner. Rahimde ki bu değişik yapı insanın herhangi bir organında bulunmamaktadır. Rahim nedir hususunda bilinmesi gereken en net bilgiler bu şekildedir. 
]]>
Rahim Şişmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-sismesi.html Sun, 14 Oct 2018 16:00:48 +0000 Rahim şişmesi; gibi sorunlar kadınların telaşa kapılmasına neden olur. Genellikle rahim şişmesi bazen kişide ağrılı veya ağrısız olabilir. Meydana gelen şişmenin esas nedeni çoğunlukla enfeksiyondur. Rahimdeki oluşa Rahim şişmesi; gibi sorunlar kadınların telaşa kapılmasına neden olur. Genellikle rahim şişmesi bazen kişide ağrılı veya ağrısız olabilir. Meydana gelen şişmenin esas nedeni çoğunlukla enfeksiyondur. Rahimdeki oluşan şişliğin en önemli olan nedeni aşağıdaki gibidir.

Rahim şişmesi nedeni

 Genellikle rahimdeki olan şişliğin en çok karşılaşılan nedenlerinden biride enfeksiyondur. Vajinal kısmında yer alan bartholin bezlerinde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olarak rahim kısmında da şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bartholin bezleri kadınların vajinal kısmının iki kısmında da bulunmaktadır. Bu bezler vajinal ağız kısmından başlar ve alt kısmın sol sağ küçük ile büyük dudaklar arasında yer alan bezlerdir. Ölçüsü neredeyse bezelye gibidir. Rahim kısmı normalde kuru bir yapıya sahiptir. Fakat bartholin bezlerinin salgılamış olduğu salgılar  sayesinde cinsel ilişkiye girdiğiniz zaman kaygan ve ıslak olur. Salgılanmış olan sıvı 2 cm boyunda olan kanal ile kızlık zararının ön bölümüne akar. Bu sayede ilişki esnasında   veya sonrasında kadınlarda ağrı hissedilmez. Bazen bartholin salgı bezlerinde tıkanma meydana gelebilir. Böylece rahim kısmında sıvı birikmesi olur. Birikmiş olan sıvılar rahim şişmesinin oluşmasına sebep olmaktadır. Oluşan şişlik dışarı atmaz ise rahim kısmında abse veya enfeksiyon oluşumuna davetliye çıkarır. 

Rahim şişmesi belirtileri
 • Bazı hastada ağrı olabilir ama çoğunlukla ağrı olmamaktadır.
 • Vajen bölümünün giriş kısmında elle anlaşılan tek taraflı olan şişlik
 • Hasta pantolon giymede zorlanır.
 • Hastada oturma esnasında sıkıntı yaşayabilir
 • Hasta kesinlik cinsel ilişki yaşayamaz
 • Vajen kısmında sızlama ve zonklama hissi olur
 • Hastada yüksek dereceli olmasa da ateş olur
 • Bartholin bezelerin yüzey bölümü kırmızı bir renge bürünür
 • Vajen bölümünde şişlik olmasından kaynaklı olarak cinsel ilişki yaşanmaz. Eğer yaşanırsa ise kadında bu durum ağrılı geçer
Rahim şişmesi tedavisi

Kişide enfeksiyon olmadığı sürece pek rahatsız olmaz. Bu tarz bir durum tedaviyi pek gerektirmez. Fakat genede takip edilmesi gereklidir.
Yukarı kısımda belirtmiş olduğumuzu belirtileri yaşıyor ise acil bir şekilde doktora başvurmalıdır. Hasta rahim şişmesini ihmal edip doktora gitmez ise belli bir süre sonra şişlik kendiliğinden patlar. Patlama sonrasında hastada rahatlama meydana gelir. Ancak böyle bir durum oldukça risklidir. Hasta şişliğin tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir rahatsızlık oluştuğunda doktora başvurulmalıdır. Hastayı muayeneden sonra doktor duruma göre ameliyat veya antibiyotik ilaç tedavisi de uygulayabilir. Eğer şişlik ameliyat gerektiriyor ise sonrasın %20-35 civarında tekrarlama ihtimali vardır. Fakat günümüzdeki gelişmiş olan tıp sayesinde tekrarlama oranı %5 civarlarına kadar inmiştir. Ameliyat olan hastalar ilk 6 ay  boyunca oldukça dikkatli olması gerekir. Ameliyat sonrasında hasta muhakkak bezenin olduğu boşluk kısmına ilaç koymalıdır. Bu şekilde tehlikeyi azaltırlar.

Rahim şişmesi rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken durumlar
 • Genital kısmın temizliği
 • Cinsel ilişkisi aktif olan kişilerin  ilişki esnasında kondom kullanması
 • Kesinlikle rahim şişmesi yaşayan hastanın jinekolojik bölümünde uzman doktora muayeneye acil olarak gitmesi gereklidir.
 • Tedavi esnasında belli bir süre cinsel ilişki yaşamaktan uzak durması gerekli
]]>
Rahim Kuruluğu https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kurulugu.html Sun, 14 Oct 2018 18:35:25 +0000 Rahim Kuruluğu, menopoz dönemine girildiğinde östrojen hormonu üretimi artık yavaşlamaya başlar ve bir süre sonra durur. Bu dönemde kadın vücudunda birçok farklılıklar yaşanmaktadır. Rahim kuruluğu da bu değişikliklerden bi Rahim Kuruluğu, menopoz dönemine girildiğinde östrojen hormonu üretimi artık yavaşlamaya başlar ve bir süre sonra durur. Bu dönemde kadın vücudunda birçok farklılıklar yaşanmaktadır. Rahim kuruluğu da bu değişikliklerden biridir. Çoğunlukla menopoz döneminde görülen bir problemdir ve menopoz dönemi sonrasında da yaşanabilir. Rahim kuruluğu herhangi bir yaşta, herhangi bir sebepten dolayı da bir kadında görülebilir. 

Rahim Kuruluğu Nedenleri Nelerdir
 • Menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşüş rahimdeki nem oranını da düşürür ve kuruluğa sebebiyet verir.
 • Doğum yapmak ve emzirmek 
 • Radyasyon ya da kemoterapi tedavisi görmek
 • Anti östrojen ilaçların kullanılması da östrojen hormonunu düşüren ve rahim kuruluğuna sebep olan etmenlerdendir.
Rahim Kuruluğu Nasıl Teşhis Edilebilir
 • Rahim kuruluğu problemi yaşayan kişinin jinekoloğa görünmesi gerekir.
 • Doktor sağlık geçmişini öğrenerek, hastayı muayene edecektir.
 • Muayenelerde idrar yolu enfeksiyonu gibi bu rahatsızlığa sebep olabilecek problemleri araştırarak rahim kuruluğu problemini teşhis edecektir.
Rahim Kuruluğu Tedavi Yöntemi Nedir

Rahim kuruluğunun temel sebebi düşük östrojen seviyesi olmasından dolayı, öncelikle östrojen terapisi uygulanacaktır. Bu terapi sayesinde rahimde görülen problemler hafifleyecektir. Tedavi sürecinde vajinanın köpüklü, antiseptik su veya kokulu sabunlarla temizlenmesinden kaçınılmalıdır. Bu tarz temizleme girişimleri rahim kuruluğunu daha çok tetikleyerek, kişideki problemleri arttıracaktır. 
]]>
Rahimde Kıl Dönmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-kil-donmesi.html Mon, 15 Oct 2018 03:57:42 +0000 Rahimde kıl dönmesi, Halk dilinde çıban olarak ta geçen rahimdeki kıl dönmesinin en belirgin özelliği ağrılı apseler olmasıdır. Deri altına yerleşen bu lezyonlar 1-5 cm kadar büyüyebilir. En çok rahimde oluşan Rahimde kıl dönmesi, Halk dilinde çıban olarak ta geçen rahimdeki kıl dönmesinin en belirgin özelliği ağrılı apseler olmasıdır. Deri altına yerleşen bu lezyonlar 1-5 cm kadar büyüyebilir. En çok rahimde oluşan kıl dönmesi iltihaplanmanın ortasından çıkan kılla oluşur. Bir hafta kadar sürede iyileşme gösteren rahimdeki kıl dönmesi bazen de düzelmez apse yaparak çıbana dönüşür. Sert bir yapıyla oluşan rahimdeki kıl dönmesi daha sonra yumuşayarak içeriye doğru basıldığında çökme oluşur. Daha sonra kendiliğinden yada uzman bir doktorun verdiği ilaçla kendini toparlayarak patlar ve içinden kanlı irin boşalır.

Rahimde kıl dönmesi belirtileri;

 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • İltihaplanma
 • Ağrı
 • Patladığında içindeki kılın dışarı çıkması
 • Kaşıntı

Rahimde kıl dönmesi tedavisi

 • Öncelikle böyle bir şeyin oluşmasına izin vermeden önce dar ve yapışık kıyafetleri giymemekte fayda vardır.
 • Genital bölge temizliğinin iyi yapılması gerekli. Genelde ağda ve epilatör kullanan kişilerde daha çok oluşur.
 • Kıl dönmesi enfeksiyon geliştirmişse ağız yoluyla antibiyotikler kullanılır.
 • Cildin iltihabını azaltmak için topikal steroid kremler kullanılır.
 • Rahimde oluşan kıl dönmesi genel olarak kendiliğinden patlar ve kendini dışarı atar kendini dışarı atamadığı durumlarda uzman bir hekim tarafından yarı lokal yapılarak neşter yardımıyla çıkarılır.
 • Günlük kılları temizleme yöntemi değiştirilerek tekrar rahimde kıl dönmesi oluşumu engellenebilir.
]]>
Rahim Şekilleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-sekilleri.html Mon, 15 Oct 2018 16:06:28 +0000 Rahim Şekilleri, Rahim kadın vücudunun en güçlü organıdır. Farklı yönlere doğru yerleşmiş olan bir çok kas dokusundan meydana gelir. Bu kaslar doğum esnasında anneye çok yardımcı olur. Rahim şekilleri, annenin Rahim Şekilleri, Rahim kadın vücudunun en güçlü organıdır. Farklı yönlere doğru yerleşmiş olan bir çok kas dokusundan meydana gelir. Bu kaslar doğum esnasında anneye çok yardımcı olur. Rahim şekilleri, annenin sağlıklı hamilelik geçirmesi bakımından ve bebeğin sağlıklı doğması açısından çok önemlidir. Rahim, olması gereken şeklindeyse genellikle hiç bir sorun çıkmaz. lakin şekil bozukluğu varsa, hem anne sorun yaşar, hem de bir takım sağlık sorunları görülür.

Rahim Şekilleri Nelerdir

Rahim küçüklüğü veya yokluğu (Hipoplazi): Rahim ve rahim ağzı üst kısmının az gelişimi yada tamamen olmaması anlamına gelmektedir. Bu kadınların gelişimi normal gibi görünür, çünkü yumurtalar normal çalışır. Rahim olmadığı için, nne olma sürecinde bebek oluşamaz.

İki başlı rahim şekli:Tam olması gerek kanalların birinin gelişmemesi ile ortaya çıkan bir rahim şeklidir. Kanalın biri yerine yerleşmediğinden, bir kanalda oluşan yarım rahim meydana gelir. Böyle bir rahimde oluşacak hamilelik, düşük, dış gebelik, erken doğumlar ile kendisini gösterir. Bazen de gelişmemiş küçük bir oluşumla kalır, bu anneyi çok rahatsız edeceğinden, ameliyatla sıkıntı giderilir.

Çentikli rahim şekli: Rahimde bulunan iki kanalın birleşmesinde eksikliğin olduğu bir rahim şeklidir. Hamilelik sürecinde bebek rahatlıkla büyüyebilir. Doğumlarda genellikle sorun çıkmaz, fakat nadiren de olsa düşük ve kese bozulması görülür.

İki başlı rahim şekli: İki kanalın birleşmemesi sorunu olur. Bundan dolayı iki rahim ve iki tüp oluşur. Bu rahim şeklinde döllenme ve hamile kalmak oldukça sorunludur. Bu sorunlardan dolayı düşük ve erken doğumlar yaşanır.

Perdeli rahim şekli: İki kanlın birleşmesi sırasında birbirlerine yapışması sonucu, orta bölümün erimemesi nedeniyle oluşan bir rahimdir. Bu rahim çok ince ve küçük bir perdeyle rahmi ikiye böler. Derhal tedavi edilmelidir. Ameliyatla son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Çengel rahim şekli: Bu rahim şeklinde, tek rahim ve tek bir rahim içi bulunur, yalnızca rahmin tepeside 1,5 santimlik çökme vardır. Bu durum hamileliğe ve normal doğum yapmaya engel değildir.

İlaç kullanımı sonucu oluşan rahim şekli: Annelerin, hamilelik sırasında aldığı bazı ilaçların yan etkisi olarak kız çocuklarında görülen T şeklinde oluşan rahim şeklidir. Bu şekil rahim, rahim içi boşluğunda düzensizlikler ve rahim ağzında bozukluklara neden olur. Bu kadınlarda erken doğumlar sık sık görülür. Rahim ağzı yetmezliği ve genital dudak yapışıklığı meydana gelmektedir.

]]>
Rahim Duvarı Kalınlaşması Bitkisel Tedavi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-duvari-kalinlasmasi-bitkisel-tedavi.html Tue, 16 Oct 2018 07:48:56 +0000 Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi, Rahim bayanların vücudunda ki en önemli organlardan biridir. Bu organ bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ve bebeğin gelişmesinin gerçekleştiği alandır. Bazen kadınlarda rahim has Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi, Rahim bayanların vücudunda ki en önemli organlardan biridir. Bu organ bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ve bebeğin gelişmesinin gerçekleştiği alandır. Bazen kadınlarda rahim hastalıkları yaşanarak vücudu olumsuz şekilde etkilemektedir. Bunu her ne kadar kişi erken anlarsa tedavisi o kadar olumlu sonuçlar göstermektedir. Günümüzde rahimde kaynaklanan bir çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan biri ise rahim duvarı kalınlaşmasıdır. Ancak bu durum genellikle yaş ilerledikçe görülmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması sonucunda kişiler anne olamaz yada anne olmakta zorluk çekerler. Çünkü çoğunlukla bu rahatsızlıkta adet düzensizliği fazla görülür. Ayrıca bu durum en çok aşırı ve hızlı şekilde kilo artışı yaşayan kişilerde birde doğum kontrol hapı kullanan kişilerde gözlemlenir. Ancak rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi yöntemleri ile rahatlıkla giderilebilir. Bu nedenle kişiler doktora giderek hem ağır ilaç almaktan hemde ameliyattan kurtulmuş olurlar.

Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi nasıl uygulanır

Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi denildiğinde akla ilk soğan kürü gelmektedir. Bu uygulama en basit bitkisel tedavi yöntemleri arasında olmaktadır. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatılır daha sonra 1 adet büyük olmayacak şekilde soğan soyularak bölünür ve kaynatılan suya atılır. Bu şekilde de ağzını kapatarak 5 yada 6 dakika daha kaynatılır. Kaynama süresi dolunca altı kapatılır ve ılıması beklenir. Ağız yanmayacak şekilde soğuyunca içilebilir. Ancak bu uygulamaya en fazla 10 yada 15 gün devam edilmelidir. Ayrıca mümkün oldukça günde 2 defa aç karına içilmelidir. Örneğin bir bardak sabah aç karnına bir bardağını akşama doğru aç karnına için. 15 günlük tüketimin ardından kişi vücudu bir hafta mutlaka dinlendirmelidir.

Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi uygulanmasının ardından yaşanan sıkıntılar hala devam ediyor ise kısa bir süre içerisinde uzman bir doktora görünülmesi faydalı olacaktır. Aksi halde bu rahatsızlığın ilerlemesi kansere ve daha farklı hastalıkların oluşmasını etkiler.
]]>
Rahimde Polip https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-polip.html Wed, 17 Oct 2018 06:20:27 +0000 Rahimde polip, Bu durum bayanlarda sıklıkla rastlanan bir problemdir. Genellikle adet dönemi başlanğıcına erişen bayanlarda ve orta yaş aralığında olan bayanlarda daha sık görülür. Rahimde polip genellikle rahim i Rahimde polip, Bu durum bayanlarda sıklıkla rastlanan bir problemdir. Genellikle adet dönemi başlanğıcına erişen bayanlarda ve orta yaş aralığında olan bayanlarda daha sık görülür. Rahimde polip genellikle rahim içerisinde oluşan et parçası olarak bilinmektedir. En çok ilerleyen yaşlarda görülmektedir yani menopoz döneminde oluşabilir. Ayrıca menopoz sonrasında da oluşabilecek bir hastalıktır. Uzmanlar tarafından en çokta tümöre benzetilmektedir ve onun gibi tahmin dış tarafına olacak şekilde büyümesi görülür. Genellikle iyi huylu olan polipler yinede tedbir amaçlı kontrol altında olmalıdır. Aksi halde polipler gözetim altında olmadığı takdirde farklı sorunlara neden olabilir. Çünkü polipler de tümörler gibi büyüyebilir ve kanser riski açısında sürekli gözetim altına alınmalıdır. Günümüzde hala rahimde polip nedenleri hala bulunamamıştır. Herkes sigaradan, fazla doğumdan ve bazı ilaçlardan dolayı polip oluşur desede bu değerlendirme yanlış olmaktadır. Ancak çoğu kadında karşılaşılan bir durumdur. Polip oluşumu 60 yaşından sonra çoğalmaktadır.

Rahimde polip belirtileri

Genellikle polipler kolay kolay belirti vermemektedir. Ancak rahimle ilgili başka araştırmalar sonucunda polip olduğuna saptanır. En çok oluşan belirtileri ise adet düzensizliği, oldukça fazla adet kanaması görülmesi, ara ara lekelerin görülmesi vb durumları olmaktadır. Poliplerin başka bir belirtisi ise ilişki sonrasında görülen ağrı ve sancı oluşumudur. Birde günlük yaşantıda görülen kokulu ve  beyaz mukus ile belirti vermektedir. Bu görülen polipler günümüzde kısırlığa neden olmaktadır. Çünkü polipler hamilelik süresinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine engel olmaktadır. İşte bundan dolayı oldukça fazla şekilde düşükler yaşanır. Kişilerde görülen regl döneminde kramp ile belirti gösterebilmektedir. Rahimde polip tedavisi ise farklı şekillerde uygulanmaktadır. Ancak dikkatli ve kontrol altına alınmaz ise tekrar oluşma riski bulunmaktadır. Rahimde polip ağrı, sancı olmuyor ve hamileliği engellemiyor ise sadece kontrpl altina alınır ve ameliyat edilmemektedir.

Rahimde polip tedavisi 

4 ana gruba ayrılarak uygulanır. Küçük bir cerrahi işlem ile tedavisi sağlanabilir. Yani rahimdeki polip uzman bir doktor sayesinde küçük bir operasyon ve küçük aletler ile kökten kopartılarak alınır. Ancak polip normalden büyükse parçalar şeklinde çıkartılır. Kürtaj edilerek tedavi sağlanır. Bu durumda rahim ağzı bir miktar genişletilerek içerisindeki polip çıkartılır. ilaçlar ile tedavi yöntemleri uygulanır. Önceden alınmış olan poliplerin tekrarladığı durumlarda baş vurulan yöntem olmaktadır. İlaç tedavisine başlanarak polip oluşumu en az seviyeye düşürülür hatta polip oluşumunun önüne geçer. Son olarakta rahim tamamen alınabilir. Hiçbir tedaviye cevap vermediği durumlarda polipten örnek parça alınarak sonuçları değerlendirilir. Kanser taşıyan bir polip ise rahim alınarak vücuda yayılması önlenir.
]]>
Rahim https://www.rahimhastaliklari.com/rahim.html Wed, 17 Oct 2018 10:05:31 +0000 Rahim, kadın vücuduna has bir organdır. Aynı zamanda vücuttaki en güçlü organlar arasındadır. Rahmi farklı yönlerde bulunan çok sayıda kas dokusu sarar. Doğumda kasların yardımıyla uygulanan baskıyla bebeği iter. Baskının Rahim, kadın vücuduna has bir organdır. Aynı zamanda vücuttaki en güçlü organlar arasındadır. Rahmi farklı yönlerde bulunan çok sayıda kas dokusu sarar. Doğumda kasların yardımıyla uygulanan baskıyla bebeği iter. Baskının gücü vücuttaki diğer organların gücünden daha fazladır. Vücutta bilinen en güçlü kas yapısına ait bölge çenedir. Ancak rahmin kas gücü bundan da fazladır. Rahmin aynı zamanda olağanüstü esnek bir yapısı bulunmaktadır.

Rahim normal koşullarda pubik kemiği arkasına yerleşmiş armuda benzer bir yapıdır. Ancak gebelik sürecinde rahimdeki büyüme aynı balona benzer. Bu büyüme kadının karnının büyümesiyle kıyaslanabilir. Buda rahmin esnek yapısının en önemli göstergesidir. Hem güçlü, hem de esnek bir yapısı vardır.

Kadının doğurganlığı devam ettikçe her ay bir bebeğin beslenmesini sağlayacak kadar doku üretilir. Eğer gebelik oluşmazsa, rahmin ürettiği bu zengin içerikli besleyici doku adet kanaması olarak dışarıya atılır. Yapılan araştırmalarda adet kanı içeriğinde hastalıkların tedavisinde kullanılacak kök hücrelerin bulunduğu belirlenmiştir. Bu kadının her ay rahminde kök hücre üretildiğini gösterir. Fakat günümüzde ihtiyaç duyulan kök hücreler bazı kültürel tabular nedeniyle hala bebekteki kordon kanından alınmaktadır.

Rahim orgazm sırasında kasılır

Rahmin kadının orgazm olması sırasında kasıldığı bilinir. Cinsel birleşmede rahim gelen spermlerin vajinadan girmesini kolaylaştırmak için dalgalı şekilde kasılır. Bu kadının gebe kalmasını da kolaylaştırır. Aynı zamanda cinsel birleşmede kadınların bedenini de rahatlatır.

Rahim hakkında ilginç bilgiler

Rahimde gerçekleşen adet döngüleri güneşi ay ve dünya döngüleri ile uyum içindedir. Buna örnek vermek gerekirse ayın dünya çevresindeki hareketi olan 29,5 gün, rahmin adet döngüsüyle uyumludur. Adet döngüsü 29,5 gün olan kadınlar aynı zaman doğurganlığı en fazla olan kadınlardır. Ay döngüsünde bir güneş yılında 13 döngü meydana gelir. Kadınların ilk adet kanaması da ortalama 13 yaşında başlar. Kadınlardaki menopoz yaşı da ortalama 52 olarak kabul edilir. Bu sayı bir yıl içindeki hafta sayısına eştir. Başka bir örnekte 4 hafta süren adet döngüsü, bir yıl içindeki 4 mevsimi çağrıştırır.

Rahim vücutta yeni bir organ üretebilir. Bu özelliği ile vücuttaki tek organ olarak kabul edilir. Çünkü gebelikte bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta bir organdır. Plasentayı üreten ise rahimdir. Anne ve bebeğin fizyolojik olarak bağlantısını plasenta sağlar. Rahmin duvarında gelişen plasenta bebekle göbek kordonuyla bağlı kalarak bebeğin 9 ay süreyle beslenmesini sağlar. Rahim kadının vücudunda yeni bir insanın oluşmasına aracılık ediyor.
]]>
Kapalı Rahim Ameliyatı https://www.rahimhastaliklari.com/kapali-rahim-ameliyati.html Wed, 17 Oct 2018 23:06:06 +0000 Kapalı Rahim Ameliyatı, tıp alanında laparaskopik "histerektomi" olarak bilinen bu yöntem ilk defa 1989 senesinde uygulanmıştır. Kapalı rahim ameliyatı özellikle günümüzde modern tıbbın gelişmesi ile ayrılmaz bir parça halin Kapalı Rahim Ameliyatı, tıp alanında laparaskopik "histerektomi" olarak bilinen bu yöntem ilk defa 1989 senesinde uygulanmıştır. Kapalı rahim ameliyatı özellikle günümüzde modern tıbbın gelişmesi ile ayrılmaz bir parça haline gelmiştir. Kapalı rahim ameliyatı hastanın göbek deliğinden içeriye özel aletler ile girilerek organların izlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda karın bölgesinin alt tarafında açılan 3 ayrı küçük kesiler'den içeriye üç adet cerrahi alet ile işlem uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemi ile kadınlarda hem yumurtalık hem de rahim ameliyatları kolaylıkla yapılabilmektedir. Kapalı ameliyat özellikle iç organlara daha az oranda zarar vermesi açısından rahim ve yumurtalıkların alınması işlemi laparaskopi tekniği ile başarı ile yapılmaktadır. 

Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Uygulanır

Kapalı rahim ameliyatı olacak hastaya öncelikle lokal anestezi verilerek beden altı uyuşturulur. Daha sonra hastanın karın altından açılan küçük kesilerden cerrahi aletler ile içeriye girilerek rahmin vücuda bağlanmasını sağlayan bütün bağlar sırası ile kesilir ve vajinal yoldan rahim dışarıya çıkarılır. Ardından gerekli olan bütün işlem tamamlandıktan sonra cerrah laparaskopik yöntem ile dikişleri atar. Eğer kapalı rahim ameliyatından sonra hastanın genel durumunda ters giden bir sorun olmaz ise, hasta bir gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. 

Kapalı rahim ameliyatı özellikle uzmanlık gerektiren bir dal olmasından dolayı bu cerrahi ameliyatlar tecrübeli olan hekimler tarafından yapılmaktadır. Doktorun tecrübesi eğer kapalı ameliyat için uygun değilse, bu durumda hastaya açık rahim ameliyatı uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Kapalı rahim ameliyatı diğer açık rahim ameliyatına göre daha ağrısız ve çok rahat olduğu için tercih edilmektedir.  Kapalı rahim ameliyatı ile hastalar normal yaşamlarına daha kısa süre içinde dönebilmektedir. Ayrıca açık ameliyata kıyasla hastanın karın bölgesinde açılan küçük kesiler hastaya artı bir avantaj sağlamaktadır. 

Kapalı Rahim Ameliyatının Avantajları

Bu yöntem sayesinde hastanın karın içindeki organlar büyütülerek rahatlıkla izlenebilir. Bu görüntü sayesinde cerrah duruma daha iyi hakim olmaktadır. Özellikle kapalı rahim ameliyatında büyük kesi açılmadığı için hem iltihaplanma riski hem de ameliyattan sonra meydana gelebilecek olan yapışıklık oranı oldukça düşüktür. Hastanın karın duvarında kesik olmadığı için herhangi bir iz oluşmaz ve karın fıtığı gibi problemler yaşanmaz. Ameliyat esnasında çok küçük kesiler açıldığı için hastada ağrı şikayeti meydana gelmez. Kapalı rahim ameliyatının hastalara en büyük avantajı ise, ameliyattan çok kısa bir süre sonra normal yaşantısına hemen dönmesidir. 
]]>
Rahim Akıntısı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-akintisi.html Thu, 18 Oct 2018 14:11:30 +0000 Rahim akıntısı hakkında bilmek istediğiniz çok şey var. Bunları gerek çevreden bilinenler gerekse kadın doğum uzmanlarının bizlere aktarmış olduğu önemli bilgilerdir. Rahim Akıntısı, bayanlarda adet gününün Rahim akıntısı hakkında bilmek istediğiniz çok şey var. Bunları gerek çevreden bilinenler gerekse kadın doğum uzmanlarının bizlere aktarmış olduğu önemli bilgilerdir. Rahim Akıntısı, bayanlarda adet gününün başlangıcından başlayıp 14 gün saydığımız da denk gelen güne yumurtlama denir. Yumurtlama bayanlarda çocuk yapma dönemidir. Bu dönemde yumurtaların çatlaması ile rahimden gelen kokulu ya da kokusuz beyaz renkte yapışkan akıntıya rahim akıntısı denir. Bu her bayanda farklılık gösterebilir. 

Rahim akıntısı nedenleri nelerdir
 • Rahimde iltihaplanması sonucunda rahim akıntıları olabilir.
 • Hamilelik öncesi bayanlarda hamileliğin belirtisi olarak yine rahim akıntısı olabilir.
 • Ya da bayanlarda rahim ağzı kanseri öncesi hastalığın belirsiz olarak ta rahim akıntıları olabilir ama bu hastalığın belirti normal diğer yumurtlama gününün akıntısına göre kötü bir kokusu vardır.
 • Çiftler cinsel ilişkiye girmeden öncede tahrişi önlemek maksatlı bayanda rahim akıntıları görülebilir.
 • Hamile bayanların doğum haftalarına yakında yine rahim akıntıları meydana gelir.    
Her rahim akıntısını kötüye yorumlamak olmaz  ya da hamilelik belirtisi gibi sevinmek bizi üzer. Hamilelik belirtisi rahim akıntısı ufak kanla karışık iç çamaşırın da leke bırakacak şekilde görülür. Bu rahim içinde döllenmenin olduğu bebeğin rahme yerleşme sürecinde olur. Bu süreçte ufak kanla karışık lekeler oluşturacak şekilde rahim akıntıları olur. Hastalık olma durumlarında ise rahim akıntıları hafif sarımsı bir renkte ve rahatsız edici bir koku ile akmaktadır. Böylesi bir durumda paniğe kapılmadan en kısa sürede güvenilir bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda var.  

Rahim Akıntısı Rahatsızlık Veriyorsa Ne Yapmalı
 • Rahim akıntıları beni rahatsız ediyor vajina üzerinde ıslaklık yaratıyor ve bundan hoşlanmıyorum diyorsanız genital bölgenin tahriş olmasının önüne geçmek için pamuk bez parçaları ya da alerji yaratmayacak kaliteli petler kullanabilirsiniz. Haddinden fazla rahim akıntısı yaşıyorsanız ve ıslaklık aşırı yaratıyorsa mutlaka pudra kullanın. Hem mikropları öldürmede hem de genital bölgede ferahlık yaratmada önemli rol oynar. 
 • Rahim akıntıları her bayanda görülen normal bir durumdur. Yazmış olduğumuz kriterlerin dışında şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka kadın doğum uzmanı ile görüşün. Unutmayın rahim akıntıları kötüye yorumlanacak bir şey değildir. Yazımıza son vermeden şunu son bir kez daha hatırlatalım rahim akıntısı size müjdeli bir haberin yani gebeliğin habercisi de olabilir.
]]>
Rahim Ağzı Enfeksiyonu https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-enfeksiyonu.html Thu, 18 Oct 2018 20:21:58 +0000 Rahim ağzı enfeksiyonu: Tıp dilinde servisit olarak adlandırılan bu durum rahim ağzında yer alan dokunun bir takım nedenlerden dolayı inflamasyona uğraması durumudur. Birçok kadında ortaya çıkabilen rahim ağzı enfeksiyonu bir Rahim ağzı enfeksiyonu: Tıp dilinde servisit olarak adlandırılan bu durum rahim ağzında yer alan dokunun bir takım nedenlerden dolayı inflamasyona uğraması durumudur. Birçok kadında ortaya çıkabilen rahim ağzı enfeksiyonu birtakım bakterilerden kaynaklanır ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde bazı kadınlarda ilerleyerek daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bazı kadınlar tarafından önemsenmeyen bu durum zaman içerisinde rahmin alınması gibi kötü bir sonuç doğurabileceği için rahim ağzı enfeksiyonu belirtileri hissedildiği anda jinokoloğa muayene olmakta fayda vardır.

Rahim ağzı enfeksiyonu belirtileri, 

Bu rahatsızlık bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeden ilerleyebileceği gibi bazı kadınlarda ise bazı belirtiler ile ortaya çıkabilir.Bu nedenle kadınlarda pop semaer testinin yapılması büyük bir önem taşır. Rahim ağzı enfeksiyonu durumunda birçok kadında vajinal akıntı problemi ortaya çıkar ve bu enfeksiyonlar oldukça kötü bir kokuya neden olabilir. Kahverengi ya da sarı renkte olabilen bu vajinal akıntı bazen irin tarzında olarak kişinin sık sık iç çamaşırı değiştirmesine neden olabilir. Bununla beraber rahim ağzı enfeksiyonu durumundan kişi sık sık idrara çıkar ve idrarda yanma hissi duyabilir. Vajinal kaşıntı, cinsel beraberlik sırasında ağrı hissedilmesi, adet döneminde haricinde cinsel ilişki esnasında kanama, enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılması durumunda yüksek ateş ile beraber halsizlik de rahim ağzı enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir. 

Rahim ağzı enfeksiyonu nedenleri, 

Bu rahatsızlığın altında birçok neden bulunmaktadır. Ancak rahim ağzı enfeksiyonu en çok da cinsel ilişki esnasında bakteri ve virüslerin enfeksiyona sebep olmasından kaynaklanır. Bu nedenle korunmasız ilişki rahim ağzı enfeksiyonuna neden olan bir etken olabilir. Bununla beraber kullanılan bazı sperm öldürücü kremler kullanılan prezerfatifin maddesine karşı alerji gibi durumlarda rahim ağzı enfeksiyonuna yol açabilir. Aynı zamanında genital bölgeye uygulanan temizleme jelleri, kullanılan tamponlar, birtakım kozmetik ürünler, doğum kontrolü için yapılacak spiral ve diyafram gibi yöntemler esnasında rahim ağzının tahriş olması rahim ağzı enfeksiyonuna yol açabilir. Ayrıca hijyene önem verilmemesi, hormon bozukluğu ve kanser gibi durumlarda rahim ağzı enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir. 

Rahim ağzı enfeksiyonu tedavisi, 

Bu rahatsızlık genellikle  antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak hormon bozukluğundan kaynaklanan rahim ağzı enfeksiyonu durumunda östrojen ve progesteron hormonu terapileri uygulanırken, alerjiden kaynaklanan durumlarda ise alerjiye sebep olan etken belirlenerek bu durumdan uzak durulması ile rahim ağzı enfeksiyonu tedavi edilir. Bu tedavilerin yanı sıra enfeksiyonun ciddi boyutta olduğu durumlarda dondurma ve yakma ameliyatı ile beraber lazer uygulamaları da tedavi yöntemleri arasındadır.
]]>
Rahim Ağzı Yarası https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi.html Fri, 19 Oct 2018 07:45:11 +0000 Rahim Ağzı Yarası, Bu belirtiniz diğer adı servikal erezyon olarak tanımlanır. Rahim ağzı iki ayrı bölümü oluşturmaktadır. Birincisi rahim iç kısmı ikincisi ise rahim dış kısmıdır. Dış rahim bölümü rahmin normal yap Rahim Ağzı Yarası, Bu belirtiniz diğer adı servikal erezyon olarak tanımlanır. Rahim ağzı iki ayrı bölümü oluşturmaktadır. Birincisi rahim iç kısmı ikincisi ise rahim dış kısmıdır. Dış rahim bölümü rahmin normal yapısını oluşturmaktadır. İç rahim kısmı ise rahim devamı olmaktadır. Vajina ole rahim kısmının birleştiği bölgeye rahim iç bölgesi denilir. Vajina deri rengi pembemsi bir yapıdadır. Vajinadan rahim bölgesine doğru kırmızımsı bir renk tonu alır. İşte bu durumda rahim ağzı yarası oluşumuyla rahim dış kısmı pembe iken kırmızı renge dönüşü rahim ağzı yarası ilk belirtisidir. Rahim ağzı yarası çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Fakat bayanların gece kalma riskine karşı kullanmış oldukları doğum kontrol hapları rahim ağzı yaraları meydana getirmektedir. Rahim ağzı yarası doğum yapmış olan bayanlarda rahim bölgesinde hücre değişiklikleri yaşandığından dolayı görülebilir. 

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri Nasıl Olur

Rahim ağzı yaraları genel olarak belirti oluşturmamaktadır. Yapılan kontrollerde şans eseri belirir. Bunun dışında belirtisi bayanın rahim dış kısmında oluşan enfeksiyona karşı kabarcıkların oluşmasıyla kendini gösterir. Bayanlarda rahim akıntısıyla birlikte bu akıntının kokulu olması ve süreklilik göstermesiyle rahim ağzı yarası olduğu saptanmaktadır. Bu akıntı sıvı, akışkan ve açık renklidir. Bu şekilde kendini gösterir. 

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi 

Rahim ağzı yarası tedavisi genel olarak spekulüm denilen bir cihazla rahim kontrol edilerek yapılmaktadır. Bayanlar sürekli olarak yaptırdıkları genel kontrolde doktor tarafından bu cihazın rahim iç kısmına yerleştirilmesiyle belirtileri görülür. Rahim iç kısmında kızarma varsa eğer rahim yarası var demektir.  Bu şekilde bir belirti olduğunda rahim kanseri riskine karşı tarama yapılmalıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra teşhis koyulur. Eğer rahim ağzı yarası varsa yakma yöntemi uygulanarak buyana yok edilir. Bu yöntemde kullanılan alet hastaya herhangi bir acı oluşturmaz. Tedavi kısa sürmektedir. Elektrik ışınları rahim kısmına verilir ve yaklaşık 10 dakika da bu işlem son bulur. Hastaya uyuşturucu anestezi uygulaması yapılmaz. Bunun yanı sıra lazer tedavisi  rahim ağzı yarası dondurma işlemleri de uygun görülmektedir. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen ilk olarak ettiğim rahim ağzı yarası yakma yöntemidir. 
]]>
Rahim Kanseri Evreleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kanseri-evreleri.html Fri, 19 Oct 2018 11:29:21 +0000 Rahim Kanseri Evreleri, Rahim kanseri kadınların karşılaşabileceği en kotu hastalıklar arasında yerini almaktadır. Bu hastalık günümüzde henüz tedavi edilemeyip rahmin tamamen alınması durumunda kişi sağlıklı şekilde yaşa Rahim Kanseri Evreleri, Rahim kanseri kadınların karşılaşabileceği en kotu hastalıklar arasında yerini almaktadır. Bu hastalık günümüzde henüz tedavi edilemeyip rahmin tamamen alınması durumunda kişi sağlıklı şekilde yaşamına devam ettirilir. Rahim kişilerde düzenli olarak adet kanamasının gerçekleşmesinde, hamile kalınmasında ve birçok hastalığın vücuttan atılmasında oldukça faydalı bir organ türü olmaktadır. Ancak görülen rahim kanseri nedeni ile alınan rahim sonrası kişi adet olamaz, hamile kalamaz ve yavaş yavaş vücut hastalık üretmeye başlar. Ancak rahim kanserinin erken teşhisi yapıldığı zaman önlem alınarak ilerlemesi durdurulur. 

Rahim kanseri evreleri farklı şekillerde gözlemlenmektedir. Bu evrelerin tedavileri farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Bazen uzman doktorlar rahim kanseri evrelerini belirtiler ile çözebilir. Bu nedenle bayanların normalin dışında gözlemlemiş olduğu durumlarda ilk yapmaları gereken uzman bir doktora görünülmesidir. Rahim kanseri evreleri günümüzde dört ana gruba ayrılmaktadır. Bu evreler şu şekilde ilerlemektedir.
 • Rahim kanseri evresi 1: Rahim kanserinin başlangıcı olan bu evrede hastalıklı olan doku rahim içine girmiştir. Ayrıca bu evrede tümör gelişimi dikkat çekmektedir. Ayrıca bu evrenin sonuna gelinmiş ise tümör oldukça gelişmiş olur. İlk evrede tespit edilen bu hastalık oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. İlk olarak tümörlü olan dokuya ilaç verilerek yani kemoterapi uygulanarak giderilmesi sağlanır ancak başarılı olunmaz ise rahim alınarak bu hastalıktan kurtulmuş olunur.
 • Rahim kanseri evresi 2: İlk evrede gelişen tümör iyice büyüyerek rahim ağzına kadar gelmiş olur. Ancak hala tümör rahmin içerisinde olup dışarı çıkmamıştır. Doktorlar bu evrede de yine kanseri teşhis ederse tedaviler uygulayarak kurtulması sağlanabilir.
 • Rahim kanseri evresi 3: Bu evrede kanserli olan hücre iyice yol kat etmiş olur ve bulunduğu bölgeyi neredeyse tamamen kaplamaya çaba göstermiştir. Ayrıca oluşan ve sürekli ilerleyen tümör neredeyse yerleşmiş ve tüm rahmi kaplamış olarak teşhis edilir. Bu evrede de yine erken teşhis edildiği zaman tedavisi uygulanabilmektedir ancak diğer evreler gibi daha erken teşhis edilmediği için tekrarlama riski oldukça yüksektir. Ancak bu evrede yapılabilecek tek işlem ameliyat edilerek kanserli olan doku vücuttan alınır.
 • Rahim kanseri evresi 4: Bu evredeki teşhis edilen tümör ilerleyerek neredeyse diğer organlara kadar kavuşmuş olarak gözlemlenir. Kısaca bu tümör karında oluşan organları bile kaplamıştır. Bu evre rahim kanserinde oluşan son evre olmaktadır. Bundan dolayı da tedavisi zor olmaktadır. Kişiler bu evrede oldukça geç kalmıştır. Ancak kurtulma riski yüzde elli seviyelere inmiş durumdadır.
]]>
Rahim Ağzı Yarası Bitkisel Tedavi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi-bitkisel-tedavi.html Fri, 19 Oct 2018 23:14:48 +0000 Rahim Ağzı Yarası Bitkisel Tedavi, Rahim ağzı yaraları bayanların sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Bu rahatsızlık genel olarak rahim dış kısmında belirti gösterir. Rahim ağzı normal rengi açık pembemsi bir renkte Rahim Ağzı Yarası Bitkisel Tedavi, Rahim ağzı yaraları bayanların sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Bu rahatsızlık genel olarak rahim dış kısmında belirti gösterir. Rahim ağzı normal rengi açık pembemsi bir renktedir fakat rahim ağzı yarası olduğunda rahim ağzı kırmızımsı renge dönüşmektedir. Rahim ağzı yarası genel olarak oluşum nedeni rastlantı şeklindedir. Bayanların rutin kontroller sonucunda öğrendiği bir durumdur. Enfeksiyonel nedenlerden dolayı rahim iç yada dış kısmının virüslere bağlı olarak yara oluşturması saptanmaktadır. Rahim ağzı yarası çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler ışın tedavisi ile rahim ağzı yarası yakma, lazer yöntemi ve rahim ağzı yarası yakma şeklinde tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doğal olarak ise rahim ağzı yarası bitkisel tedavi yapılmaktadır. 

Rahim Ağzı Yarası Bitkisel Tedavi Yöntemleri:
 • Rahim ağzı yarası için kudret narı: Kudret narı rahim ağzı yarası tedavisinde oldukça faydalıdır. Bu bitki bir kaba koyularak merhem kıvamı alana kadar güneş alan bir yerde bekletilir. Daha sonra bu aşama tamamlanınca içerisine bir miktar zeytin yağı ilave edilir ve merhem şekline gelen kudret narı rahim ağzına sürülür. Bu işlem günde 2 kere uygulanır. Rahim ağzı yarası belli bir süre sonra geçecektir. Bu uygulamanın yapılması için rahim bölgesinin temiz olması gerekir. Bu sayede olası enfeksiyon riski en aza indirilir ve merhemin etkisi daha fazla olur.
 • Rahim ağzı yarası için kekik yağı: Doğal olarak toplanan kekik bitkisinden elde edilen bu yağ rahim ağzı yaralarını önlemede oldukça etkilidir. Rahim ağzı yaralarına uygulanırken bir pamuk yada temiz bir bez kullanarak birkaç damla kekik yağını beze damlatıp rahim ağzında bekletildiğinde etkisini gösterecektir. Bu yöntemde de aynı şekilde rahim bölgesinin temiz olması gerekir. Günde 2 kere uygulanır ve aralıksız 1 ay uygulama yapılarak rahim ağzı yarası giderilir.
Rahim ağzı yarası bitkisel tedavi en sağlıklı yöntemdir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli husus rahim bölgesinin sürekli temiz olması ve bu şekilde doğal uygulamalar yapılmasıdır. Aksi taktirde rahim bölgesine uygulanan bitkisel yöntemler rahim ağzı yaralarını gidermeyecektir. Rahim ağzı yaraları oluşmasını istemiyorsanız rahim bölgesini sürekli temiz tutarak hijyene dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra cinsel ilişki yaşayacağınız kişinin temiz olması ve korunarak ilişki sağlamanız gerekir. Bu şekilde rahim ağzı yarası oluşmaz.
]]>
Rahim Düşmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-dusmesi.html Sat, 20 Oct 2018 08:00:23 +0000 Rahim Düşmesi, Kadınların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Vücut için oldukça önemli bir organ olan rahim herhangi bir hastalığa, düşmeye, sarkmaya uğradığı zaman vücut büyük derecede etkilemekte Rahim Düşmesi, Kadınların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Vücut için oldukça önemli bir organ olan rahim herhangi bir hastalığa, düşmeye, sarkmaya uğradığı zaman vücut büyük derecede etkilemektedir. Özellikle cinsel hayatı olumsuz yönden etkileyen rahim düşmesi ağrılı ve sancılı günlerin geçirilmesine neden olur. Bu durum genellikle 35 yaş üzeri bayanlarda sık rastlanmaya başlamıştır. Rahim düşmesi en çokta fazla doğumdan, oldukça ağır kaldırılmasından ve genetik yapıdan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu durumun tedavisi gelişmiş olan yöntemler ile mümkün olmaktadır. Ancak rahim düşmesi erken teşhis edildiği zaman tekrarı yaşanmadan önlenebilir. Geç kalınan rahim düşmesi durumunda tedavi uygulanır ancak tekrarlama oranı yüksek olur. 

Rahim düşmesi günümüzde 100 kadından 5'inde rastlanılır hale gelmiştir. Bu durum rahimi tutmakta olan kordonların zayıflaması ile meydana gelerek rahimin vajinaya düşmesi ile gözlemlenir. Ancak bu durum eskiden daha fazla karşılaşılırken günümüzde sayısı düşmektedir. Bunun nedeni ise çocuk sayısının azalmasından kaynaklanmaktadır. 

Rahim düşmesi nasıl teşhis edilir

Rahim düşmesi en çok yaşı ilerleyen bayanlarda gözlemlenmektedir. Fazla doğum yapan kişilerde oldukça çok rastlanan bu rahatsızlık doğum yapmamış hatta hamile kalmamış kişilerde de gözlemlenebilir. Genellikle rahim düşmesi birde anne adaylarının uzun süren ve zor geçen doğumlarından meydana gelmektedir. İki yada üç gün doğurmak için çaba sarf eden kadının rahmi yenik düşerek ileride rahim düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra oldukça kilolu ve iri bir bebek doğurulması da bu duruma neden olur. Doğum esnasında bakım makinesi kullanılması ve rahmin bebek çıkarken yırtılması en büyük nedenlerden birisidir. Genellikle kişiler kendilerini çok iyi gözlemledikleri zaman kolaylıkla bu durumu teşhis edebilmektedir. Örneğin bayanlar temizlik sırasında, yol yürürken, bir ağırlık kıldırırken ve lavaboya çıkarken kendisinden bir şey düşecekmiş gibi hissederse uzman bir doktora giderek kontrol olunmalıdır. Çünkü bu durum ilerlediği takdirde rahim neredeyse dışarıdan gözlemlenebilir. Ayrıca oldukça çok idrara çıkılması ve idrarı tutamama durumu da rahim düşmesi belirtileri arasında yer alır. Doktorlar bu durumu film çekerek yada ultrason cihazı ile teşhis edebilmektedir.

Rahim düşmesi tedavisi 

Rahim düşmesi tedavisi günümüzde ameliyatlar ile yapılmaktadır. Ancak ameliyat yapılmadan önce uzman bir doktor bulunması hasta için oldukça önemlidir. Ameliyat sırasında zayıflayan kaslar sıklaştırılarak rahmin yerinde kalması sağlanır. Ancak düzgün yapılamaz ise bu durum tekrarlanabilir. Fakat yaşı 65-70 olan kadınlarda bu işleme gerek duyulmayıp rahim alınabilmektedir. 
]]>
Rahim Çeşitleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-cesitleri.html Sat, 20 Oct 2018 17:22:24 +0000 Rahim Çeşitleri, Karın boşluğunun hemen altında ve idrar kesesinin altında yer alır ve portakal büyüklüğünde olan ve kasla kaplı bir organdır. Esnek bir organdır gebelik döneminde fazla büyür ve hamilelik sonrasında tekrar Rahim Çeşitleri, Karın boşluğunun hemen altında ve idrar kesesinin altında yer alır ve portakal büyüklüğünde olan ve kasla kaplı bir organdır. Esnek bir organdır gebelik döneminde fazla büyür ve hamilelik sonrasında tekrar eski halini alır. Kılcal damarlarla kaplıdır ve bu sayede de bir embriyonun tutunup dış etmenlerden korunmasında önemli bir rol oynar. Rahim denen organın asıl görevi ise gebelik döneminde fetusun yaşayabileceği ve gelişimini tamamlayabileceği koşulları oluşturmaktır. Rahimin iç tabakası her ay hormonların katkısıyla gebeliğe uygun hale getirilir ancak gebelik oluşmaması durumunda ise adet yolu ile kendini dışarıya atar. Rahimin alt kısımdaki dar kısmına serviks denir. Görünmeyen üst kısımda ise 10 cm kalınlığında uzanan tüpler vardır. Bu tüplerin görevi ise yumurtalıkların çevresini sararak her ay yenilenen yumurtaları yumurtalıklara iletmektir. Bunun yanında spermlerin döllenme sürecide tüplerde oluşur.

Rahim Çeşitleri

Aslında rahimin çeşidi yoktur ancak kısırlık için doktora başvuran bayanların rahim kısmında bazı anomaliler bulunur. Amerikan fertlite Cemiyetinin açıklamasına göre 7 çeşit anomali rahim vardır.
 • Hipoplazi (Rahim küçüklüğü veya yokluğu): Rahim ağzı ya da rahimin  üstünün az gelişmiş ya da tamamen yok olması durumudur. Bu bireylerin dıştan görünümü normaldir çünkü yumurtalıklar normal görevlerini yaparlar. Ancak bebeği barındıracak kese olmadığı için hamilelik söz konusu olamaz.
 • Unikornuat Uterus (Tek Boynuzlu Rahim): Kanallardan birini gelişmemesi durumudur. Bu durumun anlaşılması ise erken doğum, düşük,dış gebelikle anlaşılır.
 • Uterus didelfis (İki Başlı Rahim): İki kanal birleşemez ve bunun sonuncunda iki tüp iki rahim oluşur. Bu türlerde ise gebelikten çok düşük ve erken doğum problemleri oluşur.
 • Bikornuat uterus (Çentikli Rahim): İki kanal yarı birleşir ve hamilelik sonuçları normale yakındır ancak düşük ve erken doğum görülür ise ameliyat ile düzeltilmelidir.
 • Septat Uterus (Perdeli Rahim): Kanallar birleşirken ortadaki bölümün erimemesi durumudur.
 • Arkuat Uterus (Çengel rahim): Tek bir rahim ve tek bir rahim içi bulunur.
 • İlaç kullanımına bağlı anamoliler: Bu dönemlerde alınan ilaçlar bazı anomalilere yol açar ve günü dolmadan doğumlara neden olur.
]]>
Rahim Sarkması Ameliyatı Riskleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-sarkmasi-ameliyati-riskleri.html Sat, 20 Oct 2018 18:50:08 +0000 Rahim sarkması ameliyatı riskleri, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle rahimde bulunan sarkmanın başka tedavi yöntemleriyle giderilmemesi halinde ameliyat uygulanması ile tedavi gerçekleştirilir. Bu sür Rahim sarkması ameliyatı riskleri, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle rahimde bulunan sarkmanın başka tedavi yöntemleriyle giderilmemesi halinde ameliyat uygulanması ile tedavi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde hastanın yaşının ilerlemesi, hastalığın durumu, hastanın genel sağlığı ve hastanın bundan sonraki süreçte çocuk sahibi olma isteğine göre rahim sarkması ameliyatının tedavisi gerçekleştirilir. Özellikle bundan sonraki yaşamında çocuk sahibi olmak isteyen annelerin aile bireyleri tamamlanmış ise rahim sarkması durumunun tedavi edilmesinde cerrahi yöntem uygulanır. Böylece sarkmanın giderilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde rahim vajinadan çıkartılarak vajina duvarı içerisinde bulunan bölümün içerisindeki fazlalıkları alınır. Böylece vajina daraltılır. Hasta bundan sonraki süreçte gebe kalsa bile doğum sezeryan ile uygulanır. Her ameliyatı olabilecek riskler kadar bu ameliyat içerisinde de bazı risklerin olduğu unutulmamalıdır. Rahim sarkması ameliyatı riskleri içerisinde işlem esnasında oluşabilecek komplikasyonlar ile birlikte rahim bölümünün zarar görmesi, vajina duvarında oluşan hasarlara sebebiyet verebilir.

Rahim sarkması ameliyatı riskleri nelerdir

Ameliyat işleminden önce jinekolojik muayene ile hastanın takibi yapılır. Her yaşta uygulaması bulunan işlemin hastada başka hastalıklar varsa hastaya narkoz verilmesi sakınca yaratabilir. Bu sebepten dolayı risk içerir. Sarkma ameliyat dışında içeri çekilme yöntemiyle plastik sabitleyici ile tedavi edilir. Rahim sarkması ameliyatı riskleri içerisinde uygulanan işlemlerde Laparoskopi yöntemi kullanılır. Bu işlemle birlikte hastalığın tekrar etmesi önlenir. Robot yardımıyla yapılan Laparoskopi yöntemi diğer cerrahi tedavi sürelerine göre daha uzun süre devam eder. Ama kesin tedavi sağlar.

Bazı durumlarda karın bölgesinden gerekli Rahim bölgesi ameliyatı uygulaması yapılır. Yapılan bu ameliyatla birlikte rahim sarkması tekrar edebilir. Bu sebepten dolayı rahim sarkması ameliyatı riskleri içerisinde bulunur. Bu süreç içerisinde vajinanın arka duvarında bulunan dokuların fazlalığının alınmasıyla vajinal bölgede daraltma meydana getirilir. Bazı süreçlerde hastanın korkusundan dolayı Epidural yöntemi kullanılarak gerekli tedavi yapılabilir. Spinal anestezi işlemi uygulanarak rahimde bulunan sarkıklığa göre idrar torbasının kaldırılması ile işlem gerçekleştirilir. Vajina bölümünde işlem gerçekleştirilirken uzman hekimin yapacağı hata bayanın bir haha gebe kalmasını engelleyebilir. Bu nedenle gerekli araştırma yapılarak uzman hekimler tarafından işlemin yapılması gerekir.
]]>
Rahim Kalınlaşması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kalinlasmasi.html Sun, 21 Oct 2018 18:20:00 +0000 Rahim kalınlaşması:  Kaslardan meydana gelmiş olan rahim duvarında yer alan hücrelerin fazla büyümesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Endometrial hiperplazi olarak adlandırılan bu durum birçok kişi tarafından endişeye yarata Rahim kalınlaşması:  Kaslardan meydana gelmiş olan rahim duvarında yer alan hücrelerin fazla büyümesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Endometrial hiperplazi olarak adlandırılan bu durum birçok kişi tarafından endişeye yaratan bir durumdur. Çünkü rahim kalınlaşması aynı zamanda tedavi edilmediği takdirde kanser hastalığı açısından bir risk faktörü oluşturur. 

Rahim kalınlaşması belirtileri, 

Kişide ilk olarak adet kanamasında görülen anormallikler ile kendini belli eden rahim kalınlaşması durumunda adet kanamaları oldukça yoğun ve olur ve kanamanın süresi oldukça uzundur. Bununla beraber oldukça kısa süren adet arasında aynı zamanda kanamalar ya da kahverengi lekelenmeler ortaya çıkabilir. Rahim duvarı kalınlaşması probleminde kişi menopozda olsa dahi kanama görülebilir. Ayrıca aşırı terleme, kalbin hızlı atması ve ateş basması rahim kalınlaşması belirtileri olabilir. Cinsel birleşme esnasında ağrı hissedilmesi, vajinanın hassaslaşması, vajina kuruluğu ile beraber aynı zamanda aşırı kıllanma problemi rahim kalınlaşması durumunda ortaya çıkacak olan belirtiler arasında sayılabilir.

Rahim kalınlaşması nedenleri, 

Hamileliğe vücudun hazırlanması için salgılanan östrojen hormonu rahim duvarının kalınlaşmasını sağlar bu duruma etki olarak da belirli bir zamandan sonra üretilen progesteron hormonundan dolayı östrojen hormonunun etkisinin azalması sonucu hormon dengesi bozulur ve bu durumda rahim kalınlaşması ortaya çıkar. Aynı zamanda kadınlarda görülen menopoz durumda yumurta üretiminin sona ermesi durumunda progesteron hormonu üretilmez. Östrojen hormonunun da ise büyük bir oranda azalma görülür. Bu durum da rahim kalınlaşmasına yol açar. Bununla beraber progesteron ve östrojen tedavileri görülmesi de rahim kalınlaşmasına yol açan etkenler arasında sayılabilir. Bu durum en çok da menopozdan sonra östrojen oranının artırılması amacıyla uygulanacak tedavilerde yaygın olarak görülür. Ayrıca diyabet, tiroid problemleri, safra kesesi rahatsızlıkları, polikistik over sendromu gibi hastalıklardan kaynaklanan hormon bozuklukları rahim kalınlaşması nedenleri arasında sayılabilir. Aşırı kilo ile beraber aşırı sigara tüketimi, yaşın ilerlemesi, hiç hamile olmamak, ilk adetin görüldüğü yaşın küçük olması, uzun zamandır menopozda olmak ya da ailede kolon, yumurtalık ya da rahim kanseri olan birinin olması gibi durumlarda rahim kalınlaşması açısından risk faktörüdür.

Rahim kalınlaşması tedavisi, 

Birçok rahim kalınlaşması durumunda dilatasyon ve küretaj olarak adlandırılan ufak cerrahi işlemler ile rahim ağzı genişletilecek rahimin fazla olan dokuları birtakım aletlerle alınır. Bununla beraber rahim kalınlaşmasında hastalara progestin sentetik hormon ilacı  reçete edilir. İlaç formunda, rahim içine ya da vajinaya krem olarak ya da şırınga şeklinde uygulanan bu ilaç rahim kalınlaşması tedavisinde oldukça işe yarar. Rahim kalınlaşması durumunda bazı durumlar söz konusu olduğu zaman kanser riski daha da artar ve bu durumda rahim alma ameliyatı da yapılabilir.
]]>
Rahim Ameliyatı Riskleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ameliyati-riskleri.html Mon, 22 Oct 2018 00:11:08 +0000 Rahim ameliyatı riskleri, histerektomi(rahimin tamamının çıkarılması) sonrası oluşabilecek komplikasyonlardır. Histerektomi ile jinekolojik sıkıntıların çoğu giderilir fakat her cerrahi işlem sırasında ve sonrasında riskler Rahim ameliyatı riskleri, histerektomi(rahimin tamamının çıkarılması) sonrası oluşabilecek komplikasyonlardır. Histerektomi ile jinekolojik sıkıntıların çoğu giderilir fakat her cerrahi işlem sırasında ve sonrasında riskler vardır. Rahim ameliyatı sırasında ve sonrasında oluşabilecek riskler şunlardır:
 • Enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Ameliyat esnasında veya ameliyat sonrasında kanamalar görülebilir.
 • Toplardamarlarda veya akciğerlerde pıhtı gelişimi görülebilir ya da buralara pıhtı atabilir. Buna venöz tromboz veya tromboemboli denilir.
 • Ameliyat sırasında komşu organlarda(bağırsaklarda,idrar torbasında vb.) yaralanmalar olabilir.
 • Anesteziye bağlı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Solunum problemleri, sinir zedelenmeleri, ilaç reaksiyonları, beyin hasarı, mortalite(ölüm) anesteziye bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdendir.
 • Ameliyat sonrasında bağırsaklarda tembellik görülebilir.
 • Kişide ateş görülebilir.
 • Kişide baş dönmesi görülebilir.
 • Kişinin ağrıları olabilir.
 • Kişide kabızlık problemi ortaya çıkabilir.
 • Kişide gece terlemeleri görülebilir.
 • Akciğerlerde atelektazi(akciğerlerde havalanma azlığı) görülebilir.
 • Kişide alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
 • Ameliyattan sonra uzun dönemde ameliyat yerinde sertleşme(skar-keloid), fıtık gelişimi gibi problemler görülebilir.
Rahim ameliyatı risklerinin ortaya çıkmasını engellemek için ameliyat öncesinde kişinin değerlendirilmesi doğru ve kapsamlı bir şekilde yapılmalı, oluşabilecek riskler öngörülmeli ve bu risklerin önüne geçilmeye çalışılmalıdır. 
]]>
Rahim Büyümesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-buyumesi.html Mon, 22 Oct 2018 01:31:11 +0000 Rahim Büyümesi, Bayanların hemen hemen hiçbiri doktora görünmeden rahim büyümesi olduğu anlayamamaktadır. Sadece kişilerde çok az şekilde mideye baskı uygulandığı zaman algılar yada karında çok az şekilde şişlik gözleml Rahim Büyümesi, Bayanların hemen hemen hiçbiri doktora görünmeden rahim büyümesi olduğu anlayamamaktadır. Sadece kişilerde çok az şekilde mideye baskı uygulandığı zaman algılar yada karında çok az şekilde şişlik gözlemlenebilir. Fakat yinede çoğu kişi herhangi bir kontrolden geçmeden rahim büyümesi olduğunu anlayamamaktadır. Rahim büyümesi genellikle korkutucu bir durum olmamaktadır. Çoğu kişi rahim büyümesini rahim kanserine bağlar ancak rahim büyümesi ile rahim kanserinin hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Genellikle bu durumun yaşanması hamilelik ve menopoz durumdan kaynaklanmaktadır. Normal olan bir rahim bir patates kadar olmaktadır. Ancak rahim büyümesi durumunda boyut artarak etrafında bulunan dokulara baskı uygulayabilir.

Rahim büyümesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir

Rahim büyümesi belirtileri günümüzde doktorların vermiş olduğu bilgilere göre idrarın tutulamaması, aşırı derecede migren ve baş ağrısı yaşanması, kasıklarda şiddetli ağrı oluşması, alt karında ağrı yaşanması, sindirim sistemi bozuklukları, büyük abdeste çıkamama, belde aşırı derece ağrı, cinsel birleşmede meydana gelen ağrı yüzünden isteksizlik, şiddetli derecede adet yaşanması, hamile kalamama, düzensiz adet görme ve leğen kemiğinde ağrı ile belirlenir. Ancak bunların çoğu hastalıklar yüzünden oluşan rahim büyümesi olarak meydana gelir. Hamilelik sonrasında yaşanan rahim büyümesi de belirtilerin bazıları ile gözlemlenir. Rahim büyümesinin normal görülen nedenleri arasında ise hamilelik ilk sırada yerini almaktadır. Çünkü hamilelikte değişiklik gösteren hormonlar bebeğin büyümesini sağladığı şekilde rahimin büyümesini de sağlamaktadır. Kısaca hamilelik öncesindeki elma kadar olan rahim hamilelik döneminde karpuz kadar olmaktadır. Daha sonra düzenli şekilde regl yaşanması durumunda rahim büyümesi nedenler arasında yerini almaktadır. Kanama gerçekleştiği zaman rahimin iç duvarı kanama ile dışarı atılır daha sonra regl bittiğinde ise hamileliğe hazırlanan rahimde büyüme meydana gelir. Son olarak normal bakılan rahim büyümesi nedenleri arasında menopoz yerini almaktadır. Menopoza hazırlanan kişilerdeki hormon değişikliği nedeni ile rahim büyümesi gözlemlenir.

Bu durumun tedavisi ise oldukça kolay ve mümkün olmaktadır. Genellikle tıbbi tedaviden korkan kişiler evde doğal yöntemler uygulayarak rahim büyümesini tedavi edebilmektedir. Örneğin keten tohumu içerisinde omega 3 bulundurduğundan dolayı rahimdeki iltihapların giderilmesini sağlar ve rahimdeki iyi huylu olan büyümelerin küçülmesine yardımcı olur. Daha sonra soya kullanımı kişilerin vücudundaki östrojeni azaltarak rahim büyümesine engel olur.
]]>
Kadın Rahmi https://www.rahimhastaliklari.com/kadin-rahmi.html Mon, 22 Oct 2018 07:59:36 +0000 Kadın rahmi, Çok güçlü bir yapıya sahip olan bu organ üç kısımdan oluşur, endometrium, miyometrium, perimetrium. Aynı zamanda pek çok kas bulundurur. Bu da yapısına güç ve elastikiyet gibi özellikler katar. İnsan vücudunda Kadın rahmi, Çok güçlü bir yapıya sahip olan bu organ üç kısımdan oluşur, endometrium, miyometrium, perimetrium. Aynı zamanda pek çok kas bulundurur. Bu da yapısına güç ve elastikiyet gibi özellikler katar. İnsan vücudunda en güçlü kasa sahip organ, rahimdir. Ayrıca kadın rahmi oldukça esnek bir yapıdadır. Bunun en güzel ispatı da hamilelik sürecinde gözlemlenir. Rahim hamileliğin başlangıcında bir ayva kadarken, sonuna doğru büyük bir top kadar olmaktadır. Bu sayede hem bebek hem de anne sağlıklı bir gebelik sürecinden geçmektedir. 

Kadın rahminin en önemli özelliği ise vücudu yenilemeye yardımcıdır. Kadın vücudu en gelişmiş canlı organizmasıdır. Bunun sebeplerinden biri de rahim organıdır. Çünkü rahim her ay kendini yeniler ve kadına yenilenmiş bir üriner sistem sağlar. Bu sayede vücut kirli kanın atılmasının verdiği yenilenmeyi tüm bedene yansıtır.  Bu dönemde kadının hormonal değişikliklerden ötürü bazı psişik durumları olabilmektedir. Fakat bunun tamamen menstrual döngüden kaynaklandığı bilinmeli ve ona göre karşılanmalıdır. 

Kadın rahmi aynı zamanda cinsel tatminin de yaşandığı bir organdır. Orgazm vajinada başlayıp dalgalar halinde rahme yayılan bir olaydır. Bu sayede rahim spermin geldiğini anlar ve oluşabilecek döl için uterusu yani rahim yatağını hazırlar. Eğer birleşme gerçekleşirse hazırlanan rahimde çocuk oluşumu başlar. 

Kadın rahminin görevleri nelerdir
 • Fertilize olmuş ovumu barındırmak
 • Oluşabilecek bebeğe beslenme ve korunma ortamı olmak
 • Doğum zamanı çocuğun dışarı çıkmasını sağlamak
 • Adet döngüsünü sağlayarak kadın vücudunu yenilemek
 • Kadında cinsel tatmini sağlamak
 • Kadına özgü bazı önemli hormonların üretilmesini sağlamak
 • Doğurganlığı sağlamak
Kadın rahmi bu ve bunun gibi bir çok görevi üstlenmiş bir organdır. Üzerine yapılan çalışmalar hala devam etmekte olup hastalıkları açısından da oldukça bilinmektedir. Kanser türleri açısından kadınlarda en yaygın kanserlerden biri rahin kanseridir. Bu yüzden belirli bir yaştan sonra düzenli olarak muayene olunmalı ve tetkiklerden geçilmelidir. Bu tarz durumlarda tedavi edilemeyecek durumda olan rahimler histerektomi yani rahmin vücuttan çıkartılması yoluyla alınmaktadır. Bu da bir daha çocuk sahibi olunamamasının yanında bir daha adet olunmayacağı anlamına da gelir. Yani hormonal dengelerde değişimin gerçekleşmesi durumu söz konusudur. Bu yüzden düzenli olarak muayene, rahim için de kurtarıcı etmendir. 
]]>
Rahim Sarkması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-sarkmasi.html Mon, 22 Oct 2018 17:42:34 +0000 Rahim sarkması, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Rahim güçlü bağlar ile vücut içerisinde çatı kemiğine tutunmaktadır. Aşırı yorucu işlerde çalışılması, yapılan fazla doğumlar, fazla hamilelik Rahim sarkması, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Rahim güçlü bağlar ile vücut içerisinde çatı kemiğine tutunmaktadır. Aşırı yorucu işlerde çalışılması, yapılan fazla doğumlar, fazla hamilelik sebebiyle pelvik kemiğinde bulunan bağ dokularının zamanla zayıflaması sonucunda rahim aşağıya doğru çıkarak vajinanın içerisine doğru girer. Bazı durumlarda vajinadan dışarı doğru çıkmasına neden olur. Rahim sarkması idrar torbasını ve kalın bağırsağın belirli kısmını sürükleyerek bunların dışarı çıkmasını sağlayabilir. Genellikle gebeliklere bağlı meydana gelirken travmalar sonucu ortaya çıkabilir. Bayanlarda görülen genetik bağ dokusu zayıflaması nedeniyle bakire kişilerde bile rahim sarkması problemi yaşanır. Vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi önemlidir. Aksi halde sürtünmeye bağlı olarak yaralanma, kanama yapmasına ve şiddetli ağrı yaşanmasına sebebiyet verir. Özellikle vajinadan dışarı çıkması sebebiyle günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Yürüme esnasında apış arasında sürtünme sonucu sıkıntı yaratır. Bu sebepten dolayı erken tanıyla gerekli tedavisinin yapılması önemlidir.

Rahim sarkması belirtileri
 • Karın bölgesinde özellikle kasığın alt bölümüne doğru basınç hissi oluşturur. 
 • Ayrıca ele gelen vajinadan sert et yapısı, bu süreç içerisinde sırt ağrısı, idrar yaparken sıkıntı yaşanması ve idrardan sonra temizleme esnasında silinirken sarkan organ parçası gibi belirtiler gösterir. 
 • Bu süreç içerisinde kişide sürekli idrar varmış hissi meydana gelir.
 • Ayrıca idrar yaparken rahim ağzında yanma, kaşıntı, idrar yapma esnasında yara varmış gibi ağrı yaşanması, cinsel ilişki esnasında acı duyulması, gerginlik yaşanması bu sebepten dolayı ortaya çıkan cinsel isteksizlik, cinsel birliktelikten kaçınma korkusu, idrar yolu enfeksiyonu oluşur.  
 • Banyo yapma esnasında ortaya çıkan şişkinlik, çıkıntı, sürtünme sebebiyle ortaya çıkan kanama gibi belirtiler ortaya çıkar. 
 • İleri seviyede bulunan rahim sarkması olan kadınlarda idrar kaçırma, gaz tutamama, ishal sebebiyle dışkı kaçırma, bazı hastalarda ciddi kabızlık gibi yaşamı olumsuz yönde etkileyen belirtiler gösterir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi önemlidir.
Rahim sarkması tanı ve tedavi

Öncelikli olarak hastanın kendisinde bulunan sıkıntıyı fark etmesinden sonra jinekolojik muayene için doktora gitmesinin ardından yapılan muayenede kendini belli eder. Bu süreç içerisinde rahim sarkmasına bağlı olarak başka organların sarkık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Tedavi süreci içerisinde uygulanan bazı plastik aletler ile problemin giderilmesi sağlanır. Ameliyat tercih etmeyen kişilerin bu yöntemi kullanması tavsiye edilir. Plastik sayesinde rahim yerine itilerek alet ile sıkıştırılması ile yukarıda tutulması desteklenir. Hayatını sporla geçiren, yaptığı işlerden dolayı zorluk yaşayan bayanlarda görülen sarkmanın tedavisinde cerrahi yöntem kullanılarak rahimin ciddi anlamda sarkmış halinin tedavisi sağlanır. Bu süreç içerisinde ileri yaşa bağlı olarak meydana gelen rahim sarkmasında vajinada sarkıklık gereğinden fazla ise ameliyat yapılarak ciddi şekilde onarılması sağlanır. Ancak ameliyattan sonra tekrar sarmanın tekrar edeceği unutulmamalıdır. Hastada bulunan sarkıklığa göre tedavi işlemi uygulanır. Sarkma için uygulanan ameliyatLA yıpranmış dokuların tekrar onarılması ile yukarı doğru çekilmesi işlemi gerçekleştirilir. İdrar problemleri bulunan kadınların ameliyat esnasında bu gibi problemlerin giderilmesi sağlanır. Rahim sarkması tekrar eden hastalık olması sebebiyle yapılan işlemin dikkatli yapılması tekrar etmemesi açısından önemlidir.
]]>
Rahim Alındıktan Sonra Kanama https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-alindiktan-sonra-kanama.html Tue, 23 Oct 2018 02:11:34 +0000 Rahim alındıktan sonra kanama, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan rahim alınmasının bazı sebeplerden dolayı yapıldığı görülür. Rahimde bulunan sarkıklık, rahim içerisinde bulunan kitle, kötü huylu kist, mi Rahim alındıktan sonra kanama, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan rahim alınmasının bazı sebeplerden dolayı yapıldığı görülür. Rahimde bulunan sarkıklık, rahim içerisinde bulunan kitle, kötü huylu kist, miyom, polip gibi oluşumların giderilmesi için Rahim alınması işlemi uygulanır. Bu süreç içerisinde özellikle kanser huylu içerik bulunması sebebiyle yumurtalıklarında alınması işlemi gerçekleştirilir. Rahimde bulunan problemler düzensiz adet kanaması, adet kanamasının gereğinden fazla olması gibi günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen sıkıntılar yaratır. Hastaya yapılan uygulamalar sonrasında hastalığın giderilmesi için rahim alınması işlemi gerçekleştirilir. Özellikle 50 yaş ve üzeri menopoz yaşayan bayanlarda, 50 yaşın altında rahim içerisinde bulunan hastalık sebebiyle oluşan problemlerin giderilmesinde cerrahi operasyon ile rahim alınması gerekir. 

Rahim alındıktan sonra kanama, ameliyatı gerçekleştirilmesi esnasında vajinanın içerisinde buluna bölümlerin tamamının çıkartılmasının yanı sıra, kadında bulunan hasara göre işlemler gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde yumurtalıkların alınması bayanlarda bulunan östrojen hormonunun azalmasına neden olur. Bu durumda da menopoz ortaya çıkar. Rahim alındıktan sonra kanama, durumu esnasında artık bayanın adet görmesi gerçekleşmez. Yapılan bu işlemle zorunlu menopoz hali yaşanır. Bu süreç içerisinde bayanda vajinal kuruluk, baş dönmesi, sıcak basması, ani terleme, depresyon, kabızlık gibi belirtiler çıkabilir. Yumurtalıkların ikisinin birden çıkarılması sebebiyle kanamanın oluşması  söz konusu olamaz.

Rahim alındıktan sonra kanama olur mu

Hastada bulunan hastalığın oluşturduğu tahribata göre rahimin alınması esnasında özellikle 40 yaşın altında bulunan bayanlarda yumurtalıkların bir tanesi az hasar görmüşse diğerinin alınması ile bir tanesi bırakır. Bu süreç içerisinde Rahim alındıktan sonra kanama, az da olsa yaşanır. Ancak bu nadir uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Yumurtalıktan birinin kalması vücutta östrojen hormonunun az da olsa salgılanmasını sağlar. Buda hastanın ara kanama yaşamasını sağlar. Ancak adet süresi içerisindeki gibi düzenli kanama oluşturmaz. Genellikle rahimle birlikte yumurtaların alınması işlemi uygulanır. Bu süre sonrasında kesinlikle kanama meydana gelmez. Özellikle kanser içerikli hücrenin verdiği hasarın giderilmesi için hastanın hayatta kalması en önemli amaçtır.  Bu sebepten dolayı dolayı oluşan hastalıkların etkisinin uzaklaştırılması için ne gerekiyor ise yapılması gerekir.
]]>
Gebelikte Rahim https://www.rahimhastaliklari.com/gebelikte-rahim.html Tue, 23 Oct 2018 13:18:15 +0000 Gebelikte Rahim, Kadınların en özel organlarından birisi rahim oldukça özel görevler üstlenmektedir. Normalde bir elma büyüklüğünde olan rahim anneliğe hazırlandığında bebekle birlikte değişimlere uğramaktadır. Rahim bebe Gebelikte Rahim, Kadınların en özel organlarından birisi rahim oldukça özel görevler üstlenmektedir. Normalde bir elma büyüklüğünde olan rahim anneliğe hazırlandığında bebekle birlikte değişimlere uğramaktadır. Rahim bebeğin büyümesi ile birlikte şeklinde değişiklik, boyutunda değişiklik ve duruşunda değişlik görülür. Aynı şekilde gebelikte rahim aralıklı olarak kasılmalar yaşamaktadır. Gebeliğin oluşmasına ilk adımı rahim atmaktadır. Kendini hazırlar ve bebeğin gelişimi için uygun bir bölge oluşturur. Gebelik süresince rahimde kaslar, damarlar artış göstererek büyümesi hızlanır. Bir elma kadar ağır olan rahim bu süreçte bir karpuz ağırlığına yetişir. Küçük bir karış kadarken boyu bir cetvel kadar olur. Gebelikte rahim büyüdükçe ağırlaştığından dolayı anne adayları yürürken yavaşlayabilir, eğilip kalkmaları daha ağırlaşır ve eski hareketlerin çoğunluğu gerçekleştirilemez. Rahim büyüdüğü için kan damarları hem bebeği hemde anneyi besleyebilmek için oldukça hızlı çalışır ve daha fazla kan üretmeye başlar. Ayrıca rahim büyüdükçe rahim duvarıda incelme gösterir.

Gebelikte rahimdeki değişiklikler nasıl gözlemlenmektedir

Gebeliğin ilk 3 ayında rahim oldukça aşağıdadır. Gebelik ilerledikçe rahim yavaş yavaş annenin göbek bölümüne kadar yükselir. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında rahim üçgen şeklini korusa da 3 ayın sonunda yuvarlaklaşarak 6 aya kadar bu şekilde gözlemlenir. Daha sonra bebeğin boyu hızla arttığından dolayı rahim yuvarlak şekilden çıkarak uzun bir şekle dönüşmektedir. Yani bu sırada rahim yaklaşık 30 santime ulaşır. Gebelikte rahim oldukça esnekleşir ve yumuşak bir kıvam alır. Ancak gebeliğin başında rahmin kendini kasması her ne kadar fark edilmese de sonlarına doğru ağrılar dahada artış göstermektedir. Çoğu anne adayları günü yaklaştıkça rahim kasılmalarını doğum sancısı ile karıştırır. Gebelikte rahim kasılmalarını doğum sancısı ile ayırt etmek oldukça kolaydır. Çünkü rahim kasılması gebelikte sadece karında hissedilir. Fakat ağrı bel ve kasıklarda düzenli bir şekilde ilerler ise bu doğum sancısı olduğunu gösterir.

Gebelikte rahim değişiklik gösterdiği gibi rahim ağzında da bir çok değişiklik gözlemlenir. Yani olduğundan daha yumuşak ve mor bir renk almaktadır. Gebelikte rahim büyüdükçe ağrıların meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Bebek rahimde geliştiği için rahim incelir ve büyür buda kısa ve az ağrıların oluşmasına neden olur.
]]>
Rahim Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-enfeksiyonu-bitkisel-tedavisi.html Wed, 24 Oct 2018 01:38:02 +0000 Rahim enfeksiyonu bitkisel tedavisi, Rahim ağzında bulunan dokunun bir takım etkenlerden dolayı iltihaplanması durumu olan rahim ağzı enfeksiyonu tıp dilinde servisit olarak adlandırılır ve hemen hemen birçok kadında yaygın olar Rahim enfeksiyonu bitkisel tedavisi, Rahim ağzında bulunan dokunun bir takım etkenlerden dolayı iltihaplanması durumu olan rahim ağzı enfeksiyonu tıp dilinde servisit olarak adlandırılır ve hemen hemen birçok kadında yaygın olarak görülen bir durumdur. Rahim enfeksiyonu durumunda bazı kadınlarda hiçbir belirti görünmezken bazı kadınlardan bel kasık ağrısı ile beraber ilişki esnasında ağrı ve adet dönemi haricinde kanama gibi belirtiler vererek kişiyi oldukça rahatsız eder. Rahim enfeksiyonu genellikle bakteri bir virüslerden kaynaklandığı için tedavisinde antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bazı durumlarda ise nadir de olsa enfeksiyon iyileşmeye göstermediğinde koterizasyon ve kriyoterapi gibi uygulamalar ile tedavi edilir Rahim enfeksiyonu aynı zamanda bir takım bitkisel tedavilerde iyi gelebilir. Rahim enfeksiyonu bitkisel tedavisi birçok kişi tarafından uygulanan doğal enfeksiyon tedavileri arasındadır. 

Rahim enfeksiyonuna bitkisel çözüm

Sarımsak, antibiyotik ve antibakteriyel özelliği sayesinde rahim enfeksiyon üzerinde oldukça etkili olan sarımsak içerisinde bulunan faydalı bileşenler sayesinde zararlı bakteriler ortadan kaldırır. Bununla beraber iyi bakterinin düzenlenmesini sağlar ve enfeksiyon riskine karşı rahmi korur. Sarımsak rahim enfeksiyonu bitkisel tedavisinde faydalı olması bakımından kullanılacak en etkili yöntemdir. Bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ilave edip içerisine 2-3 tane soyulmuş sarımsak da ekleyip hafif ısıttıktan sonra cam bir kabın içerisine zeytin yağını süzün ve soğuduktan sonra temiz bir pamuk parçasını bu karışıma batırın ve vajina bölgenize yerleştirin.

Aslan pençesi, 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar aslan pençesi ilave edip 10 dakika demlendikten sonra suyunu süzerek sabah veya akşam günde 2 defa tüketildiği takdirde rahim enfeksiyonu üzerinde olumlu etkileri görülür.

Anason, 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar anason ilave edip 5 dakika sonra suyu süzülüp düzenli olarak içildiği takdirde rahim enfeksiyonu bitkisel tedavisinde oldukça işe yarar.

Lavanta, bakteri ve virüslere karşı etkili olan bitkisel yağlar içeren lavanta yağı bir küvetin içerisinde bir miktar ilave edilip bu suyun içerisinde belirli bir süre oturulduğu taktirde lavanta yağı rahimde bulunan zararlı enfeksiyonların tedavisine büyük bir oranda destek olur.
]]>
Rahim Ağzı İltihabı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-iltihabi.html Wed, 24 Oct 2018 13:41:34 +0000 Rahim Ağzı İltihabı, Kadınların cinsel organ kapsamındaki doku giriş kısmının enfeksiyona maruz kalmasıyla oluşan bir hastalık türüdür. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık genellikle yetişkin yaştaki Rahim Ağzı İltihabı, Kadınların cinsel organ kapsamındaki doku giriş kısmının enfeksiyona maruz kalmasıyla oluşan bir hastalık türüdür. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık genellikle yetişkin yaştaki kadınlarda görülür. Çoğu kişide sıklıkla rastlanan bu iltihap akışkan haldedir. Rengi sarı, beyaz ve yeşil tonlarına yakın renktedir. Söz konusu bu rahatsızlıkla birlikte kanamalı iltihap oluşumunun görülme olasılığı da vardır. Rahim ağzı iltihabının ana kaynağı cinsel birleşme unsurudur. Bunun yanı sıra vajina temizliğinin günlük olarak yapılmaması, iç çamaşırı kullanımının hijyen şartlarına uygun olmaması ve bazı hastalıkların varlığı rahim ağzı iltihabı oluşumunu tetikler. Bu Rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olan bir diğer neden ise vajina bölgesine kozmetik ürün ve her türlü yabancı cismin temas ettirilmesidir. Ayrıca prezervatiflerin içerdiği katkı maddeleri de cinsel birleşme sırasında bu sağlık sorununun oluşmasına kaynaklık eder.

Rahim Ağzı İltihabı Belirtileri

Rahim ağzı iltihabı dokunun dış bölgesinde akıntı olarak meydana gelir. Bu durum sık sık idrara çıkma isteği ile kendini gösterebilir. Bununla birlikte cinsel organda kaşıntı, yanma ve ağrı oluşumları da rahim ağzı iltihabının belirtileri arasında yer alır. Bu rahatsızlık ilerleme gösterdiği taktirde kasık bölümünde ve karın alanında ağrı hissi meydana gelir. Diğer yandan pıhtılı bir şekildeki kan yapılanması rahim ağzı iltihabı ile birlikte oluşabilir. Söz konusu bu sağlık probleminin belirtilerine yönelik gözlemlenen bir diğer husus ise cinsel birleşme sırasında iltihap akışı ve sancı hissi durumudur. Bahsettiğimiz rahim ağzı iltihabı belirtileri adet döneminin hemen sonrasında oluşmaktadır. Hal böyle olunca vücut sıcaklığı yükselerek mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir.

Rahim Ağzı İltihabı Tedavisi

Rahim ağzında meydana gelen iltihap oluşumu ile birlikte en kısa sürede doktora başvuru yapmak gerekir. Muayene sonrası kesin tanının konulmasıyla tedavi süreci başlar. Bu hususta hekimlerce gerekli kalındığı takdirde cerrahi operasyon veya sadece ilaçlı tedavi yapılması mümkündür. Öte yandan iltihabın ilerleme göstermesini engellemek amacıyla hastaya düşen birtakım görevler vardır. Bunlar; İlk aşamada özellikle vajina temizliğini günlük olarak kapsamlı bir şekilde yapmaktır. Ardından kullanılan iç çamaşırlarının dezenfekte edilerek günlük değişiminin yapılması da önemlidir. Bu noktada iç çamaşırları yıkaması kaynatma yöntemiyle yapılırsa iltihabı bulaşıcı etkisi en aza indirgenmiş olur. Hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve rahim ağzı girişine herhangi bir şekilde yabancı cisimle müdahale edilmemesi sağlık açısından son derece önemlidir. Gelişim kökeni mikrobik enfeksiyon unsuru olan bu iltihaplı hastalığın tedavisi boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi de tedavinin hız kazanması için önem teşkil eder.
]]>
Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ameliyati-sonrasi-sikayetler.html Thu, 25 Oct 2018 05:57:49 +0000 Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler, Rahim, leğen kemiğinin kuşattığı kaslardan oluşan, bebeklerin gelişerek büyüdüğü bir organımızdır. Günümüzde bir çok kadın rahimle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşar ve şikaye Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler, Rahim, leğen kemiğinin kuşattığı kaslardan oluşan, bebeklerin gelişerek büyüdüğü bir organımızdır. Günümüzde bir çok kadın rahimle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşar ve şikayetleri vardır. Bu rahatsızlıkların başında, tedavisi çözüm getirmeyen uzun süreli adet kanamaları ve ağrının fazla oluşudur. Her ay katlanması zor adet sancıları, sebebi bulunamayan urlar ve kistler, idrar kesesinin sarkması, rahmin kansere yatkınlığı, rahimde sık sık mantar ve enfeksiyon oluşması, kaşıntı ve cinsel ilişki sırasında sürekli acı çekmektir. Bu gibi bir çok şikayetler, kadınlara rahim ameliyatının çözüm olduğuna inandırmaktadır. Ancak yine de önemli bir ameliyat olduğu için iyi düşünüp, doğru karar vermek gerekir. Çünkü rahim ameliyatı sonrası şikayetler olacaktır ve bu süreçte hasta bazı zorluklar yaşayacaktır, belki de ömür boyu çekeceği sıkıntılar doğacaktır. Bu yüzden doktorun önerdiği diğer tedavi yöntemlerini değerlendirmek gerekir. Bu tedaviler cevap vermezse rahim ameliyatı düşünülebilir. Rahim ameliyatı vajinadan gerçekleşirse, karında kesik olmayacağından hastanın iyileşmesi daha çabuk olacaktır. Karından rahmi alma işlemi yapılırsa, yaralar oluşacağından hastanın biraz daha geç iyileştiği görülür. Bu ameliyat kadınları uzun süreli ruhsal ve fiziksel olarak etkileyebilir. 

Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler Nelerdir

 • Rahim ameliyatı sonrası meydana gelen kanamalar.
 • Ameliyat sırasında, idrar torbası, idrar yolları ve bağırsak gibi diğer organların yaralanması
 • Rahim ameliyatı sonrası şikayetlerin en çok görüleni, bağırsaklarda tembellik başlaması
 • Ameliyat sonrası anesteziye ait sorunlar 
 • Rahim ameliyatında, yumurtalıklar da alındıysa menopoz sıkıntıları başlar.
 • Ameliyat sonrası 3-5 gün süren sancılar
 • Uzun bir süre normal yaşantısında yaptığı banyo, cinsel ilişki, ağır ev işleri yapamama
 • Araba kullanamaz, egzersiz ve spor yapamaz
 • Artık çocuğu olamayacağından, ruhsal bunalıma girebilir.
 • Rahim ameliyatı olan kadın 45 yaşın atındaysa kemik erimesi başlayabilir.
 • Eğer yumurtalıklar rahimle beraber alındıysa, cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk sorunu yaşanabilir.
 • Hasta Canının çektiği yemekleri yiyemez, doktorunun tavsiye ettiği gıdalarla beslenmeye devam
 • eder. 
 • Tuvalete çıkarken, yanma ve kanama olabilir.
 • Bacaklarda kızarıklık, şişlik ev ağrı olabilir.
 • Uzun süre düşmeyen yüksek ateş görülebilir. 
 • Bunalma, sıcak basma, göğüste ağrı ve nefes alıp vermede zorluk yaşanabilir.

]]>
Rahim Kasılması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kasilmasi.html Thu, 25 Oct 2018 16:17:24 +0000 Rahim Kasılması, Rahim kasılmaları genellikle gebelik döneminde meydana gelen bir durumdur. Bu belirti bütün hamile bayanlarda gebeliğin son aylarına doğru belirtmektedir. Rahimde bulunan kasların gevşeyerek kasılma meydana getirm Rahim Kasılması, Rahim kasılmaları genellikle gebelik döneminde meydana gelen bir durumdur. Bu belirti bütün hamile bayanlarda gebeliğin son aylarına doğru belirtmektedir. Rahimde bulunan kasların gevşeyerek kasılma meydana getirmesi rahim kasılması olarak adlandırılır. Rahim yoluyla üretilen bazı maddeler rahimde kasılma meydana getirmektedir. Rahimde kasılma olduğunda karın kısmında şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bayanlarda vücut sistemi her ay gebelik için kendini hazırlamaktadır. Gebelik olmadığı zaman bayanların adet görmesiyle birlikte kanamanın oluşumuyla kasılmalar belirir. Bu durumda rahim iç kısmında bulunan zarda kasılmalar şiddetli şekilde belirir ve kişiler bunu ciddi şekilde hissederler. Rahim kasılması şiddetli olduğunda ağrılar da fazlalaşır. 

Rahim Kasılması Nedenleri

Rahim kasılması ilk nedeni hamilelik olmaktadır. Hamilelik döneminde rahim kasılmaları çok sık belirir. Doğumun normal seyretmesi için bu durum olmazsa olmazdır. Gebelikte kasılma durumu ciddi bir sorun teşkil etmez. Kişiler böyle kasılmalar da korkmamalıdır. Rahimde kasılma durumunda anne karnındaki bebeği dışa itmesi de kolaylaşır. Bu şekilde kasılmalarla birlikte gerekli olan genişleme gerçekleşir ve doğumda kolaylık sağlanır. Rahim kasılması sonrasında gevşeyen kaslar eski halini alır ve rahim eski şekline döner. Bu kasılmalar da dolayı doğum da kolaylaşır. Rahimde kasılma sonrasında rahatlama sağlanır.

Rahim Kasılması Belirtileri Nasıldır

Rahimde kasılma belirtileri rahim bölgesinde şiddetli ağrılar şeklinde görülmektedir. Bu ağrılar karın kısmına kadar devam eder ve bütün kas yapısı bu kasılmalardan nasibini alır. Bayanlarda adet döneminden birkaç gün önce rahim kasılmaları kendini gösterir ve adet başlangıcından birkaç gün sonra kasılmalar azalır. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu belirtiler genellikle kaşıkla kramp girmiş gibi belirti oluşturur. Bu kasılmalarla beraber şiddetli bel ağrıları da görülebilir. Kasılma olan kişilerde bazen ishal belirtisi, aşırı halsizlik durumu olabilir. Rahim kasılması bazen stres kaynaklıdır. Kişiler aşırı derece stresli olduklarında rahimde kasıntı olması kaçınılmazdır. Böyle durumlarda kasılmaları gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Fakat en uygun tedavi yöntemi uzman bir doktora görünerek gerekli tedavinin uygulanmasıdır.
]]>
Rahim Ağzı Şişmesi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-agzi-sismesi.html Fri, 26 Oct 2018 14:16:40 +0000 Rahim ağzı şişmesi, enfeksiyon sebebi ile rahim ağzında oluşan iltihabın bu bölgenin şişmesine neden olmasıdır. Bu şişlik ağrı yaratabileceği gibi ağrısız olarak da görülebilir. Bu problem hamilelikte de yaşanılan Rahim ağzı şişmesi, enfeksiyon sebebi ile rahim ağzında oluşan iltihabın bu bölgenin şişmesine neden olmasıdır. Bu şişlik ağrı yaratabileceği gibi ağrısız olarak da görülebilir. Bu problem hamilelikte de yaşanılan bir problem olarak görülür. En sık görülen belirtilerinden bir tanesi vajinal akıntılardır. Rahim ağzı şişmesinin asıl sebebi ise bartholin bezleri olmaktadır. Bartholin bezleri vajinal bölgenin iki tarafında bulunan vajinanın ağız kısmından başlayarak alt kısmına doğru sağ sol vajina dudakları arasında yer alan bir bezdir. Bartholin bezi salgısını iki cm uzunluğundaki kanaldan kızlık zarının olduğu yere akıtır. Büyüklüğü bir bezelye tanesi büyüklüğündedir. Bu bezin olmasının amacı normal zamanlarda kuru olan cinsel bölgenin cinsel ilişki esnasında salgı salgılayarak kayganlaşmayı sağlamaktır. Bu salgı sayesinde cinsel birleşme esnasında ağrı hissedilmez. Normal döngü bu şekilde ilerleme olup eğer bu bezler salgısını akıtamaz ise bulunduğu yerde birikme yapar. Bu nedenle de bartholin bezinin bulunduğu bölgede bir tıkanıklık oluşarak şişkinlik oluşacaktır. Biriken bu şişliğe de rahim ağzı şişmesi adı verilmektedir. Oluşan bu şişlik bu bölgede enfeksiyon oluşumuna neden olacağı için iltihaplanma da yapabilir. 

Rahim Ağzı Şişmesinin Belirtileri Nelerdir 

Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında ağrı, oturmada problem yaşamak, yüksek olmayan ateş durumu yaşanması, vajina girişinde yaşanan sızlanma ve zorlanma durumu bunun yanı sıra yine vajina bölgesinde oluşabilecek olan şişlik ve bu şişliğin kırmızı bir renk alması görülebilecek olan rahim ağzı şişmesi belirtileri arasında yer almaktadır. 

Rahim Ağzı Şişmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir 

Belirtilerin hepsi yaşanıyorsa çok beklemeden uzman bir doktorun muayenesine ihtiyaç vardır. Çünkü bu belirtiler sonucunda şişlik var ise bir süre sonra kendi kendine patlayabilir bu ise gerçekten son derece ciddi bir durumdur. Ve aynı zamanda risklidir. Bu durum patlamadan sonra tekrar yinelenebilir. Doktor hastalığın seyrine göre antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Ve gözlem altına alır. Eğer enfeksiyon yok ise sadece ilaç tedavisi vererek bazen de tedaviye ihtiyaç duymayabilir. Fakat ilerleyen durumlar da ise ameliyatı da uygun görebilir. Ameliyattan sonra tekrarlanma olasılığı ise günümüz dönemlerinde eskiye nazaran düşme göstermiştir. Fakat ameliyattan sonra ilk altı ay hastanın bakımına ve temizliğine çok daha iyi dikkat etmelidir. Hasta belli dönemlerle jinekolojik muayenesini yaptırmalıdır. Kullandığı çamaşırlara daha çok dikkat etmelidir. Tedavi sonrasında bir süre kadar cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. 
]]>
Rahim Kanseri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-kanseri.html Sat, 27 Oct 2018 03:19:07 +0000 Rahim kanseri, normal şartlarda vücudun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler düzenli bir şekilde büyür, bölünür ve yenilenir. Bu durum vücudun sağlıklı olmasını sağlar aynı zamanda vücudu sağlıklı kılar. Bazen is Rahim kanseri, normal şartlarda vücudun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler düzenli bir şekilde büyür, bölünür ve yenilenir. Bu durum vücudun sağlıklı olmasını sağlar aynı zamanda vücudu sağlıklı kılar. Bazen ise belirli hücreler kontrolsüz bir şekilde büyür ve anormal bir şekilde gelişirler bu durumda tümörler meydana gelir. Tümör kötü huylu ise kansere yol açar. Rahim kanseri bu şekilde meydana gelir. Rahim kanserinin en sık görüldüğü çeşidi rahim içi kanseri olarak bilinir.  Bu durum rahim içi döşemesinden meydana gelir. Rahim kanserinin bir diğer çeşidi ise sarkom kanseridir. Sarkom rahim içi kanserinden daha az görünür fakat daha saldırgandır. Belirtileri de birbirinden daha farklıdır. 
Rahim kanserinin belirtileri ise daha farklıdır.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir 

Bu durumu anlamak için öncelikle hastalığın belirtilerini bilmek gerekir. Örneğin kişide anormal derecede kanama, lekelenme ve akıntılar meydana geliyor ise bu durum rahim kanseri belirtisidir. Aynı zamanda menopozdan sonra kanama ve lekelenme durumu da bir belirtidir. Bazı durumlarda bu belirtiler geçici olabiliyor fakat bazı durumlarda ise kalıcı olabiliyor. Özellikle menopoz sonrası kanamalarda mutlaka bir doktora görünmek gerekir.  Menopoz sonrası yaşanan kanamalar hafif veya ağır kanamalar olarak görüldüğü gibi aynı zamanda geniş bir yelpaze gibi de görülebilir. 

 Rahim kanserinin en sık görünen belirtileri nelerdir
 • Vajinal kokulu akıntı
 • Cinsel ilişki sonrası oluşan kanama
 • Cinsel ilişki sonrası oluşan vajinal ağrı ve karın ağrısı 
 • Kişide oluşan halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık durumu 
 • 7 günden daha uzun süren kanama
 • Banyo sonrası oluşan kanama
 • Her 21 günde veya daha sıklıkla görünen kanama
 • Karnın alt kısmında oluşan şişlik ve şiddetli ağrı meydana gelmesi
Rahim kanseri nedenleri nelerdir 

Tam olarak nedeni bilinmeyen hastalığı oluşturan riskler bulunmaktadır. Hastalık bir çok insanda hormona bağlı bir durumdur. Bir kişinin hormonlarında düzensizlik var ise bu durum rahim kanseri oluşmasına bir nedendir. 

Rahim kanseri, bu tür durumlarda en sık görünen jinekolojik kanserlerdir.  Her 100 kadından 2 veya 3 ünde görülebilir rahim kanseri fakat 40 yaşından küçük kadınlarda nadiren görülmektedir. En sık görünen yaş ise 60 yaş ve üstüdür. Bazı kadınların ise daha fazla riski vardır. Çünkü bazı risk faktörleri östörejen kullanımı ile ilgilidir. Östörejen kadınların hastalıklarında üretilen bir hormondur. Menopoz sonrasında östörejen üretmeyi keser ve östörejen ilaç olarak alınır. Yani hormon ilacı tedavisidir. Fakat rahmi alınmamış bir kadın tek başına bu ilacı kullanır ise rahim kanseri riski çok daha fazladır. 

Rahim kanseri oluşumunu arttıran riskler nelerdir 
 • Aşırı şişmanlık
 • Düzensiz adet görme durumu
 • Hiç çocuk sahibi olamama durumu
 • Kısırlık durumu
 • Ailede rahim kanseri var ise
 • Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı olanlarda
 • Uzun dönem yüksek dozlu doğum kontrol ilaçları kullanımı
 • Aşırı sigara kullanma
Rahim kanseri teşhisi nasıl konur

Hiç bir şikayeti olmayan kadınlarda Hastalık için herhangi bir tarama testi yoktur. Fakat rahim kanseri olan hastalarda ise bir çok belirti vardır ve bu durumda hemen endometrial biyopsi yapılır. Yani ince bir plastik katater yardımı ile rahim içinden küçük bir miktar parçanın alınıp mikroskop ile incelenmesi durumudur. İnceleme sonucunda anormal hücreler görüldüğü zaman teşhis konulur. Ayrıca vajinal ultrason ile de teşhis konulabilir. Bu durum ise rahmin büyüklüğünü kontrol etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir durumdur. Son olarakta kürtaj yardımı ile teşhis konulabilir.

Rahim kanseri tedavisi n]]> İneklerde Rahim Çıkması https://www.rahimhastaliklari.com/ineklerde-rahim-cikmasi.html Sat, 27 Oct 2018 03:51:42 +0000 İneklerde rahim çıkması, ineklerde genellikle gebelik dönemin sonlarına doğru yada gebelikten sonraki süreçte rahimin vajinadan çıkması olgusu prolabsus olgusu olarak da tanımlanmaktadır. Bu olgunun bir çok nedeni olabileceği İneklerde rahim çıkması, ineklerde genellikle gebelik dönemin sonlarına doğru yada gebelikten sonraki süreçte rahimin vajinadan çıkması olgusu prolabsus olgusu olarak da tanımlanmaktadır. Bu olgunun bir çok nedeni olabileceği gibi genellikle sebepler arasından gebelik faktörü ve bazı genital yol hastalıkları başı çekmektedir. İneklerde rahim çıkması ciddi bir olgu olup, bu olguda inek hayati tehlike yaşayabileceği gibi düşük de yapabilir. İneklerde rahim çıkması tedavi edilebilir bir olgu olup, genellikle ameliyat ile tedavi edilir. 

İneklerde rahim çıkması neden olur
 • Genetik
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Genital hastalıklar
 • Gebelik 
 • Aşırı şişmanlık
 • Kötü beslenme 
 • Ahır zemininin aşırı eğimli olması
 • Çok sayıda gebelik geçirmesi
 • Mide timpanisi
 • Vajinitis
 • Vulvitis
İneklerde rahim çıkması genellikle gebelik hallerindeki sorunlardan olup, vitamin ve mineral eksikliklerinde, genital yol enfeksiyonlarında, mide timpanilerin de, aşırı şişmanlık durumlarında, kötü beslenme durumlarında sıklıkla şekillenmektedir. İneklerde rahim çıkmasının sebepleri arasında özellikle kalsiyum eksikliği çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği özellikle gebelik döneminin son iki ayında aşırı eksikliği seyretmektedir ve hipokalsemi denilen bu olguda rahim çıkmasına sebep olmaktadır. Doğum esnasında kasılma mekanizması bozulmakta ve rahim vajinadan dışarı çıkmaktadır. 

Mide timpanileri olgularında ise midede aşırı gaz birikimine bağlı olarak rahim dışarı itilmektedir. Kötü beslenme alışkanlığı, aşırı şişmanlık durumları bu mide şişmelerine neden olmaktadır. İneklerde rahim çıkmasına çok sayıda doğum yapmış ineklerde sıklığı artmaktadır. Bunlara ek olarak da vajinitis ve vulvitis dediğimiz rahim içi ve rahim ağzı iltihaplanması da rahim çıkması nedenlerindendir. İneklerde rahim çıkması olgusu tedavisinde, rahim temizlenerek geri yerine yerleştirilerek sabitlenir. Geri çıkmasını engellemek amaçlı olarak da gerlach ignesi ile basit ayrı dikiş atılarak rahim ağzı dikilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi, kortizol ve antihistaminik ilaç tedavisi uygulanır. Vitamin ve mineral takviyesiyle tedavi desteklenir.
]]> Rahim Ultrasonu https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-ultrasonu.html Sat, 27 Oct 2018 23:53:50 +0000 Rahim ultrasonu, rahim içini ultrason ile daha net görülmesini sağlayan işlemdir. Rahim ultrasonu regl kanamasının bitmesinden beş gün sonra çekilir. Regl döneminde rahim ultrasonu çekmek net bir bilgi vermez. Regl kanaması Rahim ultrasonu, rahim içini ultrason ile daha net görülmesini sağlayan işlemdir. Rahim ultrasonu regl kanamasının bitmesinden beş gün sonra çekilir. Regl döneminde rahim ultrasonu çekmek net bir bilgi vermez. Regl kanaması döneminden beş gün sonra çekilmesinin sebebi işe hamilelik olup olmamasıdır. Hamilelik durumu var ise rahim ultrasonu sırasında fetusa zarar verilir. Bundan dolayı regl kanamasının bitmesi gerekir.

Rahim ultrasonuna gelen hastanın aç veya tok olması gibi bir kural konulmaz. Ayrıca anestezi uygulaması yapılmasına gerek yoktur fakat nadiren bazı hastalara anestezi yapılır. Anestezi uygulanacak hastanın ise aç karnına gelmesi gerekir. Rahim ultrasonu işlemi ağrılı bir işlem değildir. Fakat bir çok hasta bu uygulamaya korkulu girdikleri için yarım saat önceden ağrı kesici ilaç içmeleri tavsiye edilir.

Rahim ultrasonu nasıl çekilir

İşlem radyoloji uzmanı veya kadın doğum uzmanı tarafından yapılmaktadır. İşlem en az 5 en uzun 30 dakika sürmektedir. Hasta gerekli pozisyonda masaya yatırılır. Rahim ultrason çekimi ağrısız bir işlemdir. Öncelikle hastanın rahim ağzı antiseptik solüsyon yardımıyla temizlenir. Daha sonra rahim ağzına kanül yerleşimi yapılır. Bu kanül yardımıyla rahime sıvı verilir. Bu sıvı sayesinde rahim içi daha net görülür. daha sonra pro adlı cihaz rahim içine yerleştirilir. Uygulama bittikten sonra rahim ağzına yerleştirilen bütün aletler alınır ve işlem tamamlanır. Rahim ultrasonu işlemi bittikten sonra hastanın masadan hemen kalkmaması önerilir.
]]>
Rahimde Sıvı https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-sivi.html Sun, 28 Oct 2018 21:49:35 +0000 Rahimde sıvı, fallop tüplerinin sıkışması sonucu su birikmesi ile oluşan bir problemdir. Her kadının sahip olduğu ve iki tarafında da fallop tüpleri yer alan kadın üreme organı olan rahim yumurtaların geçişine izin veren bir Rahimde sıvı, fallop tüplerinin sıkışması sonucu su birikmesi ile oluşan bir problemdir. Her kadının sahip olduğu ve iki tarafında da fallop tüpleri yer alan kadın üreme organı olan rahim yumurtaların geçişine izin veren bir sisteme sahip olan bir organdır. Rahim de sıvı ise bu sistemin bir şekilde bir engel sebebi ile sistemli çalışamaması sonucunda oluşan bir problemdir. Rahimde sıvı oluşumu fallop tüplerinin ya da borularının bir sebep ile tıkanmadı sonucu bu sıvıyı atamaması bedeni ile oluşan bir su birikimidir. Bu problem bir çok kadında görülebilecek bir hastalıktır. Eski dönemlerde bu problemin düzeltilmesi zor gibi görünse bile günümüz tıp dünyasında her hastalıkta olduğu gibi bu problem için de farklı çözüm yolları sunulmuştur. 

Rahimde Sıvı Sebepleri Nelerdir

Rahimde sıvı oluşumu ergenlik çağından sonraki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Tıp dilinde bu hastalığa hidrosalpink adı verilmektedir. Çok fazla belirtisi vardır. Bu sebeplere bağlı olarak fallop tüplerinde üretilerek  sıkışan fallop borularından geçemeyen sıvılar rahimde birikerek sıvı birikmesine neden olurlar. Sıvı birikmesi dendiği zaman çok büyük bir miktar gibi düşünülse de biriken sıvı miktar olarak azdır. Lakin ne kadar az sıvı olsa bile kişiyi rahatsız eder ve problemler yaratır. 

Rahimde Sıvı Oluşmasının Belirtileri Nelerdir

En olabilecek belirtisi cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrılardır. Bazen çok hafif ağrılı olabilse de bu problemi yaşayan kişiler çoğunlukla çok ağrılı geçirmektedirler. Öyle ki bu durum eşler arasında da olumsuzlukların yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu ağrılar sonucu ile kadınlarda ilişkiye girme korkusu oluşabilir ve bu sebep ile de vajinismus adı verilen kadınsal hastalık ortaya çıkabilir.  Rahimde sıvı birikmesinin en büyük problemi ise yaşanabilecek olan geçici kısırlık durumudur. Fallop boruları sıvının rahimden atılmasına izin vermediği için burada biriken sıvı kadınlarda sıvının kaldığı süre boyunca kısırlık oluşumuna neden olabilir. 

Rahimde Sıvı Teşhisi Nasıl Koyulur

Yukarıda verilen belirtilerin sonucuna bağlı olarak yapılacak olan muayeneler ve ultrason ile sonuçlara ulaşılabilmektedir. Ultrason gibi tıbbi görüntülenme cihazları ile rahimde sıvı sonuçlarına ulaşılabilir. Çoğunlukla sürekli cinsel ilişkiye görülen bu problem sık eş değiştirerek cinsel ilişkiye giren kişilerde de daha sık yaşanmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak yaşanan bir durumdur. Yapılacak basit cerrahi müdahaleler ve ilaçlar ile tedavi yolları mümkündür. 
]]>
8 Aylık Hamilelikte Rahim Ağrısı https://www.rahimhastaliklari.com/8-aylik-hamilelikte-rahim-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 14:29:39 +0000 8 aylık hamilelikte Rahim ağrısı, hamilelik süreci içerisinde sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Özellikle hamileliğin başladığı ilk aydan itibaren anne adayının vücudunun bazı bölümlerinde ağrıla 8 aylık hamilelikte Rahim ağrısı, hamilelik süreci içerisinde sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Özellikle hamileliğin başladığı ilk aydan itibaren anne adayının vücudunun bazı bölümlerinde ağrılar başlar. Hamileliğin ilk ve son aylarda daha fazla gözlenen ağrılardır. Özellikle ilk kez hamilelik yaşayan annelerde bu sancılar daha fazla olur. Buda anne adayının tedirgin olmasına neden olur. Hamilelik boyunca devam eden rahim ağrısı, bebeğin büyümesi ve gelişmesine bağlı olarak artar. Bu süreç içerisinde rahim kanalında genişleme ve gerginlik olduğu için ağrıların tetiklenmesine neden olur. 

8 aylık hamilelikte rahim ağrısının yanı sıra kasık ağrısı, bel ağrısı, omuz ağrısı, boyun ağrısı gibi ağrılar gözlenebilir. Bazı hamilelerde ağrılar hafif şekilde ortaya çıkarken, bazı gebeliklerde bebeğin gelişimine bağlı olarak özellikle son aylarda rahim ağrısının şiddetlendiği gözlenir. Ağrılar ile birlikte keskin sancılar meydana gelir. Özellikle anne adayının yaptığı ani hareketler sonucunda rahim ağrısında artış ortaya çıkar. 

8 aylık hamilelikte rahim ağrısı doğum ilişkisi

Özellikle doğumun yaklaşmasına bağlı olarak kasların hazırlanması süre içerisinde yalancı doğum sancıları olarak kendini belli eder. Gerçek doğum sancılarından farklı olan bu ağrıların ara ara yaşanması doğum sancısı olmadığının kanıtıdır. Doğum sancısı sık sık tekrar eden ağrılar olması sebebiyle bunun yanında ortaya çıkan su akıntısı veya kanama ile kendini belli eder. 8 aylık hamilelikte Rahim ağrısında şiddetli ağrılar gözlenir. Ayrıca kasık ağrısı, özellikle annenin kabız olması sebebiyle ağrı yaşanmasına neden olabilir. 8 aylık hamilelikte kasık ağrısının yanında vajina ağrısı, rahim etrafında kasılmalar, ani giren baş ağrısı, bacakta şişlik, yüksek ateş vajinadan gelen akıntı gibi belirtiler kendini belli eder. 

Özellikle doğumun yaklaşması nedeniyle bebeğin rahime yerleşmesi ağrıları tetikler. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden doktor müdahalesi gerekebilir. Bu sebepten dolayı anne adayının doktoruna gitmesi tavsiye edilir .8 aylık hamilelikte rahim ağrısı normal gözlenen ağrılar içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde anne kendine doğuma hazırlamalıdır. Kısa süreli devam eden ağrılar dinlenme ile geçerken, şiddetlenmesi ve sürekli tekrar etmesi halinde erken doğum şüphesi dikkate alınarak hastaneye gidilmesi gerekir. 
]]>
Rahimde Polip Bitkisel Tedavi https://www.rahimhastaliklari.com/rahimde-polip-bitkisel-tedavi.html Tue, 30 Oct 2018 03:57:33 +0000 Rahimde polip bitkisel tedavi, bayanların sıklıkla karşılaştığı şikayetlerden bir tanesidir. Rahim duvarı içerisinde bulunan boşlukta oluşarak bu bölümde hücre büyümelerine sebebiyet verir. Endometrial polip olarak tanımla Rahimde polip bitkisel tedavi, bayanların sıklıkla karşılaştığı şikayetlerden bir tanesidir. Rahim duvarı içerisinde bulunan boşlukta oluşarak bu bölümde hücre büyümelerine sebebiyet verir. Endometrial polip olarak tanımlanan rahim poliplerinin bazıları iyi huylu olsa da bazı türlerinin kötü huylu kanser hücresi olduğu belirtilir. Bu süreç içerisinde hasta da aşırı ağrı, adet görülmesi süresinin uzaması, adet kanamasında artış gibi belirtiler gösterir. Rahimde polip oluşumunun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Rahim duvarının kalınlaşmasına neden olurken bu süreç içerisinde adet kanamasında problemlere neden olur. Tıbbi tedaviyle gerekli tedaviyi yapılırken, bitkisel tedaviler ile tedavisi gerçekleştirilebilir. Rahimde polip bitkisel tedavisi için alternatif tıp içerisinde bazı bitkilerin etkili olarak kullanılması ile hastalığının oluşturduğu etkilerin azalttığı gözlenir. Günlük hayatına olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet veren rahimde polip vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi önemlidir. Bu süreç içerisinde vereceğimiz tarif ile bitkisel tedavisinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Rahimde polip bitkisel tedavi yöntemi soğan kürü

Soğan kürü, alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler sayesinde bazı hastalıkların giderilmesi sağlanır. Soğanın kullanılması sayesinde bazı hastalıkların giderilmesi sağlanır.  Polip bu hastalıklardan bir tanesidir. Soğan uygulaması ile birlikte rahimde bulunan polipte azalma sağlanır. Bir adet orta boy kabuklu soğanın dörde bölünmesinin ardından iki bardak suyun içerisine konularak kaynatılması ile kür hazırlanır. Ilıması için beklenir. Tatlandırılması için içerisine hiçbir şey katılmaması gerekir. Düzenli olarak öğle ve akşam yemeklerinden önce soğan kürü suyunun içilmesi ile tedavi gerçekleştirilir. 

Soğan kürü rahimde polip bitkisel tedavi adet dönemi içerisinde de uygulanabilir. Etkili olması açısından ara vermeden 7 gün boyunca Soğan kürünün uygulanması gerekir. 7 gün ara verilerek sonra tekrar 7 gün daha uygulanması ile polip tedavi gerçekleştirilir. 4 ay boyunca soğan kürü uygulamasının bu şekilde yapılarak tüketilmesi sayesinde rahim içerisinde bulunan poliplerinin azaltılması sağlanır. Özellikle bu süreç içerisinde bulunan adet düzensizliği, vajinal akıntı, kaşıntı, enfeksiyon gibi oluşumların giderilmesine fayda sağlar. Soğan kürü uygulaması polip için oldukça etkilidir. Bu sebepten dolayı rahimde polip bulunan hastaların kesinlikle uygulanması, etkilerinden istifade etmesi gerekir.
]]>
Rahim Tümörleri https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-tumorleri.html Tue, 30 Oct 2018 06:18:37 +0000 Rahim tümörleri; birçok kadın da ortaya çıkabilecek bir durum olan rahim tümörleri rahim içerisinde bir katman olan myometrium içerisinde östrojen ve progesteron hormonlarının zaman içerisinde tümöre dönüşmesi durumda Rahim tümörleri; birçok kadın da ortaya çıkabilecek bir durum olan rahim tümörleri rahim içerisinde bir katman olan myometrium içerisinde östrojen ve progesteron hormonlarının zaman içerisinde tümöre dönüşmesi durumda ortaya çıkan ufak rahim tümörleridir. Rahim katmanlarında oluşan rahim tümörleri rahmin yüzeyinde bulunduğunda subserozal ve ya rahim duvarında gömülmüş bir vaziyette bulunuyorsa intramural tümör olarak isimlendirilmektedir. Bununla beraber rahimin içinde bulunan rahim tümörleri submukozal tümör olarak isimlendirilir. Rahim içinde ortaya çıkan rahim tümörleri hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerler. Ancak rahim duvarında ortaya çıkan tümörler rahmin yapısına etkileyerek birtakım belirtilere hatta kısırlığa bile yol açabilir.

Rahim tümörleri açısından risk faktörleri, 

Çoğunlukla 35-50 yaş aralığında oldukça yaygın olarak görülen rahim tümörleri aynı zamanda aile üyelerinde bu durum söz konusu ise risk oranı artar. Aynı zamanda hiç doğum yapmamış kişilerde ve fazla kilolu kişilerde rahim tümörleri açısından risk teşkil eder.

Rahim tümörü belirtileri, 

Bazı kadınlarda hiçbir belirti oluşturmadan yavaş ilerleyen rahim tümörleri bazı kadınlarda ise adet kanamasının yoğun olması, adet dönemi dışında kanama, kansızlık belirtileri, adet döneminin uzun olması, aşırı kilo, sık idrara çıkma, halsizlik ve cinsel ilişkinin ağrılı olması gibi belirtiler verebilir.

Rahim tümörleri tedavisi, 

Rahim tümörleri tedavisi tümörlerin boyutu ve sayısına göre farklılık gösterebilir. Küçük olan tümörler ilaç tedavisi ve belirli aralıklarla yapılan kontroller ile iyileşme gösterirken büyük rahim tümörleri ile beraber aynı zamanda ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen küçük rahim tümörleri cerrahi operasyon ile alınır. Myomektomi olarak adlandırılan rahim tümörü çıkarma ameliyatında rahme zarar vermeden tümör çıkarılabileceği gibi aynı zamanda rahmin bir bölümü veya rahim tamamen alınabilir.
]]>
Rahim Duvar Kalınlığı https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-duvar-kalinligi.html Tue, 30 Oct 2018 16:35:36 +0000 Rahim Duvar Kalınlığı, Endometrial hiperplazi olarak adlandırılan bu durum kadın hormonu olan östrojen ve progesteron hormonunun dengesiz salgılanmasından kaynaklanır ve ilaç tedavisi ve ameliyatla kontrol altına alınabilir. Rah Rahim Duvar Kalınlığı, Endometrial hiperplazi olarak adlandırılan bu durum kadın hormonu olan östrojen ve progesteron hormonunun dengesiz salgılanmasından kaynaklanır ve ilaç tedavisi ve ameliyatla kontrol altına alınabilir. Rahim duvar kalınlığı rahmin normal olması gerektiği kalınlıktan daha fazla kalınlaşması durumudur ve bu durumda kişi de bir takım belirtiler ortaya çıkar. Rahim duvarı kalınlığı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü tedavisi yapılmadığı takdirde oldukça ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Rahim duvar kalınlığı risk faktörleri, 40 yaş üzerinde olan kadınlar rahim duvarı kalınlaşması açısından risk altındadır. Bununla beraber iki adet dönemi arasındaki sürenin uzun olması, diyabet hastalığı, aşırı şişmanlık, obezite durumu, uzun süreli östrojen ilaçlarının kullanılması ve polikistik over sendromu gibi durumlar rahim duvarı kalınlığı açısından risk faktörü oluşturmaktadır.

Rahim duvar kalınlığı nedenleri, bu rahatsızlıkta en çok ösrojen ve progesteron hormonlarının etkisi vardır. Adet döneminde yumurta atılımının gerçekleşmemesi veya düzensiz adet periyodu rahim duvarı kalınlığının oldukça yaygın görülen nedenlerindendir. Bununla beraber östrojen içeriğine sahip olan doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması ve yumurtalıkta meydana gelen tümörler rahim duvarı kalınlığı nedenleri arasında sayılabilir.

Rahim duvarı kalınlığı belirtileri, kişide adet döneminin ağrılı geçmesi rahim duvarı kalınlığı belirtileri arasında olabileceği gibi aynı zamanda adet oranının artması ve adetin uzun sürmesi de rahim kalınlığı belirtileridir. Rahim duvarı kalınlığı durumunda kişi de vajina kuruluğu ve cinsel beraberlik esnasında ağrı ile beraber kasık ağrıları da görülebilir. 

Rahim duvarı kalınlığı tedavisi, jinekolog tarafından tedavi edilmesi gereken bu durumun tedavisi kişinin yaşına göre farklılık gösterebilir. Rahim duvarı kalınlığı ergenlik döneminde ortaya çıktığında hormon tedavisi ile tedavi edilir. Daha sonra ise hastanın rutin olarak kontrol edilmesi ile tedaviye devam edilir. Menopoz girecek kişilerde rahim kalınlaşması ve hormonal tedaviye cevap alınmadığı durumlarda cerrahi operasyon ile rahim alınabilir. Menopoz döneminde ortaya çıkan rahim ve rahim duvarı kalınlığı ise iki tarafta bulunan yumurtalıklar ile beraber aynı zamanda rahimin de alınması ile tedavi edilebilir.
]]>
Rahim Alınması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-alinmasi.html Wed, 31 Oct 2018 07:39:24 +0000 Rahim alınması; Tıp dilinde histerektomi olarak da bilinir. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık karşılaşılan ameliyatıdır. Ameliyat öncesi hastadan bir takım tetkikler istenecektir. Ameliyat öncesi lavman yapılabilir Rahim alınması; Tıp dilinde histerektomi olarak da bilinir. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık karşılaşılan ameliyatıdır. Ameliyat öncesi hastadan bir takım tetkikler istenecektir. Ameliyat öncesi lavman yapılabilir. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik yapılabilir. Damar yolu açılır. Ameliyat duruma göre bölgesel veya genel anestezi ile yapılabilir.  Rahim alınması, alt karın bölgesinde rahme ulaşmak için karın bölgesine bir kesik atılır. Rahmin büyüklüğüne göre kesik yatay yada dikey olarak yapılır. Vajinal rahim alınması durumunda ise karında kesi olmaz.

Rahmin alınma nedenleri;
 • Myomlar
 • Kanama
 • Uzun süreli oluşan geçmeyen rahim ağrıları
 • Rahimde sarkma
 • Kanser
 • Endometriozis
Ameliyat sonrası yapılacaklar

Hastalar bir kaç gün hastanede kalırlar. Ameliyat sonrası hastanın yürümesi önerilir. Yürümek kan dolaşımını düzenler ve kan pıhtılaşma riskini önlemede yardımcı olur. Ameliyat sonrası bir kaç gün ağrınız olabilir. Dinlenmek ağrınızı azaltabilir. Doktorunuzunda önerilerini de dikkate alarak ameliyat sonrasında altı hafta kadar cinsel ilişki, tampon, banyo, ağır kaldırma,  ağır iş yapmayın.

Ameliyatın etkileri 

Ruhsal ve fiziksel olarak kişiyi etkileyebilir. Fiziksel olarak ameliyatı sonrası hasta adet göremiyecektir. Ameliyatta yumurtalıklar alınmadıysa hormonlar salgılanmaya devam eder. Ancak rahim alındığı için kişinin hamile kalma ihtimali yoktur. 45 yaşın altı hastalarda yumurtalıkların alınması erken kemik erimesine neden olabilir. Ruhsal olarak etkileri, rahmin alınmasında kadınlar ruhsal olarak çöküntü yaşayabilir. Bir daha çocuk sahibi olmamak bazı kadınlarda depresyona neden olabilir. 
]]>
Rahim Filmi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-filmi.html Wed, 31 Oct 2018 22:49:07 +0000 Rahim filmi, radyoloji bölümünde röntgen filmi ile rahim ve fallop tüplerinin kontrast bir madde ile doldurularak, rahim içi durumunun görüntülenmesi ve tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesi yöntemine Rahim filmi, radyoloji bölümünde röntgen filmi ile rahim ve fallop tüplerinin kontrast bir madde ile doldurularak, rahim içi durumunun görüntülenmesi ve tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesi yöntemine rahim filmi (histerosalpinografi) adı verilir. Rahim ve tüplerde doğuştan gelen bir şekil bozukluğu olup olmadığı, geçirilen enfeksiyon ve ameliyatlara bağlı olarak tüplerde yapışıklık durumu, miyom ve selim uterus hastalıklarından kaynaklı gebeliğin oluşumunu engelleyecek durumlar ve gebelik sırasındaki patolojiler hakkında bilgi edinmek için çekilen rahim içi filmidir. Kısaca HSG olarak bilinen rahim filmi, uterin kavitenin boyutları ve şekli hakkında bilgi vermeye yarayan bir tanı yöntemidir. Uterin kavite normal halinde iken, üçgen şeklinde düz kontürlere sahiptir. Uterus septat ve bikorn olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinde de ortak ve geniş bir alt segment, ve Y harfi şeklinde iki ayrı üst kavite bulunur. İntrauterin adezyonları olan kadınlarda çekilen rahim filminde düzensiz kavite kontürlerinin yanı sıra dolum defektleri bulunur. Rahim filmi yönteminin yanlış tanı vermesi sadece submüköz myom ve poliplerin ayrımında söz konusu olabilmektedir. 

Rahim filmi nedir, nasıl çekilir  

Rahim filmi, sterilite sebeplerinin araştırılması için, uterusta oluşan kanamaların etyolojisini tespit edebilmek için, tubal açıklığın tespitinde, tubal anomalilerin araştırılmasında, uterus ve tüplerin durum tespiti için kullanılan en etkili yöntemdir.

Rahim filmi çekilmeden önce, uterusun şekli ve büyüklüğünü belirleyebilmek için, hastanın idrar torbasının boş halde olması ve pelvik muayenesinin mutlaka yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü hastada gebelik, aktif olarak devam eden bir kanama, yeni ameliyat olma, ateşli herhangi bir hastalık ve pelvik iltihap var ise rahim filmi çekilmemesi gerekir.

Hastaya özel bir önlük giydirilip uygun yatış pozisyonuna alındıktan sonra (litotomi pozisyonu), spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir. Vajina bölgesi ve etrafı özel antiseptik içeren bir solüsyon ile temizlenir. Tek kullanımlık plastik maddeden yapılmış bir spekulum ile rahim ağzı ortalanır ve bu spekuluma kateter yerleştirilir. Özel opak ilaç enjektöre 10 cc olarak çekildikten sonra, kanül doldurularak içerisinde bulunan hava iyice boşaltılır. Collum pensi ve portio, orificium externumun üzerinden enlemesine olacak şekilde tutulur, uterus tespit edilir, kanül serviksten 1-3 cm kadar içeri sokulur. Tek dişli pensetinin parmak ile tutulacak iki yeri aletin çengel kısmına yan tarafında bulunan vida sisteminden takılır. Bu işlem ile orificium externum tamamen kapatılmış olur. Opak madde, manometre basıncı 200mmHg'yi aşmayacak şekilde ilk etapta 1-2 cc daha sonra da artırılarak uterusa verilir.

Uterusa verilen kontrast maddenin batına geçip geçmediğini anlayabilmek için yağda eriyebilen madde kullanılmışsa 8-24 saat sonra, suda eriyebilen madde kullanılması halinde de yarım saat ile 2 saat aralığında kontrol radyogramları elde edilmiş olur.

Rahim filmi çekilirken, kontrast madde olarak bilinen opak ilaç, haşhaş tohumu yağına değişik miktarlarda iyot katılması ile elde edilmiş olan lipiodol ultra fluid ve visköz, urovision gibi preparatlardır.

Yağda çözünen maddeler kullanıldığında mukoza detayları tam olarak açığa çıkmayabilmektedir. Ve bu maddeler periton boşlupunda uzun süreli kalmaları nedeni ile yağ embolisi oluşturabilmektedirler.

Suda çözünen maddeler ise daha homojen bir dağılım sağlar, hızlı emilirler ve emboliye neden olmazlar. Fakat fazla akışkanlıktan dolayı geriye kaçabildikleri gibi zayıp opasite ve antiseptik özelliklerinin daha az olması nedeni ile çok hızlı verilmeleri halinde endometriozise yol açabilmeleri nedeni ile bazı sakıncaları bulunmaktadır. Tabi ki rahim filmi çekilirken kullanılacak opak madde seçimi hasta tarafından değil hekim tarafından yapılmaktadır.   

Rahim fil]]> Rahim Zarı Kalınlaşması https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-zari-kalinlasmasi.html Thu, 01 Nov 2018 20:53:01 +0000 Rahim zarı kalınlaşması, bir diğer adı ile rahim duvarı kalınlaşması olarak da bilinmektedir. İnsanlarda "Endometrial hiperplazi" ismi ile tıbbi olarak bilinmektedir. Sadece kadınlarda bulunan bu durum, belli bir süre sonda ciddi Rahim zarı kalınlaşması, bir diğer adı ile rahim duvarı kalınlaşması olarak da bilinmektedir. İnsanlarda "Endometrial hiperplazi" ismi ile tıbbi olarak bilinmektedir. Sadece kadınlarda bulunan bu durum, belli bir süre sonda ciddi olarak rahatsızlıklara neden olduğu gibi ciddi belirtilere de nedenlere neden olabilmektedir. Rahim duvarında bulunan hücrelerin hızlı bir şekilde büyümesi ve buna bağlı olarak rahim duvarının kalınlaşması ciddi olarak etken olmaktadır. Kadınlarda genellikle hormonların dengesizliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gerekli olan tedaviler yapıldığında ise bu sorun çok basit bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bazen yapılan tüm işlemlere rağmen sorun giderilememesi durumunda ise rahim alınarak problem tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Ancak bu işlem yapılan en son müdahaledir denebilir. 


Belirtileri nelerdir 
 • Meydana gelen adet kanamaları genellikle erken ya da geç olarak ortaya çıkar ve insanlarda bu durum belli bir süre sonra sorunlara neden olmaktadır. Adet düzensizlikleri hemen hemen her rahim zarı kalınlaşması durumunda ortaya çıkmaktadır. 
 • Adet kanamalarının arasında meydana gelen kahverengi akıntılar da bu durumun önemli belirtilerinden biridir. Eğer bu şekilde bir akıntı söz konusu ise gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. 
 • İnsanlarda vücut kıllarında artış ciddi olarak hormonal bozukluk olduğunun belirtisidir. Bu gibi bir durum kısa bir süre içerisinde meydana gelmişse kesinlikle kişide muayeneler yapılmalıdır. 
 • Sık sık ortaya çıkan yüksek ateş ya da aşırı terleme gibi durumlar insanlarda rahim zarı kalınlaşması durumunda ortaya çıkan belirtilerinden biridir. 
Nedenleri nelerdir

Menopoz: Rahim zarı kalınlaşması durumları daha çok menopoz dönemlerinde meydana gelmektedir. Meydana gelen menopoz daha çok ileri yaşlarda ortaya çıktığı için en kötü durumlarda rahim alınarak sorun ortadan kaldırılabilir. 
Hormon ilaçları: İnsanlarda menopoz sonrasında kadınlar tarafından östrojen hormonunun arttırılması için kullanılan bazı hormon ilaçları da bu şekilde rahim duvarı kalınlaşmasına neden olacaktır.
Hastalıklar: Başta şeker hastalığı, tiroid sorunları, safra kesesi rahatsızlıkları gibi durumlar direk olarak rahim zarı kalınlaşması sorununa neden olabilmektedir. 
]]>
Rahim Biyopsi https://www.rahimhastaliklari.com/rahim-biyopsi.html Fri, 02 Nov 2018 03:50:08 +0000 Rahim biyopsi, günümüzde bayanların bir çoğu rahim içi hastalıkları yaşamakta ve bunun farkına yaşadıkları şikayet, yan etki veya doktor sonucu öğrenmektedir. Bir çok sıkıntı çeken bayanların her ay aylık adet dönemind Rahim biyopsi, günümüzde bayanların bir çoğu rahim içi hastalıkları yaşamakta ve bunun farkına yaşadıkları şikayet, yan etki veya doktor sonucu öğrenmektedir. Bir çok sıkıntı çeken bayanların her ay aylık adet döneminde yaşadıkları hormon değişikliği nedeniyle rahimde bir takım değişiklikler yaşarlar. Tabii ki bunların sıkıntı olarak çıkması kadınlarda ve bayanlarda stres olarak çıkmakta yada ağrı çekerek çünkü bayanların adet döneminde rahim içinde oluşan büyüme ve kalınlaşma olmaktadır. Rahim içi hastalıklarını yada rahatsızlıklarını öğrenmenin tek yolu kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayenedir. Bu durumda kişilerde oluşan muayene sonucu doktorun hastayı yönlendirmesi gerek görülürse rahim biyopsi yapılmasıdır. Hastanın bu durumda tedirgin olması son derece normal karşılanır. Fakat yapılan tetkik sonucu hastanın rahim içinde herhangi ciddi bir hastalık olup olmamasıdır. Bunu öğrenmek için rahim biyopsi gereklidir, hastaya yapılacak işlemler için önceden doktor ve hasta konuşur.

Rahim biyopsi neden ve nasıl yapılır Kadınlarda görülen anormal veya ara kanamaların sebebinin araştırılması nedeniyle, düşük yapan kişilerde düşük sonrası yapılan araştırma sonucu rahim biyopsi yapılmaktadır. Vücutta oluşan enfeksiyon veya aşırı kanama olma ihtimali sonucu rahim biyopsi yapılmaktadır. Doktor tarafından yapılan bu işlem klinik yada hastane ortamında uygulanır. Bu işlem sırasında hastaya bölgesel anestezi uygulanabilir. Hastaya yapılan anestezi işlemi sonrası hastanın hiç bir şey hissetmemesi sağlanır. Rahim içinden küçük parça alınır. Alınan bu parça laboratuvara gönderilir ve sonuç 1 hafta sonra çıkabilir. Yapılan rahim biyopsi sonuçlara göre hastaya bilgi veren doktor gerek görülürse ilaç tedavisi uygular.
]]>